Kronika 2021

Úvodem

Podle gregoriánského kalendáře začal rok 2021(MMXXI) v pátek 1. ledna a skončil v pátek 31. prosince. Podle židovského kalendáře nastal přelom roků 5781 a 5782. Podle islámského kalendáře nastal přelom roků 1442 a 1443.

Jedná se o první rok nové dekády (2021–2030). Měl u nás 252 pracovních dnů a 13 státních a ostatních svátků, z toho 9 jich připadlo na mimovíkendové dny. Letní čas začal v neděli 28. března ve 2 hodiny a skončil v neděli  31. října ve 3 hodiny.

Organizace spojených národů vyhlásila rok 2021 za Mezinárodní rok míru a důvěry, Mezinárodní rok kreativní ekonomiky pro udržitelný rozvoj, Mezinárodní rok ovoce a zeleniny a Mezinárodní rok eliminace dětské práce.

Letošní rok se však zapíše do naší paměti jako extrémní, a to nejen kvůli bolestivé události v Podluží. Bohužel se nesl v duchu pandemie Covidu-19, která představovala vážné zdravotní nebezpečí nejen pro lidskou populaci, ale začala svým způsobem měnit i stávající světový řád.

Přestože k nám konečně na začátku roku dorazily dlouho očekávané dodávky vakcín proti koronaviru, a začalo se ihned očkovat, pandemie řádila dál. V reakci na přeplněné nemocnice byly 11. února úplně uzavřeny okresy Cheb, Sokolov a Trutnov, a v polovině měsíce musela vláda vyhlásit nouzový stav.  Přes všechna opatření se u nás v průběhu roku nakazily bezmála 2 miliony osob, z nich téměř 25 tisíc zemřelo ve spojení s nemocí.

Ve čtvrtek 24. června 2021 kolem 19. hodiny se několika obcemi Jižní Moravy na pomezí Břeclavska a Hodonínska se přehnala extrémní bouře s krupobitím a tornádem. Podle předběžného hodnocení Českého hydrometeorologického ústavu se jednalo o silné tornádo doprovázené savými víry, které dosáhlo druhé nejsilnější úrovně síly tornád. Prošlo úsekem dlouhým 26 kilometrů a širokým zhruba půl kilometru. Kriticky bylo zasaženo sedm obcí, nejpostiženější byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína, Bažantnice a Pánov.   V průběhu toho večera a následujícího dne bylo ošetřeno několik set zraněných osob, bohužel šest osob zemřelo.

Bylo poničeno asi 1200 až 1600 staveb včetně veřejných, zemědělských a průmyslových budov, dále velký počet stromů a vozidel. Silně zasažena byla infrasturtura včetně druhého železničního koridoru. Škody na soukromém i veřejném majetku byly podle předběžných odhadů vyčísleny na 15 miliard korun. Ke zbourání bylo určeno asi 200 domů.

Říjnové volby do Sněmovny ČR těsně vyhrálo uskupení SPOLU (ODS,TOP 09,KDU-ČSL), které s Piráty a Starosty získalo v parlamentu jistou hlasovací většinu pro všechna svá opatření. Novým premiérem se stal Petr Fiala.

Krach společnosti Bohemia Energy překvapil milióny domácností a byl jednou z událostí, které následně roztočily spirálu skutečného utahování opasků.

V polovině září zradilo prezidenta Miloše Zemana zdraví a byl hospitalizován ve střešovické nemocnici. To vyvolalo pochybnosti, zda je schopen vykonávat svou funkci, zejména když Hrad zatajoval informace    o jeho zdravotním stavu.

Ke státům, které dobývají běžně vesmír (USA, Rusko, Čína, Indie), se v tomto roce přidali movití soukromníci. A tak hranici vesmíru již také pokořili: Richard Branson, Jeff Bezos a Elon Musk.

V polovině srpna Talibán, po několikatýdenní ofenzívě iniciované termínem stažení amerických vojsk ze země, dobyl Afghánistán.

Angela Merklová skončila v úřadu po více než 16 letech. Nahradil ji Olaf Scholz.

Opustila nás spousta dobrých lidí z našeho okolí, ale také známých našich i světových osobností. Připomeňme si některé z nich:

Leden: Milena Asmanová, 90 let, herečka a pedagožka; Eva Jurinová,  67 let, moderátorka a novinářka;  František Filip, 90 let, filmový  a televizní režisér; Karel Löbl, 95 let, vědec a politik; Lubomír Kaválek,  77 let, šachový velmistr; Hana Maciuchová, 75 let, herečka a pedagožka; Vlasta Ployharová-Preislerová, 93 let, operní pěvkyně; Ladislav Štaidl, 75 let, hudebník, dirigent, skladatel, textař, hudební aranžér, zpěvák a podnikatel; Andrej Hryc, 71 let, slovenský herec, diplomat a podnikatel

Únor: Vlastimil Zábranský, 84 let, výtvarník; Jan Sokol, 84 let, filosof, vysokoškolský pedagog, publicista a politik; Merryl Wyn Davies, 72 let, velšská spisovatelka;

Březen: Jan Vodňanský, 79 let, básník, spisovatel, textař a písničkář; Helena Fuchsová, 55 let, atletka; Ferdinand Berousek, 73 let, artista a žonglér; Hana Hegerová, 89 let, zpěvačka a herečka; Bertrand Tavernier, 79 let, francouzský filmový režisér; Marián Lasica, 83 let, slovenský herec

Duben: Jaroslav Vaculík, 74 let, historik a vysokoškolský pedagog; Princ Philip, vévoda z Edinburghu, 99 let, manžel britské královny Alžběty

Červen: Vladimír Mejstřík, 83 let, jazykovědec; Libuše Šafránková, 68 let, herečka; Nina Divíšková, 84 let, herečka

Červenec: Vítězslav Vávra, 68 let, zpěvák a bubeník; Ladislav Potměšil, 75 let, herec; František Nedvěd, 73 let, zpěvák

Srpen: Charlie Watts, 80 let, anglický bubeník, člen The Rollings Stones; Eduard Hrubeš, 84 let, scenárista a režisér; Zdenka Procházková, 95 let, herečka a konferenciérka

Září: Jean-Paul Belmondo, 88 let, francouzský herec

Říjen: Blanka Bohdanová, 91 let, herečka, malířka a výtvarnice;

Listopad: Jiří Srnec, 90 let, divadelník, scénograf, režisér, výtvarník, hudební skladatel a manažer Černého divadla; Miroslav Žbirka, 69 let, slovenský zpěvák a skladatel; Heath Freeman, 41 let, americký herec

Prosinec: Miroslav Zikmund, 102 let, cestovatel a spisovatel; Karel Loprais, 72 let, automobilový závodník


  1. Obecní záležitosti 

V důsledku vládních nařízení musel být letos omezen též kontakt mezi úřady a občany. Pro obě strany to byla velmi nepříjemná situace, ale vyžádal si ji rychlý nárůst počtů onemocněných kovidem. Nemoc dostihla také zaměstnance obecního úřadu, a tak v naší obci musel být úřad v březnu uzavřený. Na dveřích do budovy i do kanceláře byly umístěny pro případ nouze kontaktní telefony. Starosta obce vyzval občany, aby se nestyděli požádat o pomoc. V této nelehké době také vznikla na webových stránkách obce záložka „Co dělat, když…“, kde občané nalezli mnoho užitečných rad k životu v naší obci. V ní referentka úřadu Gabriela Enders popsala nejčastější životní situace, s nimiž se za dva roky práce na obecním úřadě setkala, a na které občané hledali odpovědi.

V pondělí 8. února zastupitelstvo obce schválilo Smlouvu pro umístění Z-Boxu a spolupráci při jeho provozování. Dále odsouhlasilo čerpání rezervního fondu základní a mateřské školy Drmoul ve výši 173 866.41 Kč. Zastupitelstvo obce schválilo dar ve výši 3 000,– Kč TJ Slavoj Chodová Planá. Zastupitelstvo schválilo Smlouvu o úvěru na koupi pozemků p.č. 16/1 a p.č. 16/2 v k.ú. Drmoul a na refinancování stávajího úvěru. Zastupitelstvo obce ukončilo nájemní smlouvu ze dne 05.06.2015 na nebytový prostor na stavebním pozemku č. 180/2 k.ú. Drmoul. Dále byl na tomto jednání schválen záměr směny objektu a pozemku               „Sumeček„ na st. p. 180/2 v k.ú. Drmoul za Vesní rybník ( p.č.15 v k.ú. Drmoul) a Okoralý rybník ( p.č. 36 v k.ú. Drmoul), a předkupní právo ve prospěch obce na Zámecký rybník. V dalším bodu jednání bylo schváleno a) ukončení nájemní smlouvy s TJ Sokol Drmoul ze dne 26.05.2011 ke dni 31.12.2020; b) záměr pronájmu pozemků a na nich postavených objektů: hřiště, tenisové kurty, tréninkové hřiště, parkoviště, klubovny s veškerým příslušenstvím. Zastupitelstvem byla také schválena Smlouva o závazku veřejné služby ve veřejné osobní dopravě k zajištění ostatní dopravní obslužnosti obce Drmoul.

V pondělí 15. března schválilo zastupitelstvo směnu obecního objektu a s ním souvisejícího pozemku Hospody U Sumečka za 2 Podluckého rybníky: Vesního (u Panelové ulice) a Okoralého (nad Zámeckým rybníkem).

Dále zastupitelé schválili rozpočtové opatření č. 1/2021 dle předloženého návrhu, směnu pozemků st. p. č. 180/2 včetně stavby za pozemky p.č. 15 v k.ú. Drmoul. Pro Základní a Mateřskou školu Drmoul byl schválen dar respirátorů. Od 01.01.2021 byl schválen bezplatný pronájem všech pozemků a na nich postavených objektů zpět TJ Sokol Drmoul. Zastupitelstvo schválilo investiční záměr na realizaci akustiky ve školní jídelně, akustiky ve třídě, rekonstrukci elektroinstalace Základní a Mateřské školy a rekonstrukci vzduchotechniky. Schválilo také podání žádosti do podprogramu 298D2280 Podpora obnovy a rozvoje materiálně technické základny regionálního školství v působnosti obcí v roce 2021 – Výzva VPS – 228 – 3 – 2021.

V pondělí 10. května zastupitelstvo schválilo Smlouvu o bezúplatném převodu majetku z DSO Mariánskolázeňsko na obec k projektu Vybudování a obnova zařízení pro volný čas. Jako každý rok schválilo finanční příspěvek na provoz hřbitova pro obec Trstěnice ve výši patnáct tisíc Kč. Byla též schválena účelová dotace na nákup pomůcek pro žáky 1. ročníku základní školy ve výši 500 Kč na žáka.

V pondělí 21. června schválilo zastupitelstvo zadání zpracování dokumentací podle návrhů a oslovení projektantů na řešení ulic Školní    a Pískové. Byla též schválena nová obecně závazná vyhláška č. 1/2021 o místním poplatku z pobytu. Obec Drmoul se s odsouhlasením zapojí do projektu SMART – chytrých řešení pro menší obce. Na závěr byl schválen příspěvek pro Hospic sv. Jiří, o.p.s. ve výši 5 000 Kč.

Ve čtvrtek 29. července proběhlo na sále KD veřejné projednání zpracované územní studie. Největší podporu občanů získaly parkové úpravy v linii náves-školka-Vesní rybník.

V pátek 6. srpna proběhlo u nově získaných rybníků společné jednání zástupců Městského úřadu Mariánské Lázně, obce a rybářského spolku Sumeček. Podařilo se zdokumentovat stav vodních ploch i jejich okolí k upřesnění zadání pro projektanta.

V pondělí 9. srpna zastupitelstvo obce schválilo Smlouvu k projektu „Revitalizace malých vodních nádrží v obci Drmoul“.

Vzhledem k postupnému snižování ceny peněz, a k nezbytnosti zachovat plány investičních aktivit, se zastupitelstvo rozhodlo odkoupit bývalé obecní pozemky za hasičárnou za necelých 11 milionů korun pomocí úvěru. Tyto pozemky jsou důležité jak pro konání místních akcí (obec se stále rozrůstá), tak pro další rozvoj služeb v centru obce.

Starosta obce Ing. Josef Švajgl byl jmenován členem Výboru pro regionální rozvoj Karlovarského kraje. Můžeme být hrdí, že poradní orgán krajského zastupitelstva má zájem o jeho názory a zkušenosti, což svědčí o osobnostních i profesionálních kvalitách jmenovaného.

V pondělí 18. října zastupitelstvo schválilo nová pravidla pro pronájem sálu kulturního domu, neschválilo využití sálu kulturního domu na jakékoliv sportovní využití. Dalším bodem bylo schválení:

  1. a) podání žádosti o dotaci „Oprava ulice k Lidu, Drmoul“
  2. b) podání žádosti o dotaci „Obnova školního hřiště u Základní školy Drmoul“
  3. c) podání žádosti o dotaci „Modernizace budovy školy a kulturního domu v Drmoulu“
  4. d) podání žádosti o dotaci „Sportoviště a relaxační zóna za Hasičárnou“.

Zastupitelstvo obce dále schválilo výjimky z počtu žáků pro Základní a Mateřskou školu Drmoul pro období školního roku 2021 / 2022, příspěvek na školní kroužky 2021 / 2022 ve výši 30 tisíc Kč a čerpání rezervního fondu Základní a Mateřské školy Drmoul ve výši 140 248 Kč.

V pondělí 6. prosince zastupitelstvo schválilo rozpočet obce pro rok 2022 jako schodkový (vzniklý schodek bude dofinancován z přebytků hospodaření minulých let). Byl schválen neinvestiční příspěvek na provoz společnosti Lesy Drmoul na rok 2021 ve výši 1 680 000 Kč. Pro rok 2022 byl zároveň schválen neinvestiční příspěvek stejné společnosti ve výši 1 500 000 Kč. Na provoz TJ Sokol Drmoul byl schválen neinvestiční příspěvek pro rok 2022 ve výši 150 000 Kč. Pro podporu projektu CykloEgrensis byla odsouhlasena částka 3 tisíce Kč. Pro rok 2022 byl schválen příspěvek pro Středisko Víteček ve výši tři tisíce Kč.

Dále byla schválena nová pravidla pro udělení souhlasu či stanoviska obce k vydání stavebního povolení.

Zastupitelé odsouhlasili posunutí hranic začátku a konce obce Drmoul na Hamrnické ulici do prostoru mezi mostem a prvním domem ze směru od Mariánských Lázní.

Posledním bodem v roce 2021 bylo odsouhlasení pokácení stříbrných smrků u kostela a pokácení borovice černé v zahradě Mateřské školy Drmoul.


  1. Hospodaření obce

Schválený roční rozpočet byl vyrovnaný a předpokládal shodné příjmy   i výdaje ve výši 16 miliónů 416 tisíc 885 korun. V rozpočtu bylo též zahrnuto financování úvěru ve výši 750 tisíc korun z přebytků minulých let.

K 31. 12. činily celkové příjmy obce 22 miliónů 192 tisíc 183 korun           a celkové výdaje 25 miliónů 66 tisíc 406 korun. Že tento rok skončil se ztrátou 2 milióny 874 tisíc 222 korun rozhodlo výrazné zdražení materiálu, nemovitostí a lidské práce.

Zůstatek na účtu činil 11 miliónů 607 tisíc 635 korun. Získané dotace ve výši 2 milióny 314 tisíc 505 korun byly účelně využity. Následné přezkoumání hospodaření obce krajskými auditory 23. 2. 2022 nezjistilo chyby a nedostatky.

Obec Drmoul získala v roce 2021 dotace v celkové výši 2 314 505,99 Kč. Celkové příjmy obce: 22 192 183,66 Kč. Celkové výdaje obce: 25 066 406,04 Kč.

Zůstatek na běžném účtů k 31.12.2021: 11 607 635,76 Kč.

Rok 2021 skončil ztrátou ve výši 2 874 222,38 Kč. Většími výdaji v tomto roce byly: oprava kaple sv. Josefa, rekonstrukce elektroinstalace v buově tělovýchovné jednoty, vybudování nádrže na zachycení dešťové vody.

Pro kroniku tyto údaje o hospodaření obce za rok 2021 připravila účetní obce Klára Soudná.


  1. Průmysl, zemědělství, služby

Na jaře se zaměstnancům Lesů Drmoul s.r.o. podařilo vysázet 1000 ks modřínu opadavého, 3100 kusů buku lesního a 1900 kusů lípy srdčité. Na postavení oplocenek použili 984 metrů pletiva. Vedoucí Bronislav Šlehofer si především cení, že se průběžně daří odstraňovat stromy napadené kůrovcem nebo poničené větrem. Při rizikovém kácení jim ochotně pomáhal Petr Losleben.

Od 1. ledna 2021 došlo ke změně smluv o svozu komunálního odpadu. Nově si občané Drmoulu museli vybrat jak velikost, tak četnost vyvážení a vyplnit formulář Ohlášení k místnímu poplatku za odkládání komunálního odpadu.

Ve čtvrtek 1. dubna byl opět zahájen svoz bioodpadů do 4 nádob (kontejnerů) k užívání od jara do podzimu. Loňské problémy s jejich využíváním bohužel přetrvaly, zejména okolní nepořádek a netřídění odpadů. Přestože obec organizuje 2x ročně sběr velkoobjemového odpadu, jsou v kontejnerech často nalézány rozměrné věci, které zaplňují jejich kapacitu na úkor běžného odpadu. A nemuselo by to tak být, protože producenti velkého množství tříděného odpadu (hlavně papíru a plastů) si mohou na obci objednat 240litrovou individuální nádobu ke své nemovitosti, s měsíčním vývozem a ročním poplatkem 831 korun.

V pátek a sobotu 9. a 10. dubna proběhl v obci velký jarní sběr velkoobjemového odpadu, elektroodpadu a železného šrotu (s rouškami). Občané však měli možnost připravit v sobotu ráno svůj šrot před branku k hromadnému svozu.

V pátek a sobotu 22. a 23. listopadu velký podzimní sběr velkoobjemového odpadu, elektroodpadu a železného šrotu (bez roušek). Obě možnosti zbavení se nepotřebných rozměrných věcí, starých elektrospotřebičů a železného šrotu byly občany plně využity.

V obci máme v současnosti VEČERKU s prodejem potravin, drogerie, drobných domácích potřeb, ale i pamlsků pro děti i domácí mazlíčky.

Dále v obci máme útulnou HOSPŮDKU NA HŘIŠTI, kde pan Milan Roth má vždy přichystáno něco dobrého k jídlu i k pití. Návštěvníci jsou vždy spokojeni a rádi se do hospůdky vrací. Hospůdka se také podílí na pohoštění občanů Drmoulu v rámci obecních akcí, ale hlavně připravuje různé akce jako Vepřové hody, Hamburgerový víkend apod.

Máme CUKRÁRNU NA MANDLU plnou sladkých dobrot, kde se dá příjemně posedět s rodinou, přáteli či kamarády na kávu, v létě na zmrzlinu nebo v zimě na svařené víno či grog. Paní Petra Baboučková Vás vždy s úsměvem přivítá.

Máme KNIHOVNU v patře Obecního úřadu, otevřenou každé pondělí a středu od 16  do 18 hodin pro výpůjčky, ale I počtení v příjemném prostředí. Paní knihovnice Jindra Kůtová všem ochotně poradí.

V naší obci ještě stále funguje POŠTA a my jsme velmi rádi. V obci je totiž hodně starších občanů, kteří by měli problém dojíždět na poštu do Mariánských Lázní.

V obci také máme ZAHRADNICTVÍ  s prodejem sazenic, keřů, stromků i veškerých zahradnických a dekoračních potřeb pro naše zahrady a zahrádky.

Na webových stránkách obce můžete ještě najít ostatní firmy:

Stavitelství, výuka cizích jazyků, péče o tělo, ubytovací objekty.


4. Výstavba, doprava, spoje

Do roku 2021 vstoupila obec Drmoul s velkými plány. Podílela se na přípravě k projektové dokumentaci na chodník a dešťovou kanalizaci na Sekerské ulici. Schválila podněty pro odbahnění dvou rybníků a projektovou dokumentaci na třetí rybník. Dále se stále projednávala        a řešila dopravní situace středu obce.

Bylo objednáno doplnění veřejného rozhlasu. Na naučné stezce na Cechu byl obnoven most. Na cestě od ulice Ke Hřišti na hřiště bylo obnoveno zábradlí mostku.

V průběhu léta 2021 proběhla rekonstrukce omítky kaple sv. Josefa     s podporou přidělené dotace z roku 2020 od Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Fasáda byla opatřena moderními propustnými materiály         a barvami. Na severní straně byly také opraveny vnitřní omítky, které dlouhodobě trpí vlhkostí. Po dvanácti letech se na kostele změnila také barva na příjemný pastelový odstín.

Dále se realizovala kompletní rekonstrukce elektroinstalace v budově TJ Sokol Drmoul.

Mezi hasičárnou a kulturním domem proběhla výstavba nádrží na dešťovou vodu. Při výkopových pracích se objevila spodní voda, která stavbařům trochu zkomplikovala práce.

V jídelně základní školy byl opraven strop, v mateřince byly osazeny další dveře z důvodu přehlednosti a bezpečnosti při pohybu dětí.

Na Hamrnické ulici se připravovalo umístění radaru ze směru od Mariánských Lázní.

Proběhlo geodetické zaměření nově získaných rybníků.

Byla vypracována studie na prodloužení zelené osy obce z návsi okolo školy k Vesnímu rybníku a zpřístupnění tohoto území pomocí jednoduchých parkových úprav, při zachování prostoru na trénink dobrovolných hasičů a kulturní a společenské akce obce. Výkres studie je k nahlédnutí na obecním úřadě.

Na konci října bylo vedení obce informováno, že jako náhradník uspělo v žádosti o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení s realizací v příštím roce.

U fotbalového hřiště proběhly práce pro vytvoření technických podmínek nejen pro stabilnější dodávky do budovy TJ Sokol Drmoul, ale také pro plánové osvětlení cyklostezky Hamrníky – Drmoul a pro napojení zahradnictví za hřištěm.

V podzimních měsících proběhla údržba kanálů, na obecních budovách čištění okapů, v parcích a přilehlých ulicích se odklízelo spadané listí ze stromů. V okolí obecního úřadu zaměstnanci zazimovali rostliny. V okolí mateřské školy se renovovala eko zahrada. S příchodem zimy zaměstnanci obce provedli mnoho úklidových prací.

Zaměstnanci lesů pokračovali v sázení stromů – lípa 1000 ks, buk 1500 kusů a javor 800 ks. Vysázení těchto stromů pomůže k obnově lesů, které byly v předchozích letech napadeny kůrovcem. Před sazbou nových stromků bylo také důležité odklidit větve z pasek. Poté následovalo vystavění nových oplocenek a stromky mimo oplocenky bylo nutné natřít proti okusu zvěří. Mimo tuto údržbovou práci v lese byly odklizeny následky větrné kalamity Ignác, která napáchala v obecních lesích menší škody. Zaměstnanci lesů se mimo jiné podíleli na výrobě přírodních laviček. Vše je připravené, aby se lavičky použily v sezóně 2022.

Služba Senior-Taxi je stále k dispozici občanům obce. V průběhu roku 2021 nebyla služba tolik využívána, ale tuto skutečnost přikládáme vážné epidemiologické situaci. Po dalším jednání byla smluvně dohodnuta i služba k návštěvě lékaře do Velké Hleďsebe.

K příležitosti setkání rodáků v naší obci v sobotu 31. července byla zavedena Návštěvní kniha Drmoulu, která je umístěna na chodbě Obecního úřadu. Je k dispozici především turistům a návštěvníkům, kteří nám chtějí svěřit své dojmy z návštěvy naší obce. Na obecním úřadě si také mohou vyzvednout turistickou vizitku nebo nějaký stylový suvenýr.


  1. Veřejný život v obci

Pandemie utlumila náš každodenní život ve všech oblastech a hodně našich plánů jsme museli odložit. Kvůli vládním opatřením se nemohly konat žádné kulturní, společenské, sportovní ani jiné akce. Chápali jsme zvýšené nebezpečí nákazy na akcích s mnoha lidmi, přesto nám bylo líto, že jsme přišli o tradiční hasičský, myslivecký, pytlácký a maškarní ples, masopust, MDŽ a okurkiádu, tedy o akce, které vždy zahajovaly rok zábavy a pohody v obci.

Už druhým dnem roku 2021 dobrovolníci z Drmoulu zahájili spolupráci s farností Mariánské Lázně. Díky páteru Řehořovi se nám naskytla možnost dovozu různých potravin do mariánskolázeňské nemocnice pro personál i pro pacienty. Dobrovolníci napekli různé dobroty, a to i bezlepkové, a nabídli je k prvnímu svozu. Při druhém svozu byly již také nabídnuty dia zákusky, neboť v nemocnici bylo hodně diabetiků. U třetího svozu se dobrovolníci zaměřili zejména na ovoce, čaje a kávy, a to samé bylo zopakováno u posledního čtvrtého svozu.

Obec Drmoul opět podpořila Tříkrálovou sbírku 2021 zpřístupněním charitativní kasičky na podatelně obecního úřadu, do níž se podařilo nasbírat příspěvky ve výši 3 889 Kč. Zástupci charity velmi děkovali za možnost umístění kasičky a za zapojení našich občanů, protože vybraná částka byla vzhledem k lednové kovidové situaci nečekaná.

Až v pátek 30.dubna nadešla ta rozhodná chvíle. Májka a kouzelné zjevení v obci s pořadovým číslem 2 se v naší obci skutečně zjevilo. Jen to nebyl až takový rej, protože víc než ty čarodějnice nás stále strašilo několik vládních nařízení. Stavění májky byla akce venkovní, a proto se mohla uskutečnit. Občané obce si užili s čarodějnicemi i v menším počtu. Na břízku a kruh bylo s dětmi a čarodějnicemi navázány mašličky z veselých barevných krepových papírů. Samotné stavění májky ve spolupráci s místním spolkem dobrovolných hasičů pak proběhlo opravdu rychle. Změřeno bylo přesně – a tak za dvanáct vteřin bylo hotovo! Mají to ti naši kluci pevně v rukách a my jim za jejich práci a pomoc ještě jednou moc děkujeme. Byla jen škoda, že v noci pršelo, a proto nám májka nezůstala dlouho barevná. Hlavní ale bylo, že nám celý měsíc připomínala každoroční oslavy jejího stavění a věříme, že v příštím roce bude již vše ve starých kolejích.

Dne 31. července 2021 proběhlo setkání rodáků. Oproti minulému setkání nebyli pozváni občané Drmoulu z důvodu obav ze zvýšeného rizika onemocnění Covid-19 a z důvodu obtížného plánování, kdy ani poslední týden nebylo jasné, jestli se akce uskuteční. V okolních obcích byla většina podobných setkání zrušena. Přijelo tentokrát patnáct rodáků a jejich potomků. Jejich společné setkání začalo dle tradice v kostele sv. Josefa, kde je přivítal pan starosta ing. Josef Švajgl. Setkání pokračovalo na sále kulturního domu, kde bylo připraveno drobné občerstvení a pan starosta v krátké prezentaci informoval o dění v obci od posledního setkání. Následoval přesun do Městského muzea Mariánské Lázně, kde se uskutečnila prohlídka expozice zaměřená na život na Chebsku a v rychlosti i pokoje J. W. Goetha v patře muzea. Zde se pan starosta s účastníky akce rozloučil. Dle tradice následovala návštěva hřbitova v Trstěnicích a naplánované mše v kostele v obci Trstěnice. Účastníci ocenili vzhled a úklid obce, a to nejen veřejných prostorů, ale také domů a zahrádek. Věříme, že příští rok se budeme moci sejít ve větším počtu, a bez hygienických či epidemiologických opatření.

Dne 4. září 2021 se v prostorách za hasičárnou konaly 23. Drmoulské slavnosti. Nejprve byl tento den trochu ohrožený, jelikož na místě, kde se každým rokem tyto slavnosti konají, byla obrovská díra v zemi z důvodu výstavby nádrže na dešťovou vodu. Organizátoři se však nezalekli a našli vyhovující prostor, který byl vlastně po celé akci shledán jako vyhovující a je dost možné, že se k této akci využije i příští rok. Po zažehnání organizačních problémů jsme si přáli už jen hezké počasí. A vyšlo to. Nejen že nepršelo, ale celý den bylo sluníčko a nebe bez mráčků. Za těchto podmínek pak už jde vše samo. Občerstvení bylo zajištěno panem Milanem Rothem a paní Petrou Baboučkovou.

Ve 13 hodin místostarostka Jana Mouchová společně s moderátorem Davidem Petříkem slavnosti zahájili, představili program, a zábava mohla začít. Junior Dixieland Mariánské Lázně se postaral o první hudební vystoupení. Poté jsme si dali menší oddych v podobě soutěže o NEJ BÁBOVKU. Tříčlenná porota měla velmi těžký úkol vybrat tu nejlepší z 21 soutěžních kousků. Cenu pro vítěze obdržela paní Pavlínka. Příští rok se bude soutěžit v pečení Honzových buchet.

Dalším hudebním vystoupením byla skupina VOXEL & spol. Mezitím kousek dál od pódia začal program pro děti. Připravenými stánky s různými úkoly prošlo téměř 85 dětí. Nechaly si pomalovat obličej, samy malovaly na sádru a také shlédly pohádku pod taktovkou našeho oblíbeného pana Pohody. Potom, jako až dosud každoročně, zahrála pro starší návštěvníky dechová kapela Chodovarka.

V průběhu oslav jsme také přivítali naše německé sousedy, kteří se podílejí na spolupráci s dobrovolným sborem hasičů Drmoul. S hasiči přijel i pan starosta Mähringu. Velice nás tato návštěva potěšila a jsme rádi, že se všem líbilo.

O další zábavu až do pozdních nočních hodin se postarala kapela Parohanka, která měla v naší obci úspěšnou premiéru.

V sobotu 11. září pozval předseda spolku rybářů Sumeček Bohumil Kovařík mladé rybáře do 15 let na rybník U lesa k ukázce rybolovné techniky a soutěžnímu lovu ryb metodou chyť a pusť! Akci zahájil starosta Josef Švajgl. Mladé rybáře přišli podpořit rodiče i známí. V průběhu soutěže bylo k dispozici občerstvení: buřty k opékání, sladkosti a nealko. Vítězové jednotlivých disciplín obdrželi diplomy. Byl to vydařený den.

Dne 18. září 2021 se konala na sále kulturního domu Burza dětského oblečení a obuvi. Této možnosti využilo 24 prodejců. Účast veřejnosti nebyla sice velká, ale i tak každý něco prodal.

Ve středu 22. září uspořádal Klub žen Drmoul poznávací zájezd na prohlídku parku a reprezentačních místnosti národní kulturní památky zámku Konopiště. V odpoledních hodinách pak účastníci zájezdu navštívili největší český 3patrový jeskynní systém s nalezištěm zkamenělin, krápníkovou výzdobou a penězokazeckou dílnou.

Ve dnech 22. až 25. září se konala výstava výpěstků místních občanů „Co nám roste na zahradě?“

V sobotu 16. října připravil Klub žen Drmoul ve spolupráci s obcí v sále kulturního domu vzpomínkový koncert k 45. výročí úmrtí spisovatele Norberta Frýda a 110. výročí narození hudebního skladatele Karla Reinera. Pořadem provázeli Pavel Straka z Památníku Terezín a pianistka a zpěvačka Aida Mujačič.

V sobotu 20. listopadu odpoledne se v kulturním domě konalo tradiční Vánoční posezení pro seniory. Přítomné přivítal starosta obce Josef Švajgl. Počty seniorů v obci rok od roku rostou, takže senioři zaplnili sál a dobře se bavili. Pro každého seniora byl obcí připraven malý dárek. Občerstvení zabezpečil Milan Roth z Hospůdky na hřišti, a jeho pomocníci se měli co ohánět. Kapela Chodovarka se postarala o doprovod ke zpěvu a tanci. Bylo to příjemné odpoledne.

V neděli 28. listopadu odpoledne se občané sešli na Adventním zastavení „v kavárničce“ Kulturního domu. Občerstvení, domácí sušenky a vánoční cukroví, bylo připraveno. Ve vánoční dílně si rodiče i jejich děti mohli vyrobit papírového andělíčka, skřítka borovníčka z šišek, papírová přáníčka, andělíčky z korku, vánoční stromeček z dřívek a klacíků, apod. Potom si postavili vlastní Betlém a společně ozdobili vánoční stromeček, který byl postaven na chodbě obecního úřadu. V sále kulturního domu si mezitím černobílá Popelka Eva Hrušková připravila pro děti i rodiče vánoční příběh „Legenda o hvězdě“. Potom přítomným zahráli na flétny žáci ZUŠ Fryderika Chopina pod vedením pana učitele Hovorky. Podvečer se na návsi za slušné účasti občanů konalo „Rozsvěcení vánočního stromu“. Večer se ještě konal hudebně zábavný pořad „Vánoční přání Evy Hruškové a Vlastimila Harapese“.

V neděli 5.prosince 2021 prošlo obcí KOUZELNÉ ZJEVENÍ: Mikuláš se svou družinou.

V pátek 17. prosince 2021 si mohli občané ve stodole u autobusové zastávky na ulici Sekerská zakoupit vánoční stromky za jednotnou cenu 100 Kč.

Po letech přerušení kvůli stavbě obchvatu se ve středu 22. prosince za velmi chladného počasí konal před hasičárnou Prodej vánočních kaprů. Očekávaný zájem se však nekonal, protože občané se na ryby od místního rybářského spolku už nespoléhali a nakoupili si je jinde. Je to škoda pro rybáře i občany, ale co naplat, letos rybářům při obnovení vánočního prodeje očividně chyběla včasná a dobrá reklama. Reparát bude příští rok.

V pátek 24. prosince 2021 se konala tradičně PŮLNOČNÍ MŠE SVATÁ v trstěnickém kostele, kam docházejí i drmoulští občané.

V úterý 28. prosince 2021 se ve 14 hodin sešli dospělí i děti v Kapli sv. Josefa na akci Zpívání u jesliček.

Rozloučení s rokem 2021 proběhlo v poklidu.

KLUB MAMINEK

Jako každý rok od založení spolku se maminky zaměřily na pomoc s přípravou Dne dětí a Drmoulských slavností. Také se aktivně zapojily do plnění úkolů na připravených stanovištích pro děti.

KLUB ŽEN DRMOUL

Tento neformální klub pracovitých žen se schází každý týden a připravuje program na různé akce a aktivity. Převážně jde o zájmovou a kulturní činnost. Oblibě se těší poznávání měst v karlovarském a plzeňském kraji, ale nebojí se vydat i na delší cesty.

Též v tomto roce byla činnost klubu nepříznivě ovlivněná kovidovou situací. Hned, jak to bylo možné, se ženy zapojily do pomoci nejen při Drmoulských slavnostech, ale vymýšlely další kulturní akce.

Na sobotu 16. října 2021 připravily na sále ve spolupráci s obcí Drmoul hudební pořad o Norbertu Frýdovi a jeho spolupráci s hudebním skladatelem Karlem Reinerem v době okupace, kdy oba byli pronásledování tzv. Norimberskými zákony. Před deportací do Terezína napsal Norbert Frýd pásmo dětské poezie Květovaný kůň, které zhudebnil právě Karel Reiner a bylo určeno pro starší děti. V Terezíně pak oba pracovali na různých pořadech, Frýd také jako režisér na představení Ester. Zpěvačka a pianistka Aida Mujačič si upravila melodie této jejich společné práce vycházející z bosenských milostných písní sevdalinek. Koncert se byl vzpomínkou 45. výročí úmrtí Norberta Frýda a 110. výročí narození Karla Reinera.Pořadem provázel Pavel Straka z Památníku Terezín, pianistka a zpěvačka Aida Mujačič.

Ve středu 22. září 2021 uspořádal Klub žen výlet za poznáním. Všichni účastníci museli mít sebou doklad o bezinfekčnosti, což byla podmínka při vstupech do uzavřených prostor.

První zastávkou byl překrásný zámecký park zámku Konopiště, ženy si prohlédly růžovou zahradu. Následovala prohlídka zámku Konopiště, který je národní památkou. Je to hlavní a poslední sídlo následníka trůnu arcivévody F. F. d´Este a jeho české manželky Žofie Chotkové. Prohlédly si také okruh reprezentačních salonních pokojů z doby, kdy tam arcivévoda s rodinou žil.

Po dobrém obědě v restauraci Bejkárna navštívili účastníci zájezdu Koněpruské jeskyně, které jsou největším jeskynním třípatrovým systémem v Čechách. Prohlédli si bohaté naleziště zkamenělin, kouzelnou krápníkovou výzdobu a skrytou penězokazeckou dílnu.

MYSLIVECKÉ ORGANIZACE V DRMOULU

V obci Drmoul působí v dvě myslivecké organizace. V loňské kronice byla zmínka o Honebním společenství Drmoul Trstěnice, a tak letos něco málo o druhém mysliveckém spolku působícím v obci Drmoul.

MYSLIVECKÝ SPOLEK HUBERTUS TRSTĚNICE

Jedná se o myslivecký spolek bez honitby, jehož hlavní náplní je propagace myslivosti, kulturní činnost, osvěta apod. Spolek má 22členů a je řízen výborem v tomto složení: předseda František Hromíř, místopředseda Václav Stejskal, jednatel Miroslav Třmínek a členové výboru Martin Šmerda, Ing. Stanislav Strnad. Myslivecký spolek má pro schůzovou a společenskou činnost v pronájmu mysliveckou klubovnu v obci Horní Vsi, a také rybník Tančák na bývalém vojenském cvičišti za účelem chovu a lovu ryb.

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ

Heslo, které provázelo sbor celý rok 2021: „Hodně zdraví a pevné nervy“.

Stejně jako mnozí z vás si i někteří dobrovolní hasiči prošli kovidovou nákazou. Nevyhnula se starším členům, členům středního věku, ani těm mladým. Někteří prodělali těžký průběh v nemocnici, někteří doma, nebo měli bezpříznakový průběh. Kvůli vládním opatřením se stále nemohly konat žádné kulturní, společenské, sportovní ani jiné akce, které hasiči každoročně organizovali. Především ples (a to nejen Hasičský nebo Pytlácký) v naší obci chyběl. Neuskutečnila se ani tradiční oslava Dne žen s okurkiádou. Jednotka pokračovala v zásazích, pokud byl poplach vyhlášen v době, kdy se hasiči mohli kvůli pracovním povinnostem nebo zdraví dostavit do hasičárny. Naši nadějní mladí hasiči také museli přerušit svou činnost.

Pokud bylo třeba zajistit nákup nemocným, vyzvednout léky nebo provést jednoduché úkony na poště nebo na úřadě, byli vždy hasiči připraveni pomoci. Členové sboru, spolu se svými rodinnými příslušníky či se svými spolupracovníky, zajistili roznos roušek občanům v Drmoulu.

Sbor obdržel několik poděkování, jak od obce, tak od občanů Drmoulu za příkladnou spolupráci s obcí. Pro obyvatele obce bylo uvolněno ze státních hmotných rezerv několik tisíc roušek, z nich byly rozneseny 4 roušky pro každého občana s trvalým pobytem v obci. Další poděkování celé skupině dobrovolných hasičů se týkalo nezištné pomoci rodině občana v době, kdy prožívala opravdu hotové kovidové peklo.

V dubnu uspořádali místní hasiči sběr starého železa po obci, u hasičárny vybírali vysloužilý elektroodpad a postavili májku. V garážích proběhla 1. etapa generálního úklidu.

Při dětském dni předvedli členové sboru dětem v mateřské škole hasičskou techniku, kterou mají k dispozici na základně. Před hasičárnu nechal sbor nainstalovat novou rohož a ve sklepě namontovat zamykací mříž k plynovým kotlům. Na žádost TJ Sokol vyčistil sbor na hřišti nádrž na vodu, která slouží na zalévání hřiště i jako záloha vody pro hasičské zásahy.

V červnu SDH Drmoul uspořádalo sbírku prostředků na pomoc Moravě postižené hurikánem. Sbírku zaštítil starosta obce Josef Švajgl a o propagaci v obecním rozhlase a na internetu se postarala Gábriela Enders. Do sbírky se zapojili jak občané, tak i podnikatelé z Drmoulu a přilehlého okolí. Všechny vybrané prostředky pomohly ve zbrojnici roztřídit Jana Mouchová a Jiřina Račáková. Vytříděný materiál na postižená místa dopravila organizace Royal Rangers.

Výjezdová jednotka SDH zasahovala u několika požárů a u popadaných stromů. V Drmoulu hořel sklad sena a slámy v objektu bývalého družstva. Tento požár byl zařazen do 2. stupně a zasahovaly u něj kromě naší jednotky i hasičské jednotky z Mariánských Lázní, Plané, Tří Seker, Lázní Kynžvart, Dolního Žandova a Chebu. Náročný zásah trval dva dny, hasiči se museli prostřídat, všechen materiál se musel z objektu vyvozit a uhasit. Aktivně přitom spolupracoval majitel pan Potůček, který se postaral o vyvážení sena a slámy z budovy i o občerstvení pro zasahující hasiče. Díky tomu, že máme v obci rybníky, které jsou zároveň i požárními nádržemi, byla doprava vody mnohem jednodušší. O rybníky se velmi dobře stará spolek Sumeček, se kterým hasiči během zásahu spolupracovali a konzultovali stav i přísun vody. Ještě několik dní byl v obci cítit kouř z požářiště.

Necelé dva dny poté, byl v noci vyhlášen nový poplach, tentokrát hořel penzion nedaleko předešlého zásahu. Nejdříve byla na řídícím středisku nahlášena špatná adresa, včas ale po dalších oznámeních byla hasičům předána ta správná. V objektu spaly dvě rodiny s dětmi, celkem sedm osob. které penzion opustily ještě před příjezdem hasičských jednotek. Nejdříve hořela kolna u domu, ze které oheň přeskočil na střechu budovy a následně se dostal do podkroví. Hasiči museli rozřezat plechovou střechu. Naštěstí díky včasnému příjezdu hasičů z okolí se požár podařilo včas uhasit. Znovu se ukázala souhra jednotek a nezbytnost společných školení a cvičení. Členům hasičských jednotek za jejich zásahy patří velký dík. Rodiny se třemi dětmi byly ubytovány v krizovém bytě v budově hasičárny, vybudovaném za minulého vedení obce právě k těmto účelům. Za asistence zaměstnanců obce se podařilo ještě před dopravením postižených rodin byt zprovoznit. Krizový byt byl použit poprvé, ukázalo se, že je nutné místnosti ještě dovybavit. Nicméně je dobře, že obec těmito prostory disponuje.

Odezva netrvala dlouho a na obecní úřad přišel od postižených rodin krásný děkovný dopis.

V září pomohli hasiči s organizací Drmoulských slavností. U hasičského automobilu Tatry postavili májku, kterou na tuto akci připravil p. Slepička, rozvěsili na ni odměny pro děti a pomáhali jim tyto dárečky šplháním získat. Druhou atrakcí společně s mladými hasiči dětem přiblížili jednu z disciplín požárního sportu: zasáhnout cíl proudem vody ze džberovky. Během odpoledne a večera byli členové SDH k dispozici organizačnímu výboru. Drmoulských slavností se zúčastnila i delegace hasičů z Griesbachu.

V říjnu v rámci svozu velkokapacitního odpadu u hasičské zbrojnice provedli hasiči sběr starého železa a elektroodpadu. Kroužek mladých hasičů zahájil svou činnost náborem nových členů, kterých začalo rychle ubývat, ale kovidová situace jim nepřála.

V jednotce proběhla změna na místě velitele jednotky, tu převzal David Pospíšil, člen HZS Mariánské Lázně. Hned se pustil do práce, která je veliteli příslušná. Školení nových členů, zajištění kurzů pro všechny hasiče v jednotce, organizace provozu v hasičské zbrojnici, údržba a zazimování techniky atd. Marcel Katrňák složil zkoušky na velitele družstva, další se zúčastnili kurzu nositelů dýchací techniky nebo referenčního kurzu řízení DA. Obec Drmoul je v předběžném seznamu pro přidělení dotace na nový hasičský vůz CAS, který by zvýšil kvalitu vybavení jednotky zasahující u různých mimořádných událostí v obci i v širokém okolí. Jeden takový si pořídili v obci Milíkov a přijeli jej drmoulským hasičům ukázat.

Hasiči se také připojili k uctění památky dvou zesnulých hasičů z Koryčan, kteří zahynuli při požárním zásahu.

RYBÁŘSKÝ SPOLEK SUMEČEK

Spolek SUMEČEK se snaží ve spolupráci s obcí Drmoul pečuje o to, aby posezení u obecních rybníků bylo příjemnou a oddychovou záležitostí. Pohled na kvetoucí lekníny či plovoucí rybky by měl přinášet odreagování a klid na duši. Bohužel stále častěji se ukazuje, že jsou mezi námi tací, kteří odreagování hledají v něčem jiném. Příkladem toho jsou plovoucí PET lahve, klacky i opakovaně poničený hastrman v rybníčku za školou.

S nežádoucími projevy chování se setkáváme i u rybníka u lesa. Tamní chata se stala místem častých skupinových návštěv, ať již se jedná o rodiny nebo určité zájmové skupiny. Spolek SUMEČEK nemá žádné zásadní výhrady k užívání chaty pro oddych a rekreaci, ale požaduje od návštěv i seriózní chování. Tím ovšem není ničení vybavení chaty, ponechávání hromady odpadků apod. Za nežádoucí je nutno považovat i jízdu po louce mimo vyjetou komunikaci. Svým příkladným jednáním vyzývá spolek občany, aby se naučili v přírodě chovat a neničili její hodnoty.

V září připravil spolek Den mladého rybáře IV. Ročník. Probíhala ukázka rybolovu a po registraci účastníků byla zahájena soutěž dětí do 15 let. Ve    spolupráci s obcí Spolek SUMEČEK obnovil tradici a pro letošní rok připravil prodej vánočních kaprů.

TJ SOKOL DRMOUL

Tělovýchovná jednota Sokol Drmoul, v současnosti zaměřená výhradně na fotbal, se společně se svými příznivci konečně dočkala nové fotbalové sezóny. Po dlouhém čekání způsobeném vládními nařízeními k pandemii se rozběhly soutěže tak, jak jsme si všichni přáli.

Tým mládeže, který již delší dobu funguje ve spojení se Sokolem Lázně Kynžvart, čekal okresní přebor starších žáků. Bohužel s nízkým počtem účastníků, proto se se stejnými soupeři utkal několikrát.

Tým dospělých, jak je již známo, se spojil s Viktorií Mariánské Lázně, a funguje opět v 1.A třídě pod hlavičkou Viktorie Mariánské Lázně „B“.

Problémem soutěže byla v této době zranění a tím i nízký počet aktivních hráčů. Spolupráce byla ale efektivní, v TJ Sokol Drmoul našli možnost rozehrát se do dospělého fotbalu hráči, končící v dorostu Viktorie Mariánské Lázně.

Během posledního období roku 2021 byla provedena rekonstrukce elektroinstalace budovy na hřišti a dána nová světla.

V řešení je ještě možnost schválení dotace na rekonstrukci hřiště a dokončení zavlažování hrací plochy.


  1. Školství

Základní škola

Po vánočních prázdninách se začátkem kalendářního roku mohli vrátit do škol pouze žáci 1. a 2. třídy. Ostatním ročníkům začala opět distanční výuka. Přechod do online prostředí proběhl velmi hladce. Do výuky se okamžitě zapojili všichni žáci. Každý den probíhaly 2 až 3 online hodiny. Učitelé pro žáky pořádali i individuální konzultace a třídnické hodiny pro utužování kolektivu. Vyučující se snažili své hodiny neustále vylepšovat. Děti tak již bez problémů pracovaly i ve skupinách, problémy jim nedělaly ani online testy. Využívaly různé výukové aplikace. Nic se ale nevyrovná osobní přítomnosti ve škole.

Jak to viděly třídní učitelky:

  1. třída: Třídní učitelka Renata Rothová

Bílý leden byl plný sněhu, tak si prvňáčci užili hry na sněhu, stavění sněhuláků i jejich barvení. Vyzkoušeli si sněhovou sopku a ledové mandaly. Nezapomněli ani na krmení ptáčků, sypali jim slunečnice a jiné dobroty do krmítka. V bílém oslavili i konec prvního pololetí. Každý si odnesl sáček s drobnými dárky, dopis s hodnocením a samozřejmě první vysvědčení plné jedniček!

Černý únor byl poslední zimní měsíc. Společně využili ještě sněhovou nadílku a vydali se na zimní výpravu s panem Ponožkou v rámci programu Les ve škole. Společně s vlastnoručně vyrobenými pány Ponožkami pozorovali přírodu v zimě – stopy zvířat, poslouchali ptačí zpěv.

Zelený březen a Velikonoce jsme oslavili při distanční výuce.

Modrý duben jsme už byli ve škole, připomněli jsme si Den Země i čarodějnice.

V květnu jsme si uspořádali Duhový den plný rozkvetlých klobouků, květinové pití i svačinku ozdobenou květinami. Naše celoroční putování jsme ukončili Motýlím dnem. Po splnění úkolů, malování a luštění jsme si odletěli na zmrzlinový pohár.

A červen byl celý červený

Všichni úspěšně ukončili 1. ročník a odnesli si vysvědčení plné jedniček.

  1. třída: Třídní učitelka Božena Němcová

V novém roce 2021 se bohužel druháčci již nemohli setkat se staršími spolužáky, neboť se škola otevřela pouze pro nejmladší ročníky. Pilně se učili i výtvarničili. Stejně jako každý rok pro školáčky firma BOVYS připravila ochutnávku exotického ovoce a zeleniny. Díky tomuto doprovodnému programu se seznámily děti s méně obvyklými plody z celého světa. Připravili si projektový týden, kdy společně ovoce nakrájeli, ochutnali a přečetli si o něm zajímavé informace. Na konci týdne si uvařili pomazánku z avokáda a tak si připravili zdravou a chutnou svačinku.

Po návratu z distanční výuky i přes koronavirová opatření zvládli absolvovat mnoho akcí ve škole i mimo ni.

Dne 22. dubna výukový program p. Dvořákové Šetrný spotřebitel – ke Dni Země. Naučili se šetřit obalový materiál.

Dne 5. května program Zdravá pětka. Zde se žáci seznámili se základy správné výživy a vyváženého jídelníčku.

Dne 1. června na Den dětí – se pořádala Kuličkiáda.

Celá škola soutěžila v různých disciplínách a v hlavní roli byl míč, míček a kuličky. Dne 9. června se jelo na výlet do  ZOO Plzeň. Žáci si poslechli výklad v expozici České řeky pod statkem Lüftnerka. Získali základní informace o ekosystému české řeky, poznali základní druhy ryb a snažili se je zařadit do rybích pásem.

Dne 16. června navštívili přírodní rezervaci SOOS u Františkových Lázní, kde měli připravený program s lektorem. Prohlédli si expozici o vzniku země, nakrmili zvířata v záchranné stanici a prošli přírodní stezku SOOS.

V horkých letních dnech na konci školního roku se snažili být žáci co nejvíce venku. Jeden den proto strávili v přírodním parku Prelát, jeli na cyklistický výlet po okolí Drmoulu a těsně před vysvědčením se účastnili celoškolního sportovního dne na fotbalovém hřišti.

Tento zvláštní školní rok ukončili rozdáním vysvědčení a vydali se vstříc prázdninovým dobrodružstvím.

  1. třída: Třídní učitelka Miluše Hornáková

Ani třeťáčci se bohužel po prázdninách ve škole nesetkali. Od té doby se viděli pouze přes obrazovku počítače. Žáci se doma učili i tvořili. Vymýšleli příběhy, básničky, malovali obrázky. Vyrobili krmítko pro ptáčky. Když bylo hodně sněhu, plnili zimní výzvu a stavěli sněhuláky a iglú. Vše dokumentovali a posílali paní učitelce fotografie.

Tento školní rok strávili žáci na distanční výuce opravdu hodně času. Po návratu do školy se proto snažili nejprve obnovit školní pracovní návyky a posilovat vzájemné vztahy ve třídě. Často se učili ve skupinách, hráli hry a opakovali si učivo probrané na dálku. Snažili se využít každé vhodné chvilky a trávit více času venku, a to nejen o přestávkách. Ve venkovních prostorách se učili matematiku i český jazyk. Vyrobili si spoustu pomůcek, s jejichž pomocí měřili věci a učili se převody jednotek délky. Vyhledávali venku různé slovní druhy, učili se pády. V horkých dnech chodili ven také číst.

V dubnu se účastnili výukových programů Šetrný spotřebitel a Zdravá pětka. Den dětí oslavili celá škola dohromady. Děti plnily dovednostní úkoly na stanovištích, a nakonec si žáci i učitelé společně zatancovali na školním hřišti.

V červnu navštívili také přírodní zahradu paní Dvořákové ve Třech Sekerách a poznávali tak specifika přírodních zahrad. Do školní zahrady vyrobili ptačí budky i hmyzí hotel.

  1. třída: Třídní učitelka Petra Mouchová

Díky malému počtu žáků v základní škole se konečně dočkali konce distanční výuky a mohli se opět všichni sejít ve třídách. Výuka byla zpočátku omezena vládními nařízeními. Nemohl se vyučovat tělocvik a hudební výchova, po celou dobu vyučování měli žáci i učitelé nasazené roušky a pravidelně se testovali antigenními testy. Začalo se předáváním pololetního vysvědčení v listinné podobě, doposud ho žáci měli pouze elektronicky. Splněním zkoušek dokončili žáci dopravní výchovu a získali průkaz cyklisty.

V průběhu jara se zapojili do taneční výzvy „Jerusalema challenge,“ aby také poděkovali svým vystoupením všem zdravotníkům za jejich nelehkou práci. Video je ke zhlédnutí na našich školních webových stránkách.

Ke Dni Země absolvovali výukový program Šetrný spotřebitel.

V měsíci květnu pak vzdělávací program Zdravá pětka.

Mezinárodní den dětí oslavili společně s ostatními žáky „Kuličkiádou,“ a také v kulturním domě zhlédli film Čtyřlístek ve službách krále.

Během měsíce června se vydali na několik výletů. Ty absolvovali s ostatními žáky školy. Dále se podívali na Chebský hrad, do sportovně rekreačního areálu Krajinka, a fotbalové hřiště v Drmoulu.

Od začátku září z nich stali páťáci a bohužel se opět museli učit distančně.

  1. třída: Třídní učitelka Vladimíra Rychtrová

Po návratu do školy žáci 5.třídy plynule přešli z distanční na prezenční výuku, přičemž tři žáci z tohoto ročníku se i nadále pilně připravovali na přijímací zkoušky na gymnázium. A výsledek…? 100% úspěšnost přijetí, všichni si zasloužili velké gratulace.

Během celého roku ve škole probíhaly projektové dny: Zdravá 5, Šetrný spotřebitel, Přírodní zahrada ve Třech Sekerách.

Samozřejmě jsme nezapomněli ani na výrobu váziček pro maminky dětí k jejich svátku, ani na Den dětí, který si žáci užili a byli náležitě odměněni i za svou píli ve vzdělávání v této nelehké době

Většina žáků přejde do šestých ročníků do Základní školy Úšovice. Aby věděli, co je také čeká, využili možnost exkurze v tamních dílnách, kde si každý mohl vyzkoušet svou zručnost výrobou figurky ze dřeva. Odcházeli nadšení a spokojení. Pro všechny to byl opravdový zážitek a všichni se těšili, až budou moci v budoucnu dílny využívat při své výuce na této základní škole.

Sice byly prázdniny, ale všichni společně uvítali prázdninovou akci: Letní vzdělávací dny pod vedením učitelek Petry Mouchové a Karin Lazurové. Od 17. do 20. srpna 2020 probíhaly tyto dny při ZŠ Drmoul. Akce byla financována z projektu AŠSK pro 15 přihlášených dětí  byla zcela zdarma. Děti putovaly po stopách pramenů Mariánskolázeňska. Prošly naučnou stezkou Kladská s Domem přírody CHKO Slavkovský les. Navštívily botanickou zahradu v Bečově nad Teplou s komentovanou prohlídkou. Dále ještě minimuzeum ve Třech Sekerách, kde žáky provedla místní starostka. Děti stihly i  výtvarnou dílnu a mnoho sportovních aktivit.

Přes všechna úskalí, školáci v průběhu školního roku i nadále plnili činnosti podle plánu projektu Ekoškoly.

Za pochvalu jistě stojí skutečnost, že se přes nelehkou situaci podařilo naší škole již počtvrté obhájit mezinárodní titul Ekoškola. Ředitelka Vladislava Chalupková s koordinátorkou ekotýmu Renatou Rothovou osobně převzaly certifikát platný další 3 roky při slavnostním vyhodnocení na Staroměstské radnici v Praze.

Takže jen ukázka z akcí Ekotýmu:

Les ve škole – na konci ročního putování byly všechny třídy odměněny certifikátem Lesní třída a darovacím dekretem 10 čtverečních metrů Nového pralesa na Ještědském hřebeni.

Recyklohraní – žáci sbírali baterie a drobný elektroodpad i plnili různé recyúkoly.

Co nám roste na zahradě – žáci pečovali o vermikompostér a využívali úrodu  bylinek, z kterých si připravovali meduňkovo – bezinkovou šťávu. Zasadili brambory a dýně a pro radost p. učitelek afrikány, a vyseli též měsíčky.

Ve středu 30. června se v kulturním domě starosta Josef Švajgl, ředitelka Vladislava Chalupková, třídní učitelka Vladimíra Rychtrová a asistentka Miroslava Žáčková rozloučili se 12 žáky odcházejícího pátého ročníku. Žáci převzali poslední vysvědčení z 1. stupně základní školy.

Přestože opatření proti šíření koronaviru stále ještě omezovala podzimní školní činnost, podařilo se pedagogickému sboru (ředitelka Vladislava Chalupková, třídní učitelky Renata Rothová, Božena Němcová, Miluše Hornáková, Petra Mouchová a Vladimíra Rychtrová, družinářky Karin Lazurová a Miroslava Žáčková) ve středu 1. září důstojně zahájit nový školní rok 2021-2022 a do adventu připravit a provést mnoho akcí, z toho čtyři tradiční: v úterý 26. října Den duchů (s dlabáním dýní), v pátek 26. listopadu Vánoční dílna (s výrobou svícnů), v pátek 3. prosince Čertí škola (s čertími úkoly na jednotlivých stanovištích a s peklíčkem ve sklepě) a před vánočními prázdninami ve třídách připravit ve středu 22. prosince třídní besídky (se stromečkem, cukrovím, koledami a dárečky).

MATEŘSKÁ ŠKOLA

V lednu a únoru se všichni oddávali zimním radovánkám a udělali si originální výlet na Zádub-Závišín, kde se společně projeli na saních tažených koňmi. Pro mnohé (hlavně pro paní učitelky) to byl nevšední zážitek.

Kovid opět dostal všechny do situace, kdy byl jak provoz Mateřské školy Drmoul, tak aktivity dětí značně omezeny. Probíhala aspoň příprava pro předškolní děti, které se v září chystaly poprvé do školních lavic, pouze pomocí tzv. distanční výuky.

Děti se společně s učitelkami chystali také na karneval ve školce, ale bohužel si stihli společně vytvořit pouze škrabošky.

Potom se opět brána mateřské školky uzamkla. Všechny paní učitelky se těšily, až se s dětmi opět setkají a budou moci snad již brzy konečně dělat všemožné aktivity s dětmi naplno a užívat si s nimi radosti a smíchu.

Od 2. do 16. května se konal ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY DRMOUL, probíhal však pouze distanční formou. Formulář žádosti o přijetí si rodiče mohli vytisknout na webových stránkách školy www.zsamsdrmoul.cz, kde našli i další podrobné informace. Vyplněnou žádost spolu s kopií rodného listu dítěte pak odevzdali do schránky na budově Základní školy.

Po velmi nepříjemné kovidové pauze byly učitelky rády, že se mohly s dětmi opět setkat ve své školce. Na dětech byla znát absence kamarádů a pravidelného režimu, do kterého se pak dlouho dostávaly. Paní učitelky nechtěly připravit děti o plánované, ale odložené aktivity z doby uzavírky, proto se snažily vše stihnout za poslední dva měsíce provozu mateřské školy. Prožily společně moc hezký den při pálení čarodějnic, kdy s dětmi dopoledne protancovaly střevíce a místo svačinky si na školní zahradě upekly buřtíky a přivítaly měsíc lásky. Za zmínku stojí take sportovní den, který proběhl v polovině května. Děti se pod dohledem odborníka seznámily se zajímavými sportovními odvětvími a měly možnost si i netradiční sporty vyzkoušet. S paní Dvořákovou si zase prohloubily znalosti v oblasti environmentální výchovy a následně s předškoláky vařily pampeliškový med.

Začátkem června všichni jeli na exkurzi do porcelánky v Karlových Varech, kde si děti vyráběly hrnečky. Hned následující den školku navštívil odborník na dravce a děti měly jedinečnou možnost vidět opeřence zblízka.

Potom už jsme se všichni připravovali a těšili na výlet do ZOO v Plzni, který se nám vydařil.

Dále proběhla organizovaná olympiáda, kde předškoláci ukázali své pohybové zdatnosti a týmovou spolupráci.

Třída kuřátek navštívila eko-farmu a také alternativní zábavní centrum Prelát.

To se už přiblížil konec školního roku a povinnost pasovat nejstarší děti na školáky. Pasování se uskutečnilo v pátek 25. června 2021 a bylo bohaté  nejen na počet dětí, ale i na celý program.

Třída Včeliček pozvala na tento velký den pana starostu Josefa Švajgla a místostarostku paní Janu Mouchovou. Tato slavnostní událost se konala v sále kulturního domu. Děti si pod vedením paní učitelky Lucie Ptáčkové a Veroniky Slepičkové připravily hudební vystoupení a poté pohádku O kohoutkovi a slepičce. Všichni zúčastnění dospělí i žáci 5. třídy ocenili výkon dětí hlasitým potleskem.

Potom nastal ten slavnostní okamžik: Každá odlétající včelička poklekla před pana starostu, který položením meče na rameno každého symbolicky pasoval na školáka. Od p.Mouchové každý obdržel kufřík na výtvarnou výchovu s pamětním listem, paní ředitelka připínala kytičky s mottem „Už budu školákem“ a paní učitelky dětem rozdávaly první knížku pro školáky a foto knihu ušitou každému tzv. na míru. Celkem mateřskou školu v Drmoulu  opustilo 17 dětí, z toho 10 kluků a 7 děvčat Žáci 5. ročníku ze základní školy předali každé včeličce ručně vyrobené krabičky s drobnými dárky jako vzpomínku na tento den. Tato akce se vydařila skvěle. Rodiče poděkovali za velmi milé odpoledne, které se svými dětmi strávili, a rozloučili se.

Velmi nás potěšilo, že většinu pasovaných dětí přivítáme 1. září do 1. třídy naší Základní školy v Drmoulu.


  1. Sociální a zdravotní záležitosti

V červnu uspořádali místní hasiči sbírku „Na pomoc Moravě postižené hurikánem“. O propagaci v obecním rozhlase i na internetu se postarala  Gabriela Enders, věci vybrané od občanů i podnikatelů Drmoulu i okolí roztřídily Jana Mouchová a Jiřina Račáková. Organizace Royal Rangers pak vše dopravila dvěma nejzasaženějším obcím. Kromě této fyzické sbírky poslala obec zasaženým obcím přímo 20 tisíc korun, občané Drmoulu pak 8 tisíc korun konkrétním rodinám.

V sobotu 18. září Obec Drmoul nabídla nejen maminkám 30 míst v sálu kulturního domu k prodeji použitého dětského oblečení a obuvi.

Letošní kovidová situace se už přiblížila 5 procentům pozitivně testovaných. Několik občanů bylo vážně nemocných, někteří byli hospitalizováni a několik jich bohužel nemoci podlehlo. Obec zakoupila dva desinfekční přístroje k využití ve škole a na úřadu.

Zřízená služba SENIOR-TAXI pro dojíždění našich seniorů k lékařům do Mariánských Lázní a do Velké Hleďsebi byla po zavedení málo využívána, nyní už si ji senioři objednávají včas a často.

Obecní úřad i v letošním roce pokračoval v tradici s osobními přáními občanům, kteří mají významná životní jubilea. Každý oslavenec si mohl zvolit, zda má zájem o osobní setkání s panem starostou. Na žádného jubilanta obecní úřad  nezapomněl, každý dostal od obce krásné blahopřání s malou pozorností.

Slavnostní událost Vítání občánků byla pojata stejnou formou. Rodiče malých občánků převzali od zástupců obce drobné dárečky. Již se těšíme a doufáme, že tyto tak důležité akce budou co nejdříve probíhat bez jakéhokoliv omezení.

Ani v roce 2021 jsme se nedočkali zrušení změn letního a zimního času.

Obecní úřad se nadále věnoval možnostem, jak vylepšit informovanost občanů. Podařilo se jim zlepšit způsoby komunikace, jak obecním rozhlasem, tak zejména facebookem a upravenými webovými stránkami.

Nyní se již zajisté občané, kteří mají zájem se dozvědět co nejvíce o své obci, lépe na přehlednějších webových stránkách orientují.


  1. 8. Počasí

Roční teplotní a srážkové statistiky v Česku

Letošní rok byl s průměrnou teplotou osm stupňů Celsia druhý nejchladnější za posledních deset let. Studenější byl pouze rok 2013 (s průměrem o 0,1 stupně nižším), 2010, 2005, 2004 a 2001. V ČR bylo letos zaznamenáno 18 ledových dní (celodenní teplota pod bodem mrazu),  120 mrazových dní (kdy minimální teplota klesla pod bod mrazu), 88 letních dní (kdy maximální teplota nepřekročila 25 °C), 27 tropických dní (kdy maximální teplota vystoupila nad 30 °C) a pouze 1 tropická noc (kdy minimální teplota nepoklesla pod 20 °C.

Srážkově byl letošní rok průměrný, spadlo 99 procent srážek dlouhodobého normálu.

Deštivé byly hlavně květen a srpen, kdy spadlo 143 %, respektive 133 % obvyklého množství srážek. Naopak mimořádně suché bylo září, kdy napršely jen dvě pětiny srážkového normálu, což je čtvrté nejsušší září od roku 1961.

Zima v Drmoulu byla teplotně i srážkově průměrná až podprůměrná. Začátkem ledna se teploty ustálily kolem nuly. Sníh padal 6., 21., 24. až 29., a 31. ledna dokonce s deštěm. Další sníh napadl ještě 9. února. Poté nás zasáhla oblast vysokého tlaku vzduchu se silnými mrazy (10.2. mínus 16 stupňů, 11.2. mínus 17 stupňů, 12.2. mínus 15 stupňů). Ale 14. února bylo už jen mínus 6 stupňů. V noci na 15. února napadlo dalších 7 cm sněhu. Od poloviny února k nám pronikal velmi studený vzduch od severovýchodu, denní teploty se však ustálily (kolem mínus 5 stupňů).

Jaro sice začalo teplotně normálním březnem (31. března jsme dokonce zaznamenali teplotu 16 stupňů), celkově však jaro bylo nejchladnější od roku 1997, neboť duben a květen byly teplotně silně podnormální. Potrápilo nás zejména chladné aprílové počasí (v polovině dubna dokonce sněžilo). Začátkem května k nám sice pronikl teplý vzduch od jihu, ale byl rychle zastaven západní studenou frontou s přeháňkami a bouřkami s pomalým postupem.

Léto bylo letos teplejší než loňské a měli jsme u nás 21 tropických dnů s teplotou nad 30 stupňů. Do 20. června bylo hezké letní počasí, přesto jsme 10. června pro zataženou oblohu nad obcí neviděli částečné zatmění Slunce. Od 21. června nás zasáhly bouřky doprovázené přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem, které přes nás, na rozdíl od Podluží, prošly bez větších problémů. V červenci nám už začala usychat tráva (nezachránily ji ani 2 bouřky se silným větrem 13. a 25. 7.). Potom v srpnu nám tráva docela uschla, a občané se před horkem neschovali už ani ve stínu.

Podzim byl teplotně průměrný a srážkově podprůměrný (nelíbilo se to zemědělcům ani místním pěstitelům ovoce a zeleniny). Poslední teplý den jsme zaznamenali ještě 20. listopadu. Pak už přecházely jedna studená fronta za druhou. A sněhu o Štědrém dnu jsme se, jako tradičně, nedočkali.


  1. Pohyb obyvatelstva

K 1. lednu tohoto roku měla naše obec 1 024 obyvatel.


  1. Různé

Významným dnem obce bývá 7. duben, neboť toho dne roku 1348 byl vydán Karlem IV. soubor listin, které potvrzovaly dosavadní práva a výsady českých králů a knížat. V nich byl vymezen základní obsah státoprávní instituce zemí České koruny, byla provedena inventura území, majetku a zboží. Zde byla ves Dürrenmaul uvedena mezi lokalitami, příslušejícími k „Novým Čechám“ Karla IV. Zásady státu zakotvené do Zlaté buly přispěly ke zvýraznění prestiže a důstojného postavení českého království ve střední Evropě. Ves Dürrenmaul je jistě starší, ale první písemné zprávy pocházejí z období let 1366-8. Připomínkou letošního 655. výročí obce je stálá výstava panelů zavěšených na stěnách chodby obecního úřadu s dokumenty od roku 1366.

V září byli zástupci naší obce návštěvou v okresu Bayreuth. Euregia Egrensis totiž oslovil Dobrovolný svazek venkovských obcí Mariánskolázeňsko nabídkou možností budoucí partnerské spolupráce. I přes obavy k nesrovnatelné velikosti (cca 6x více obyvatel) obou oblastí bylo Mariánskolázeňsko ujištěno, že důležitější je dlouhodobá schopnost systematicky realizovat projekty. Vedení okresu Bayreuth projevilo zájem o spolupráci v oblastech, kde se oblasti zájmu překrývají.

V druhé polovině října proběhl již osmnáctý sněm Svazu měst a obcí ČR, který zastupuje města a obce, ve kterých žije přibližně osmdesát procent obyvatelstva. Sněm mimo jiné přijal výzvu vůči zákonodárcům k tzv. Zelené dohodě (Green Deal). Jádrem výzvy je apel na rozumný, realistický přístup při schvalování tzv. zelené legislativy připravované na evropské úrovni, a zavádění souvisejících opatření, které musejí být na národní úrovni individualizované podle podmínek a úrovně jednotlivých států.

V červenci zemřel drmoulský rodák, regionální badatel a spisovatel Zdeněk Buchtele, mj. autor knihy „Drmoul a zaniklá vesnice Cech svatého Víta“.    Dne 17. července 2021 proběhlo v hleďsebském kostele za účasti zástupců několika obcí poslední rozloučení s regionálním badatelem a spisovatelem Zdeňkem Buchtelem, který své dětství strávil s rodiči v Drmoulu a další část života prožil v sousední Velké Hleďsebi. Zde neúnavně shromažďoval a publikoval informace a nálezy o našem regionu. Byl autorem či spoluautorem více jak třiceti publikací s regionální tématikou, a panem Richardem Švandrlíkem výrazně přispěl k posílení naší regionální identity.

Čest jeho památce! Obec podala žádost o dotaci na dotisk jeho knihy „Drmoul a zaniklá vesnice Cech svatého Víta“, neboť se po ní občané ptají a její první vydání je již vyprodáno.

V sobotu 31. července byla k příležitosti setkání rodáků v naší obci zavedena Návštěvní kniha Drmoulu. Byla umístěna na chodbě obecního úřadu a je určena všem návštěvníkům obce a okolí pro sdělení svých dojmů z prostředí v němž žijeme.

U hřiště TJ sokol byl umístěn výdejní Z-BOX společnosti Zásilkovna. Podobná služba s obsluhou byla zřízena v Cukrárně Na Mandlu. Obě služby jsou plně funkční a občany hojně využívané.

Bohužel i rokem 2021 nás provázelo kovidové onemocnění. A měsíce strachu o sebe , o své blízké, o práci, o osobní svobodu, o budoucnost pokračují:

LEDEN 2021

Dne 1. ledna přibylo 3442 nových případů koronaviru. Při přepočtu na jeden milion obyvatel činí v Česku na počátku ledna sedmidenní průměr denního přírůstku nakažených 932, což je vůbec nejhorší bilance ze všech zemí na světě, k 5. lednu stouplo toto číslo na 965. Jsou zde nové rekordy denních přírůstků a začíná se mluvit o 3. vlně.

K 15. lednu bylo v Česku oficiálně evidováno 874 605 nakažených a 14 029 úmrtí.

Dne 21. ledna schválila poslanecká sněmovna prodloužení nouzového stavu do 14. února 2021. V průběhu tohoto období byla stále platná epidemiologická opatření dle 5. stupně PES: povinnost zakrývat dýchací cesty, zákaz nočního vycházení mezi 21.–5. hodinou, účast pouze dvou osob na hromadných akcích, ubytování v hotelech jen pro účely výkonu povolání nebo podnikání, povinnost nosit roušku ve všech vnitřních prostorech, poskytování stravy ubytovaným (povoleno jen v době mezi 5.–21. hodinou).

ÚNOR 2021

Dne 3. února překročil počet potvrzených případů v České republice 1 000 000 nakažených.

Dne 11. února Poslanecká sněmovna již neprodloužila nouzový stav.

Téhož dne, ale rozhodla vláda České republiky o uzavření okresů Cheb, Sokolov

a Trutnov. Na veřejných místech bylo povinné nosit respirátory a chirurgické masky. Z těchto okresů nebylo možné vycestovat. Povoleno bylo vycestovat pouze do zaměstnání a nezbytně nutné návštěvy zdravotního zařízení.

Dne 14. února vláda prodloužila na žádost hejtmanů nouzový stav o 14 dní, tedy do 28. února.

Dne 19. února ministerstvo zdravotnictví České republiky nařídilo na místech

s větší koncentrací lidí, například v obchodech či v MHD, nošení respirátorů, nanoroušek či dvou chirurgických masek.

Světová zdravotnická organizace prezentovala, že problémem nadprůměrného šíření v ČR bylo bezohledné nedodržování protiepidemických opatření. Důvodem mohla být také pokračující pandemická únava veřejnosti a rychleji se šířící britská varianta koronaviru.

Dne 22. února vláda přestala uznávat a doporučovat látkové roušky (tj. včetně doma ušitých) jako ochranný prostředek. S platností od čtvrtka 25. února bylo na veřejnosti a v uzavřených prostorech nutné nosit respirátor třídy FFP2 nebo vyšší třídy ochrany. Dočasně bylo povoleno užití dvou chirurgických roušek (ústenek) najednou.

Dne 23. února Izrael daroval České republice 5 000 vakcín Moderna proti covidu-19.

Vláda měla v úmyslu otevřít školy pouze v případě pravidelného testování žáků. Antigenní testy od čínského výrobce Lepu Medical měla dodat neprůhledná firma Tardigrad International Consulting (TIC).

Dne 25. února byla v České republice v jednom případě potvrzena jihoafrická mutace koronaviru. Tato mutace navíc podle odborníků snižovala účinnost některých vakcín a léků na Covid-19. Některé případy souvisely se zájezdem některých českých občanů na Zanzibar.

Dne 26. února byl na tiskové konferenci po jednání vlády vyhlášen tvrdý lockdown. Vláda oznámila omezení pohybu v rámci okresu trvalého bydliště, zrušila také nařízení, které umožňovalo nošení dvou chirurgických roušek místo respirátoru FFP2 nebo KN95 či nanoroušky. Stejného dne také vláda oznámila, s okamžitou platností, zakazuje cestování do Brazílie, Jihoafrické republiky, Tanzanie (včetně ostrova Zanzibar a dalších osmi afrických zemí.

BŘEZEN 2021

Ode dne 1. března byly uzavřeny všechny školy, mateřské školy I dětské skupiny. Nově také na 3 týdny nebylo možné cestovat mezi okresy – nakupovat bylo možné    po celém okrese, na procházky pouze po obci. Uzavřela se také velká část dosud otevřených maloobchodů, například papírnictví či prodejny dětského oblečení.

Dne 1. března vláda schválila také povinné testování ve firmách s více než 50-ti zaměstnanci.

Dne 15. března vláda schválila povinné testování ve firmách s více než 10-ti zaměstnanci.

Dne 22. března se prodloužil lockdown, který vláda vyhlásila dne 1. března. Nově ale bylo možno sportovat či vyrazit na procházku po celém okrese za dodržování platných protiepidemiologických opatření.

V pondělí 22. března 2021, na roční výročí první oběti pandemie covidu-19 v České republice, spolek “Milion chvilek” zorganizoval pietní akci, kdy byly na dlažbu Staroměstského náměstí v Praze nasprejovány tisíce bílých křížů jako památka 25 -ti tisícúm obětí pandemie v České republice. V poledne se na mnoha místech v celé republice rozezněly kostelní zvony a kdokoliv se mohl připojit k minutě ticha za oběti Covidu-19.

DUBEN 2021

Dne 7. dubna byl odvolán dosavadní ministr zdravotnictví Jan Blatný, ve funkci jej nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, pan Petr Arenberger.

Dne 9. dubna byly na Děčínsku potvrzeny první dva případy brazilské mutace koronaviru v České republice.

Ode dne 12. dubna se konečně pomalu rozvolnila část opatření. Do škol se vrátili žáci prvního stupně základních škol a posledních ročníků mateřských škol, za podmínky antigenního testování dvakrát týdně. Otevřela se také část prodejen, například prodejny dětského oblečení a obuvi, náhradních dílů pro auta, papírnictví, čistírny či farmářské trhy. Povolení otevřít venkovní prostory dostaly také zoologické a botanické zahrady. Do areálů směla ale pouze pětina maximálního počtu návštěvníků. Zároveň také skončil nouzový stav a s ním i zákaz cestování mezi okresy, či zákaz vycházení mezi 21.–5. hodinou.

Dne 24. dubna potvrdil ministr zdravotnictví Petr Arenberger, že v Hradci Králové se objevil první případ tzv. indické mutace viru v České republice.

Dne 30. dubna sdělil ministr zdravotnictví, že v České republice byly potvrzeny kombinace nigerijské či floridské mutace.

KVĚTEN 2021

Dne 3. května se obnovila “ rotační výuka” žáků druhých stupňů v Praze, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji. Otevřít mohla kadeřnictví, masáže a další kosmetické služby. Lidé, kteří chtějí tyto služby využít, museli předložit před vstupem potvrzení o negativním testu.

Dne 10. května bylo v ostatních krajích povoleno otevřít druhé stupně základních škol a ve všech krajích maloobchody.

Dne 17. května bylo povoleno otevřít zahrádky restaurací, přičemž u stolu mohli sedět nanejvýš čtyři lidé (s výjimkou členů jedné domácnosti), kteří museli negativní test nebo potvrzení o očkování. Dále byly povoleny realizace venkovních akcí s maximálním počtem 700 lidmi za podmínek předložení negativního testu a zakrytými ústy respirátory. Byly obnoveny návštěvy v nemocnicích či domovech pro seniory za dodržování protiepidemiologických opatření daných zařízení.

Dne 26. května nahradil dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergra opět pan Adam Vojtěch.

Dne 31. května se otevřely vnitřní prostory restaurací, wellness, bazény a sauny, jejich návštěva byla podmíněna negativním testem, potvrzením o očkování či potvrzení o prodělání nemoci.

ČERVEN 2021

Ode dne 8. června ve všech krajích, s výjimkou Jihočeského, Zlínského a Libereckého kraje, nemuseli žáci ani učitelé během výuky a zaměstnanci v jedné kanceláři nosit ochranné roušky. Zároveň se také zvýšila kapacita kulturních akcí. Ve vnitřních prostorách smělo být až tisíc lidí a venku dva tisíce. Následující týden se povinnost nošení roušek při vyučování zrušila ve všech zbývajících krajích.

ČERVENEC 2021

Od 1. července ve venkovních prostorách skončila povinnost mít zakrytá ústa a nos respirátorem či chirurgickou rouškou. Zároveň také plošně skončila povinnost testování ve firmách i ve školských zařízeních.

Dne 9. července přestala stačit jedna dávka vakcíny k prokázání bezinfekčnosti. Od stejného data také začala platit povinnost testování při návratu do České republiky ze všech zemí.

Dne 21. července bylo oznámeno, že vláda musí do půlky srpna rozhodnout, zda se ve školách začne opět od září s testováním. Rozhodnutí mělo záležet na vývoji epidemické situace.

SRPEN 2021

Dne 17. srpna vláda rozhodla o protiepidemiologických opatřeních ve školách. Žáci měli povinnost se ve dnech prvního, šestého a devátého září testovat, pokud někteří testování    nepodstoupili, museli po celou dobu pobytu ve škole nosit roušku či respirátor.

ZÁŘÍ 2021

Ode dne 1. září smělo sedět u stolu v restauraci až šest lidí. Na hromadných akcích se mohla kapacita zařízení zaplnit v maximálním počtu návštěvníků. V muzeích, Zoo či hradech se zrušil režim 75procentní návštěvnosti a mohly začít fungovat bez jakéhokoliv kapacitního omezení.

Ode dne 30. září se žáci jedné třídy nemuseli na výletě či ve škole v přírodě prokazovat negativním testem.

ŘÍJEN 2021

Ode dne 25. října se bohužel opět rozšířila povinnost nosit respirátory na hromadných akcích a na pracovištích.    Od stejného dne ministerstvo zdravotnictví také umožnilo zkrátit si karanténu po kontaktu s nakaženou osobou z deseti na sedm dní v případě, pokud bude mít po sedmi dnech nemocný negativní PCR test.

Ode dne 27. října skončila povinnost samoizolace po návratu ze zahraničí.

LISTOPAD 2021

Dne 1. listopadu přestaly zdravotní pojišťovny proplácet preventivní testy.

Výjimka ale zůstala v platnosti pro osoby do 18 let, pro ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli naočkovat a osoby plně naočkované a rozočkované. Zároveň se zkrátila platnost testů – platnost PCR testu platila tři dny a antigenního testu 24 hodin. Provozovatelé restaurací    měli povinnost kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti – výjimku měly děti do 12ti let.

V osmi okresech především na Moravě a ve Slezsku se testovali neočkovaní žáci a neočkovaní učitelé museli při výuce nosit respirátor.

Dne 8. listopadu ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo kampaň na podporu očkování. Kampaň byla mnoha lidmi označena za brutální. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček ji označil za nechutnou a požádal o její stažení.

Dne 20. listopadu byl překonán rekord v počtu nakažených – přibylo 22 936 nakažených za jeden den.

Ode dne 22. listopadu přestaly platit jako potvrzení o bezinfekčnosti antigenní i PCR testy, při návštěvě restaurací či hromadných akcí se hosté prokazovali očkováním či potvrzením o prodělané nemoci. Výjimku dostaly děti do 18 let a lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli očkovat, těm postačil test. Také se začalo znovu plošně testovat ve firmách a ve školách.

Za den 23. listopadu byl odhalen nový rekordní počet nakažených – přibylo 25 864 nakažených.

Dne 25. listopadu vláda schválila vyhlášení nouzového stavu s platností od půlnoci následujícího dne na 30 dní. Restaurace či kluby měly provozní dobu uzavřenou mezi 22.–5. hodinou. Kulturní představení a sportovní utkání smělo navštívit maximálně tisíc lidí, kteří se prokazovali certifikátem o očkování či potvrzením o    prodělání    Covidu-19. Na veřejnosti byla zákázána konzumace alkoholu, v jídelních zónách obchodních center byla zakázána konzumace jídla.

Ode dne 26. listopadu od 18 hodin vstoupil v platnostl zákaz konání vánočních trhů s výjimkou prodeje kaprů či vánočních stromků.

Za den 25. listopadu byl překonán další rekord v počtu nakažených – přibylo 27 717 nově nakažených. Stejného dne oznámil mluvčí prezidenta, že prezident republiky Miloš Zeman byl pozitivně testován na onemocnění Covid-19.

Dne 26. listopadu vláda České republiky schválila, že od následujícího dne občané České republiky, států Evropské unie a lidé s oprávněním k dlouhodobému pobytu v Česku po návratu z Jihoafrické republiky, všech jejích sousedních zemí a Zambie musí na minimálně 10 dnů do izolace. Důvodem byl výskyt nové mutace. Musí také před vstupem na území Česka předložit platný negativní PCR test, další test museli absolvovat do 24 hodin po návratu do České republiky. Na další test musí mezi 10. a 14. dnem po návratu z ciziny. Občanům třetích zemí byl zakázán vstup do České republiky. Zároveň bylo doporučeno občanům České republiky tyto země nenavštěvovat.

Dne 27. listopadu se objevil první případ nákazy mutací Omikron v České republice. Nákaza se potvrdila u Češky, která se vrátila z Nambie.

Dne 28. listopadu byl na Covid 19 – pozitivně testován ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Následujícího dne byla pozitivně testována také hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

PROSINEC 2021

Dne 10. prosince vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška o povinném očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u nichž je větší riziko nákazy koronavirem – zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, hasiči, policisté, vojáci a celníci.

Dne 12. prosince bylo na Jižní Moravě´potvrzeno dalších šest případů nákazy mutací Omikron, čímž celkový počet potvrzených případů vzrostl na osm. Nákaza byla potvrzena u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice v Praze a u dvou dětí.

Dne 13. prosince byla spuštěna registrace na očkování proti covidu-19 pro děti od pěti let.

Dne 17. prosince byl společně s celou vládou jmenován i nový ministr zdravotnictví pan Vlastimil Válek.

Dne 22. prosince vláda představila opatření na vánoční svátky a následující týdny. Na Štědrý den mohly být obchody nad 200 m2 otevřeny pouze do 12 hodin, na

  1. svátek vánoční nesměly být otevřeny vůbec. Kulturních či jiných akcí se mohlo účastnit nejvíce tisíc sedících lidí, na akcích, kde účastníci nesedí u stolu, bylo povoleno nejvýše sto lidí.

Ode dne 29. prosince do 2. ledna platila speciální pravidla na omezení kontaktu v    období oslav ukončení roku – Silvestra. Snižil se počet lidí sedících u stolu v

restauracích z šesti na čtyři. Večírky byly pouze pro nejvýše padesát osob.

Dne 27. prosince se změnila pravidla pro cestování cizinců do České republiky ze všech zemí. Cizinci museli před příjezdem do ČR absolvovat PCR test, týkalo se to i očkovaných a lidí po prodělání Covidu-19. Výjimku dostali pouze osoby po posilovací dávce vakcíny a děti do 12 let. Neočkovaým zůstává povinnost absolvovat další PCR mezi 5.–7. dnem po příjezdu.

V průběhu Drmoulských slavností  proběhlo „Setkávání dobrovolných hasičů Drmoul – Griesbach“ Dispozičního fondu, Program přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014- 2020, registrační číslo projektu DF/EÚS/EGR/0122. Vedení i členové SDH byli rádi, že i přes problémy s Covidovou situací u nás i v Německu k nám zavítala tato delegace hasičů z Griesbachu, a že se setkání zúčastnil i starosta obce Mähring.

Dobrý den pane starosto, chtěli bychom Vám, všem členům SDH i sousedům poděkovat za vstřícné jednání a profesionální pomoc při požáru domu v ulici K Cechu, kde jsme byli ubytováni. Zároveň bychom chtěli poděkovat i za poskytnutí krizového bytu i do dalšího dne, než jsme si našli náhradní ubytování. Také bychom chtěli všem zúčastněným poděkovat za ochotu a pomoc při hledání náhradního ubytování, domníváme se, že to není samozřejmé, a ne každá obec by se o nás takto postarala. Ještě jednou všem děkujeme a přejeme vám, aby takovýchto situací bylo co nejméně.

S pozdravem rodiny Mayových a Hubálovských

Děti postižených rodin napsaly tuto krásnou básničku:

Hasiči, hasiči,/ jezdí dolů po tyči.

Když dole doskočí,/ do auťáků naskočí.

Hasič je vždy bdělý,/ v boji s ohněm smělý.

To je jasná věc,/ nebojí se přec!

Když uhasí oheň,/ balí hadice.

Proč to asi dělá?

Člověka má rád velice!


  1. Činnost kronikáře

V průběhu roku jsem se snažila shromažďovat poznatky a zajímavosti z kulturních, sportovních i ostatních událostí v naší obci.

Kronikou roku 2021 jsem navázala na mou první psanou kroniku z roku 2020 v podobném stylu. Bohužel, jde také shodou okolností o mou kroniku poslední. Ze zdravotních důvodů, ale také z velké pracovní vytíženosti, se nemohu kronikářské činnosti nadále věnovat. Doufám, že pan starosta s ostatními zástupci obce brzy najdou pokračovatele. Chtěla bych velice poděkovat všem, kteří mi byli nápomocni a byli ochotni spolupracovat.

Hana Kostohryzová

Rok 2021 byl velmi náročný rok pro všechny lidské činnosti, kronikářskou práci nevyjímaje. Kronikářka Hanka Kostohryzová se však svého úkolu zhostila na výbornou. Podařilo se jí v dobré kvalitě odevzdat svou první kroniku „Kronika obce Drmoul za rok 2020“ a průběžně získávat potřebné podklady pro kroniku letošní. Tyto podklady využila při přípravě této kroniky za rok 2021.

Starosta obce Josef Švajgl však nemohl vědět, že o novou schopnou obecní kronikářku tak brzy přijde. Věděl však koho požádat o pomoc. Oslovil mne, bývalého obecního kronikáře, neboť si byl jist, že ukončením kronikářské činnosti jsem nepřestal žít obcí. Oba totiž víme, že obecní kronika musí žít navzdory překážkám, které se jí stavějí do cesty! Přestože věkem a nemocemi rychle ztrácím své kronikářské schopnosti, přislíbil jsem připravit kroniku Hanky Kostohryzové za rok 2021 k tisku, a v roce 2022 pořizovat fotografie z akcí, na nichž budu přítomen.

Co bude dál? O tom rozhodne buď návrat vyléčené Hanky, nebo získání nového obecního kronikáře. Ať tak, nebo tak, pořád bude platit, že se žádný kronikář při shromažďování podkladů pro kroniku neobejde bez vstřícnosti občanů a konkrétní pomoci úřadu, školy a spolků. Jsem však pevně přesvědčen, že při dobré vůli budeme schopni obecní kroniku pro další generace uchovat.

Otto Bórik

KODAK Digital Still Camera