Kronika 2020

  1. ÚVODEM

Rok 2020 římskými číslicemi je MMXX a podle gregoriánského kalendáře začínal středou.

Rok 2020 je přestupný rok, patří do 3. tisíciletí, 21. století našeho letopočtu, a je to

  1. rok 21. století a 0. rok desetiletí.

Bohužel, rok 2020 by se taktéž dal označit jako ROK “ COVIDOVÝ „, plný různých opatření, zákazů, oznámení a zpráv.

Pandemie Covidu-19 je probíhající epidemie virové nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2, která vznikla v prosinci 2019 na území Číny ve městě Wu-chan.

LEDEN 2020

V průběhu ledna 2020 nákaza Česko ještě nezasáhla. Byla však již učiněna první preventivní opatření, zejména zpřísněné kontroly cestujících přilétajících na Letiště Václava Havla v Praze. ZZS a MP hlm. Prahy v předstihu pořídily ochranné prostředky. Ke konci toho měsíce se množily hlasy, že je s ohledem na šíření epidemie v Číně třeba učinit další opatření. Poslanec ODS Bohuslav Svoboda požadoval na schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna projednání návrhu, kterým by byla vláda zavázána taková opatření provést. Návrh byl podpořen 73 hlasy opozice, proti byli 3 poslanci. Velká většina poslanců ANO, ČSSD a KSČM se zdržela hlasování a Svobodův návrh tak nebyl schválen (neobdržel potřebný počet hlasů).

Podle odpovědi ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha příprava k dalším opatřením již probíhala, přičemž Česká republika jednala v souladu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a nebyl důvod k panice. Vojtěch dále uvedl, že zpřísněná opatření na českých hranicích včetně letiště v Praze, např. zákaz letů z Číny, by „dávala logiku, pouze kdyby to udělala celá Evropská unie, minimálně celý schengenský prostor“ (tj. prostor volného pohybu osob podle Schengenské smlouvy). Čínští turisté se totiž v mnoha případech dostávali na české území autobusy z jiných zemí, např. z Rakouska a Maďarska.

Premiér Andrej Babiš byl opozicí kritizován za to, že nechtěl poslat do Číny zdravotnický materiál na pomoc proti epidemii; toho byly nakonec odeslány 4,5 tuny.

Únor 2020

Ani počátkem února nepovažovali jak představitelé vlády, tak opozice hrozbu epidemie za skutečně vážnou. V té době byla koronavirová epidemie považována za méně nebezpečnou než již delší dobu probíhající epidemie chřipková.

Ještě na konci února 2020 se všeobecně předpokládalo, že odjezd do lyžařských středisek v severní Itálii a v Rakousku je bezproblémový. Odtud se pak začala nákaza koronavirem do Česka a dalších zemí šířit. Tento postoj k lyžařské turistice se ale nijak nelišil od postoje všech ostatních zemí Evropské unie.

Březen 2020

Dne 1. března 2020 – na českém území se potvrdily první tři případy ze světové pandemie koronaviru.

V počátcích se jednalo o nakažené osoby, které pobývaly v severní Itálii, později již převažovala tzv. komunitní nákaza, tj. nakažení od lidí, kteří v zahraničí nepobývali. Počáteční prudký procentní nárůst počtu infikovaných (v desítkách procent oproti předchozímu dni) se v poslední březnové dekádě zmírnil na nárůsty nižší než 20 % ve srovnání s předchozím dnem.

Dne 3. března stát přijal první opatření proti epidemii.

Od 1. do 31. března 2020 bylo potvrzeno celkem 3 257 případů covidu-19.

Dne 10. března bylo oznámeno, že od následujího dne budou uzavřeny školy.

Dne 12. března byl poprvé vyhlášen nouzový stav s řadou omezení pro občany a podniky.

Dne 14. března byla uzavřena také všechna restaurační zařízení a ostatní provozovny, mimo těch nejdůležitějších – potraviny, lékárny, drogerie, čerpací stanice.

Dne 16. března hygienici rozhodli o uzavření obcí Litovel, Uničov a Červenka kvůli vysokému počtu nakažených. Lidé nemohli z ani do obce cestovat a v obcích platil zákaz vycházení, až na malé výjimky byly uzavřeny státní hranice České republiky se sousedními státy.

Dne 19. března byla vyhlášena povinnost si mimo bydliště zakrývat ústa a nos rouškou, šátkem či jinou pokrývkou.

Dne 22. března úřady oznámily první úmrtí pacienta s nemocí covid-19 v Česku, byl jím 95letý muž.

Dne 29. března bylo bohužel oznámeno další úmrtí, již z řad zdravotníků – 48leté zdravotní sestry.

Pro březen 2020 byl charakteristický nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky i celou populaci. Prvotní nedostatek roušek na obličeje (popř. respirátorů), vyvolaný zavedením všeobecné povinnosti zakrývání nosu a úst na veřejnosti, byl během několika dnů vyřešen díky solidaritě a aktivitě dobrovolníků, kteří začali vyrábět textilní roušky. Nedostatek ochranných pomůcek se snažily zmírnit také jednotlivé resorty – například ministerstvo spravedlnosti pověřilo šitím roušek vězně v nápravných zařízeních a ministerstvo vnitra zadalo výrobu roušek osazenstvu uprchlických zařízení.

Nedostatek jednorázových ochranných prostředků pro zdravotníky a další profese v „prvním sledu“ byl zpočátku řešen málo účinnými regulačními opatřeními (zákaz vývozu apod.). Množství ochranných prostředků se významně zvýšilo až po dodávkách z Číny, které začaly 18. března, dodávka 100 tun materiálu dorazila v noci z 20. na 21. března.

DUBEN 2020

Dne 7. dubna poslanecká sněmovna schválila vládě prodloužení nouzového stavu do 30. dubna.

Dne 12. dubna vyvrcholila první vlna epidemie, kdy bylo evidováno 4 750 osob nakažených nemocí covid-19.

Průběh pandemie do této doby umožnil stanovení harmonogramů uvolňování, které byly průběžně zkracovány a zpřesňovány.

Dne 20. dubna došlo k prvnímu ze čtyř uvolnění karanténních opatření podle Harmonogramu uvolňování podnikatelských a dalších činností. Jednalo se např. o znovuotevření řemeslnických provozoven či farmářských trhů.

Dne 29. dubna bylo po testování metody oznámeno, že tzv. chytrá karanténa zahájí svou ostrou fázi 1. května.

KVĚTEN 2020

Dne 11. května byly povoleny hromadné akce s účastí do 100 osob. Otevřena kadeřnictví, provozovny v nákupních centrech nad 5000m2 a provozovny nad 2500m2 mimo nákupní centra.

Od 11. května byl např. oznámen dobrovolný návrat žáků 9. tříd do škol, kvůli přípravě na přijímací zkoušky na střední školy.

Do 17. května poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu.

Dne 25. května došlo k otevření vnitřních prostorů např. kaváren, restaurací, zoologických zahrad, hradů a zámků. Povoleny byly hromadné akce do účasti 300 osob (ve vnitřních i venkovních prostorech). Opatření Vlády ČR se týkala omezení volného pohybu, vstupu do České republiky a opatření na vzdušné hranici, v oblasti maloobchodu a služeb, v oblasti školní docházky, v sociální oblasti, v oblasti zdravotnictví a vězeňské služby.

Ke konci měsíce odešel bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

ČERVEN 2020

Situace se v průběhu června 2020 ustálila na 2 000 – 2 500 nakažených osob.

ČERVENEC 2020

Na počátku léta 2020 došlo k opětovnému zvýšení počtu nakažených onemocněním covid-19. Přispěli k tomu také zahraniční turisté a hlavním ohniskem nákazy se bohužel stala jako první Praha. K té se poté přidala další města a ke konci měsíce srpna bylo napočítáno 106 ohnisek nákazy v České republice .

Dne 27. července premiér Andrej Babiš zřídil Radu vlády pro zdravotní rizika. Ta podle něj měla jako hlavní čelit epidemii koronaviru. Postavil se do jejího čela a sám prohlásil, že přebírá veškerou zodpovědnost za to, co bude následovat – v dobrém i zlém.

SRPEN 2020

Dne 24. srpna bylo oznámeno, že epidemiolog Rastislav Maďar skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví. O svém rozhodnutí již v pátek 21. srpna informoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

V prvním týdnu měsíce září se Česká republika zařadila mezi nejvíce zasažené země Evropy a co do počtu nově nakažených osob na milion obyvatel.

ZÁŘÍ 2020

Epidemiolog Roman Prymula na začátku září uvedl, že Česko by mělo mít od října rychlejší test na koronavirus ze slin. Výsledek by byl zhruba za 45 minut.

Od 1. září 2020 začala v Česku platit povinnost nosit roušky ve veřejných vnitřních prostorách, v prostředcích dopravy a na vnitřních hromadných akcích. Roušky se měly nosit například také v kadeřnictvích a restauracích.

Dne 8. září poprvé přesáhl počet nově zjištěných případů 1 000 osob.

Dne 16. září byl denní nárůst nakažených více jak 2 000 osob.

Sněmovní opozice obviňovala vládu z nedostatečné přípravy na tzv. druhou vlnu.

Dne 17. září byl denní nárůst nakažených již více jak 3 000 osob a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že se v brzké době dál zpřísní opatření proti epidemii. Povinnost nošení roušek se může vrátit i venku, dál se mohou omezit kapacity vnitřních akcí, například ze 100 na 50 lidí. Rovněž se mohou omezit sociální kontakty zajištěním rozestupů, například v restauracích.

Od 21. září byla na vysokých školách v Praze zavedena distanční výuka s výjimkou praktické výuky.

Dne 21. září ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil na tiskové konferenci svoji rezignaci. Jako důvod uvedl potřebu nalézt nový impuls v boji proti pandemii.

Novým ministrem zdravotnictví se týž den stal opět Roman Prymula.

Dne 25. září ministerstvo vydalo aktualizaci tzv. koronavirového semaforu. Většina okresů je nyní oranžová, což značí druhý stupeň rizika. Praha zůstává červená, tedy třetí a nejvyšší stupeň, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni.

Dne 30. září vláda vyhlásila na území České republiky nouzový stav ,,od 5. října 2020 “.

ŘÍJEN 2020

Dne 2. října hygienici zařadili do červené barvy, třetího a nejvyššího stupně, tři okresy: Praha-západ, Praha-východ a Uherské Hradiště. V tento den také přibylo 3 793 nových případů koronaviru, do tohoto dne nejvíce od začátku epidemie v ČR.

Od 5. října se uzavřely střední školy v oranžových a červených okresech, ale jen na 14 dní. Mateřské a základní školy pokračovaly v prezenční výuce. Pro vysoké školy nadále platí dosavadní nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšším rizikem nákazy nařídili výuku na dálku.

Od pondělí také začal platit na dobu 30 dnů na území České republiky nouzový stav.

Dne 7. října poprvé denní nárůst vzrostl nad 5 000 nakažených osob.

Od 9. října se vláda rozhodla na 14 dní zavřít posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. Restaurace a hospody byly od tohoto dne otevřené jen do osmi hodin večer a u stolů směli sedět maximálně čtyři lidé, v jídelnách a obchodních centrech jen dva. Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo koronavirový semafor. Červenou barvu, třetí a nejvyšší stupeň, měly aktuálně: Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Nadále v červené barvě figurovalo hlavní město Praha. V oranžové barvě, druhém stupni, bylo zařazeno již 9 krajů. Konkrétně šlo o tyto kraje: Vysočina, Karlovarský, Ústecký, Pardubický, Plzeňský, Moravskoslezský, Liberecký, Olomoucký a Jihočeský kraj. V tento den také přibylo 8 618 nových případů koronaviru, což byl nejvyšší počet od začátku epidemie v České republice.

Dne 12. října se vláda rozhodla na 14 dní zavřít divadla a kina.

Dne 13. října vystoupil ministr zdravotnictví Roman Prymula s televizním projevem, který sledovaly 3 miliony diváků. Omluvil se za špatnou přípravu boje proti druhé vlně koronaviru a představil své tři pilíře zpřísněných opatření proti dalšímu šíření epidemie. Týkají se nemocnic, testování a komunikace. Pro pacienty s covidem-19 a neodkladnou péčí má být vyčleněno až 10 000 nemocničních lůžek, vznikne systém pro sdílení zdravotnického personálu a kapacit pro stabilizované pacienty. Bude zavedeno plošné testování české populace pomocí antigenních testů, do kterého budou zapojeni praktičtí lékaři, nemocnice i speciální odběrová místa. Ministr chce zlepšit komunikaci, klást důraz na srozumitelné vysvětlování opatření. Prymula dále obhajoval nutnost rychlého zavření škol a restaurací, omezení shromažďování šest osob a zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Opatření budou zmírněna, až reprodukční číslo klesne pod 0,8.

Dne 16. října prezident Miloš Zeman promluvil k občanům. Žádal je, aby nenaslouchali kritikům vládních opatření a aby věřili odborníkům. Za „jedinou zbraň“ označil nošení roušek. Za celý den přibylo rekordních 11 105 případů.

Od 21. října byla zavedena povinnost roušek, pokud budou lidé od sebe blíže než 2 metry a v autě. Výjimku mají rodiny nebo lidé při sportování. V pondělí to po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. V tento den také přibylo 14 968 nových případů koronaviru, do tohoto dne nejvíce od začátku epidemie v ČR.

Od 22. října začala v ČR platit částečná uzávěra, tedy uzavření vybraných provozoven, částečné omezení vycházení a sdružování.

V noci na 22. října 2020 byl Roman Prymula vyfotografován jak vychází z pražské vyšehradské restaurace Rio’s, která měla být vzhledem k opatřením souvisejícím s pandemií onemocnění covid-19 uzavřená.

Dne 23. října jej po zveřejnění informací v tisku opoziční politici a členové vlády vyzvali k rezignaci.

Od 28. října začal platit zákaz nočního vycházení mezi devátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní. Původně měl platit od 3. listopadu. Zákaz se nevztahuje na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. V neděli nově platí zákaz maloobchodního prodeje, ve všední dny musí obchody zavírat už v osm hodin večer. Vláda zakazuje také prodej na tržištích, výjimku ale mají farmářské trhy. Firmy podle doporučení měly přejít na práci z domova tam, kde je to možné. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Úplně uzavřeny jsou sázkové kanceláře. Květinářství jsou sice otevřená, budou moci v nich být ale maximálně dva zákazníci najednou.

Dne 29. října jmenoval prezident Miloš Zeman v Lánech nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ten uvedl, že virus způsobující onemocnění covid-19 je ze stejné kategorie jako chřipka, avšak mnohem závažnější.

Návrat dětí z prvního stupně do škol bude podle něj bez dalších podmínek 2. listopadu 2020. Projev byl natočen v aule ministerstva, za ministrem na schodech stáli ředitelé fakultních nemocnic.

Od 14. října došlo k uzavření všech škol s výjimkou mateřských, všech restaurací, zákazu pití alkoholu na veřejnosti  či omezení shromažďování venku i uvnitř pro více jak 6 osob.

Dne 16. října přibylo za den více než 10 000 nakažených osob – celkem 11 105.

Dne 23. října bohužel nárůst nakažených vzrostl nad 15 000.

Od 28. října platil zákaz nočního vycházení mezi devátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní.

LISTOPAD 2020

K 1. listopadu bylo v Česku dle dostupných statistik nejvíce úmrtí za uplynulý týden na celém světě v přepočtu na počet obyvatel.

Nejpřísnější opatření mělo trvat do 3. listopadu.

Dne 4. listopadu přibylo 15 729 nových případů koronaviru, do tohoto dne nejvíce od začátku epidemie. Zároveň podíl pozitivních testů byl téměř 35 procent, což byla dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie v ČR.

Dne 6. listopadu došlo k poslední aktualizaci systému čtyř stupňů pohotovosti (alias „Koronavirového semaforu“ či „Semaforu“).

Dne 13. listopadu představil ministr zdravotnictví Jan Blatný nový protiepidemický systém (PES). Jeho rizikové skóre bude zveřejňováno na webu ministerstva zdravotnictví každý den. Systém podle čtyř epidemických parametrů obsahuje rizikové skóre na škále 0 až 100. Tímto číslem se buď celé Česko, nebo každý kraj zařadí do jednoho s pásem, která určují jednotlivá opatření pro většinu oblastí života.

Od 18. listopadu platilo v obchodech omezení počtu lidí. Jedna osoba pro sebe musela mít prostor 15 metrů čtverečních. Nařízení je součástí nového protiepidemického systému (PES).

Současně se do základních škol vrátili žáci prvních a druhých ročníků. Zrušeny však byly hodiny tělesné výchovy a zpěvu.

Dne 19. listopadu bylo oznámeno, že se žáci závěrečných ročníků středních škol vrátí do škol 25. listopadu a 30. listopadu se vrátí žáci 2. stupně.

Během nedělního jednání 29. listopadu vlády ČR bylo rozhodnuto o snížení protiepidemického systému z 4. stupně na třetí s účinnosti od čtvrtka 3. prosince.

PROSINEC 2020

Celkový počet pacientů zotavených po nákaze covidem byl počátkem prosince 455 000, potvrzených případů bylo více než půl milionu. Tato čísla však silně zkresluje odhad, že dvě třetiny lidí, kteří prodělali příznaky nemoci nebo byly v kontaktu s nakaženou osobou se žádnému testování nepodrobily. Lidí, kteří onemocněli, tak může být ve skutečnosti kolem 1,5 milionu,[96] podle některých odhadů, zahrnujících i zcela bezpříznakové jedince, může být v populaci až mezi 4-5 miliony lidí, kteří už nemoc prodělali.

Dne 10. prosince, po jednání vlády bylo oznámeno, že bude nouzový stav prodloužen do 23. prosince. Taktéž bylo oznámeno, že ČR pošle ochranné pomůcky Bělorusku, Černé Hoře, Kosovu a Ukrajině za 17,3 milionu Kč.

Dne 14. prosince po jednání vlády České republiky bylo oznámeno, že dojde ke zvýšení protiepidemického systému ze 3. stupně na čtvrtý s účinností od pátku 18. prosince. Otevřeny ale zůstaly všechny obchody a služby.

Od 16. prosince mají účastníci veřejného zdravotního pojištění možnost nechat se na vybraných místech a ordinacích zdarma otestovat antigenními testy na nákazu virem SARS-CoV-2.

Dne 20. prosince ministerstvo zdravotnictví České republiky oznámilo, že s účinností od 21. prosince ruší Česká republika všechny lety ze Spojeného království do země. Důvodem je nový kmen koronaviru, který se zde objevil.

Dne 23. prosince po jednání vlády České republiky bylo oznámeno, že dojde ke zvýšení protiepidemického systému ze 4. stupně na pátý s účinností od neděle 27. prosince. Jsou otevřeny jen potraviny, lékárny a drogerie. Velké obchody nesmí prodávat sortiment uzavřených obchodů.

Dne 27. prosince začalo v České republice očkování proti covidu-19.

Dne 30. prosince přibylo v Česku 17 042 pozitivních případů, nejvíc od začátku epidemie. Rekordní je také podíl pozitivních případů na počet testů, činí 52 %.

 

  1. OBECNÍ ZÁLEŽITOSTI

Dne 3. ledna zastupitelstvo obce schválilo podání žádostí do programu Podpora obnovy a rozvoje venkova MMR ČR:

  1. a) o dotaci na Pořízení prvků k rozšíření dětského hřiště
  2. b) o dotaci na Obnovu části ulice Luční

Dále schválilo podání žádosti do Programu rozvoje venkova Karlovarského kraje na oplocení a zabezpečení areálu po demolici budovy v ulici Sekerská č.p.110, realizace nápisů na školu, obecní úřad, mateřskou školu a kulturní dům.

Na tomto jednání byla schválena také potřebná výměna kotle v základní škole.

Zastupitelstvo schválilo Smlouvu o závazku veřejné služby ve veřejné osobní dopravě k zajištění dopravní obslužnosti obce.

Rozdělení projektu bylo odsouhlaseno na etapy:

  1. vlastní stavbu tělocvičny
  2. okolí včetně dopravního řešení

tímto požádalo zastupitelstvo o předložení cenové nabídky do konce ledna roku 2020 a dopravní studii do konce dubna 2020.

Zastupitelstvo také odsouhlasilo Veřejnoprávní smlouvu o nákupu a zpracování knihovních fondů s příspěvkem 5.000,– Kč.

Nakonec byla zastupitelstvem schválena přeložka elektrického sloupu na ulici Za hasičárnou a pan starosta byl pověřen podpisem smlouvy.

Dne 17. února bylo zastupitelstvem schváleno rozpočtové opatření 2020/1 dle předloženého návrhu.

Pro potřeby SDH schválili zastupitelé žádost na nákup 4 dýchacích přístrojů.

Zastupitelstvu byla podána žádost na vydání knihy: Drmoul a zaniklá vesnice Cech Svatého Víta. Toto bylo jednomyslně odsouhlaseno.

Byly vzaty také na vědomí předložené informace ke Studii Tělocvična.

Zastupitelstvem byly schváleny také finanční příspěvky, jednak pro Aragonit, z.s. na pořádání festivalu zdravotně postižených, Souznění ve výši 3.000,– Kč.

Epidemiologická situace přinesla všem občanům nejistotu a obavy, co bude dál. Obec se snažila co nejrychleji a nejúčelněji v dané situaci pomoci. Všechny dostupné informace byly nejen zveřejněny na obecním webu, ale také ve formě letáků rozneseny přímo k občanům do jejich schránek. První reálnou pomocí bylo roznášení roušek občanům starších 60-ti let. Tyto roušky ochotně ušily šikovné ženy. Během tří dnů dodaly na obecní úřad neuvěřitelných 250 roušek. Po ušití zajistily roznos nejohroženějším obyvatelům paní Gábina, Jitka, Markéta, Jana a Veronika. Díky tomu, že ušité roušky stále přibývaly, mohla děvčata roznést roušky i mladším občanům ve věku 50+.

Obecní úřad ve spolupráci s SDH dezinfikovali nejen prostory v budovách, ale také veřejné prostranství, lavičky, popelnice či hrací prvky na dětském hřišti.

V prvním čtvrtletí roku 2020 ukončila pracovní poměr na obecním úřadě ve funkci účetní Ing. Renata Kuncová. Po výběrovém řízení tuto činnost převzala paní Klára Soudná.

Dne 4. května schválilo zastupitelstvo účetní uzávěrku za období roku předešlého.

Dle předloženého návrhu byl schválen neinvestiční příspěvek pro Lesy Drmoul, s.r.o.

Pro areál TJ Sokol Drmoul bylo schváleno využití pozemku 904/2 KÚ Drmoul.

Zastupitelstvo potvrdilo také využití místnosti po bývalé družině dle návrhu a nákup stolů pro vybavení místnosti klubu žen.

Byla schválena studie na tělocvičnu, střed obce a opravu chodníku na Plzeňské ulici, v souvislosti s ukládáním elektrického vedení do země.

Pan starosta byl pověřen zajištěním cenové nabídky na možnou demolici stávající autobusové zastávky a vybudování nové na protilehlé straně.

Do konce platnosti nouzového stavu v ČR, byl od března roku 2020 prominut nájem Spolku rybářů Sumeček.

Základní a Mateřské škole Drmoul byl odsouhlasen rozpočet dle předložených návrhů.

Dne 29. června Zastupitelstvo obce Drmoul přijalo nová pravidla pronájmu sálu KD dle předloženého návrhu s účinností od 1. července 2020.

Zastupitelstvo obce Drmoul potvrdilo Smlouvu o provozování služby SENIOR-TAXI mezi Obcí Drmoul a Domovem pro seniory a dům s pečovatelskou službou Mariánské Lázně, příspěvková organizace, se sídlem Tepelská 752/22, 353 01 Mariánské Lázně, zastoupena ředitelkou Bc. Janou Roubalovou, a pověřilo pana starostu Ing. Josefa Švajgla podpisem smlouvy.

Na odstranění stavby autobusové zastávky obce Drmoul schválili zastupitelé cenovou nabídku firmy Uniart – projektová kancelář.

Dalším bodem zastupitelstva obce Drmoul bylo:

  1. a) schválení, jako dodavatele akce „Obnova části ulice Luční obec Drmoul“ firmu Stavby Vildt s.r.o.
  2. b) schválení, jako příkazní smlouvu na výkon technického dozoru investora firmu REPRESENT – inženýrská a znalecká kancelář s.r.o., se sídlem Chelčického 492, 356 01 Sokolov.

Byla schválena dotace „Drmoul – oprava podlah a výměna podlahové krytiny, výměna kotlů v Základní a Mateřské škole.

  1. a) jako dodavatele akce „Drmoul – oprava podlah a výměna podlahové krytiny, výměna kotlů v Základní a mateřské škole Drmoul“ firmu GASPro Mar. Lázně, s.r.o., (kotle) a firmu SLEPIČKA s.r.o, (podlahy).
  2. b) jako příkazní smlouvu na výkon technického dozoru investora firmu REPRESENT – inženýrská a znalecká kancelář s.r.o., se sídlem Chelčického 492, 356 01 Sokolov.

Zastupitelstvo obce Drmoul odsouhlasilo Darovací smlouvu s Nadačním fondem GAUDEAMUS na podporu uspořádání Dějepisné soutěže studentů Gymnázií ČR v Chebu.

Dne 21. září vzalo zastupitelstvo na vědomí rezignaci paní Jany Mouchové na funkci člena výboru pro kulturu a komunitní život k 1. říjnu 2020.

Zastupitelstvem obce Drmoul byla udělena výjimka z nejnižšího počtu žáků pro školní rok 2020/2021.

Dne 2. a 3. října 2020 se konaly v prostorách OÚ Drmoul

VOLBY DO ZASTUPITELSTEV KRAJŮ

VOLBY DO SENÁTU PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

 

Konečné výsledky voleb obce Drmoul:

sečteno 100 %                                      účast 41,75 %

ANO 2011                                                      19,44 %

Koalice VOK, KVC                                          17,90 %

Česká pirátská strana                                    15,43 %

Svoboda a př. Demokracie                          11,42 %

Koalice STAN,TOP 09                                      8,95 %

Koalice ODS+KDU-ČSL                                   5,56 %

Trikolóra hnutí občanů                                  5,56 %

SNK1 – Starostové našeho kraje                   5,25 %

Komunistická str.Čech a Moravy                   4,63 %

Dne 30. listopadu Zastupitelstvo obce Drmoul schválilo Rozpočet pro rok 2021 jako vyrovnaný.

Celkové příjmy ve výši 15.666.885,-Kč.

Celkové výdaje ve výši 15.666.885,-Kč.

Zastupitelé schválili aktualizaci Strategie rozvoje obce na období 2021 –  2027.

Poté byly schváleny také finanční příspěvky:

  1. a) pro TJ Sokol Drmoul ve výši 150.000,-Kč
  2. b) na cyklodopravu spol. Autobusy Karlovy Vary, a. s. 3.000,-Kč
  3. c) na provoz střediska Víteček, jehož zřizovatelem je 15. Přední hlídka Royal Rangers Mariánské Lázně 3.000,-Kč
  4. d) na ozdravná opatření při chovu včel pro Český svaz včelařů 3.000,-Kč

 

  1. HOSPODAŘENÍ OBCE

Rozpočet – závazné ukazatele byly zpracovány v souladu se zněním §11 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů ve znění zákona č. 320/2001 Sb., č. 450/2001 Sb., č. 320/2002 Sb., č. 421/2004 Sb., č. 557/2004 Sb., č. 562/2004 Sb., č. 635/2004 Sb., č. 138/2006 Sb., č. 140/2006 Sb. a č. 245/2006 Sb. a jejích novelizací.

Schválený rozpočet – závazné ukazatele pro rok 2020

PŘÍJMY

Název závazného ukazatele Kč z toho 14 023 200,-

Podnikání a restruktur. v zemědělství a potravinářství. 60 000,00

Ostatní záležitost kultury, církví a sděl. prostředků 10 000,00

Sportovní zařízení v majetku obce 250 000,00

Nebytové hospodářství 160 000,00

Sběr a svoz komunálních odpadů 550 000,00

Využívání a zneškodňování komunálních odpadů 200 000,00

Činnost místní správy 145 000,00

PŘÍJMY CELKEM: 15 398 200,00 Kč

Závěrečné hospodaření roku 2020

PŘÍJMY:

Schválený rozpočet: 15 398 200,00 Kč

Upravený rozpočet: 21 144 078,63 Kč

Skutečnost: 20 945 926,41 Kč, což je 99,06 % k upravenému rozpočtu

 

VÝDAJE:

Schválený rozpočet: 15 398 200,00 Kč

Upravený rozpočet: 21 963 096,63 Kč

Skutečnost: 18 522 494,10 Kč, což je 84,33 % k upravenému rozpočtu

Stav běžných účtů k 31.12.2020: 11 553 284,14 Kč

Stav pokladny k 31.12.2020: 3 957,00 Kč

Výnosy ZŠ: 12 187 804,04 Kč

Náklady ZŠ: 11 969 541,80 Kč

Hospodářský výsledek: 218 262,24 Kč

Přehled hospodaření obce zpracovala: Klára Soudná, účetní obce

 

  1. PRŮMYSL, ZEMĚDĚLSTVÍ A OBCHOD

Koncem měsíce března byl naplánován jako každoročně sběr velkoobjemového odpadu.

Akce měla proběhnout:

v pátek 27. března od 8.00 do 18.00 hodin a

v sobotu 28. března od 8.00 do 12.00 hodin.

V souvislosti s aktuální situací, v tomto období, ohledně COVID-19 byl sběr velkoobjemového odpadu ODLOŽEN. O novém termínu sběru všech odpadů uvedených na letáku byli občané informováni ihned, jak byl znám.

Kontejnery byly umístěny na prostranství u hasičské zbrojnice.

Nebezpečný, velkoobjemový odpad a elektroodpad – 29. – 30. května 2020.

Železný šrot – sběr po obci provedli v sobotu dopoledne 30. května 2020 členové SDH Drmoul, občané mohli tedy připravit v sobotu ráno šrot před branku, pokud jim to nedělalo problém, mohli jej odvézt také k hasičské zbrojnici.

V obci máme v současnosti nejen VEČERKU – s prodejem potravin, drogerie, drobných domácích potřeb, ale i pamlsků pro děti i naše domácí mazlíčky.

Také HOSPŮDKU NA HŘIŠTI – kam jsme mohli alespoň přes okénko zajít pro něco dobrého k jídlu i k pití.

O naše mlsné jazýčky se postará CUKRÁRNA NA MANDLU.

Samozřejmě nesmíme opominout i ostatní firmy, které v obci působí. Jejich přehled je k dispozici na obecním webu. Ať již je to z oblasti stavitelství, péči o  tělo, zahradu, či dům.

Jen pro příklad bych chtěla připomenout, že i přes všechna ochranná opatření je podnikavost našich občanů obdivuhodná.

Takovým jedním příkladem je akce:

Majitelé této úžasné cukrárny pozvali všechny občany na již tradiční vánoční akci,         i když v trochu jiné formě, než jsme byli zvyklí z loňského roku. Nechyběl ale svařák     sebou, cukroví, či káva nebo čaj.

 

 

  1. VÝSTAVBA, DOPRAVA, SPOJE

Po mnoha letech byly obnoveny uvítací cedule se základními informacemi         o obci Drmoul. O tyto práce se postarali zaměstnanci obce, pan Matoušek a pan Kotous. Pracovníci obce provedli demontáž stávajících cedulí, konstrukce očistili          a natřeli. Nově osazené tabule, které zpracovala na základě zaslaných podkladů , firma Ing. Miroslava Horáka z Region Designu, obsahují informace o prvotním seznámení s obcí.

Mimořádné opatření ministra zdravotnictví využila obec při uzavření Základní  a Mateřské školy k opravám přístupových ploch mezi nimi a kontejnery. Kromě narovnání zborcených kanálů došlo k opravě výtluků a popraskaného asfaltu. Školní družina se přestěhovala z obecního úřadu do dostavěné přístavby Základní školy.

Nejočekávanější akcí roku, bylo otevření Obchvatu obce. Všichni občané se již dlouhá léta nemohli této skutečnosti dočkat.

Dne 4. června se nemožné stalo alespoň z části skutečností. Došlo totiž              k dočasnému otevření obchvatu. Termín, který byl již několikrát změněn v závislosti na plánované cesty premiéra ČR p. Babiše na Sokolovsko, byl potvrzen. Starosta obce Ing. Josef Švajgl přizval i bývalé starosty obce, p. Lazura a Mgr. Chalupkovou. Celá, tolik očekávaná akce, byla bohužel velmi ovlivněna současnou epidemiologickou situací. Ochranka pana premiéra uzavřela celý prostor a umožnila vstup pouze pozvaným, a to, od obce Velká Hleďsebe.

Tímto se celá akce, na které se tři desetiletí podílelo nespočet lidí,uzavřela.

Zástupci obce Drmoul se obětavě zapojili alespoň do umístění zeleně.Po konzultaci      s Městským úřadem Mariánské Lázně – odborem životního prostředí byla vytipována varianta přímo u obchvatu, podél dočasné účelové cesty. Bylo vysazeno stromořadí javorů ( javor mléč ), které jakmile vzrostou, vytvoří pěkný krajinotvorný prvek. Spon stromů byl zvolen tak, aby se koruny javorů v budoucnosti propojily a vytvořily tak souvislé zelené patro i pro zvířata, která nejsou veverkami.

 

SENIOR TAXI

Dne 30. června byla za obec Drmoul podepsána smlouva na provozování služby Senior-Taxi i na správním území obce. Vážíme si vstřícného jednání Města Mariánské Lázně i Domova pro seniory a domu s pečovatelskou službou Mariánské Lázně.

S ohledem na velikost obce Drmoul a v některých službách i Mariánských Lázní je příhodné tuto spolupráci nadále rozvíjet.

Podmínky pro občany Drmoulu byly zveřejněny na webu obce a rozneseny do schránek. Služba Senior Taxi pomůže zkvalitnit život občanů v obci.

MODERNIZACE

V průběhu roku byla provedena spousta oprav – opravy ulic Ke Hřišti, Za Hasičárnou, Luční ulice.

Byly opraveny a vyčistěny svody na kostele sv. Josefa.

Na sále kulturního domu byla vyčištěna vzduchotechnika, vyměněny filtry a uklizena zapomenutá suť po přístavbě prvního patra.

V průběhu léta se podařilo dokončit plátno v kulturním domě na sále. Rozměry promítacího plátna zabírají celý portál na pódiu. Takto bude možné promítat z disků DVD, Blu-Ray, MP4 nebo z dalších formátů počítače.

Vše bylo vyzkoušeno 5. ledna na promítání pro občany Drmoulu.

Na přelomu měsíců září a října roku 2020 byla provedena registrace kina na Unii filmových distributorů a Ochranném svazu autorském. Tímto bylo obci umožněno, objednávat si filmy na promítání. Na setkání pana starosty s kulturním výborem byly vzájemně předány zkušenosti a domluvena základní koncepce.

 

6.VEŘEJNÝ ŽIVOT V OBCI

Počátkem roku 2020 byla založena nová tradice – setkání s občany – první den v novém roce, jsme si prostřednictvím projekce zavzpomínali na rok minulý. Letos jsme z celé škály videí vybrali jen několik akcí. Na základě reakcí od občanů bychom rádi v roce 2021 promítali veškeré akce uskutečněné v obci. Setkání se vydařilo, zúčastnili se jak děti, mladí i starší. Přivítat Nový rok přišlo společně kolem stovky občanů. Po hodinovém promítání představitelé obce, pan starosta Ing. Josef Švajgl s místostarostkou paní Janou Mouchovou poděkovali za vynikající práci kronikáře panu Ottu Bórikovi, který v tento den oznámil oficiální odchod z této funkce. Venku se již setmělo a tak mohli všichni společně vyjít ven a vypustit tzv. Lampiony štěstí. Tím byl vydařený první den roku 2020 zakončen.

V lednu se v obci konala tradiční Tříkrálová sbírka, při které dosáhly finanční příspěvky občanů výše 19.103,- Kč a 2,70 €.

Dne 10. ledna se v zasedací místnosti obecního úřadu konalo vítání občánků. Celkem bylo mezi občany Drmoulu přivítáno 6 dětí – 2 chlapci: Ota Dobrovolný            a Mikuláš Králík, a 4 děvčata: Natálie Kůtová, Barbora Strejcová, Viktorie Vocílková      a Adéla Zitterbartová.

Jako každý rok přivítali nové občánky krásnou básničkou děti z místní Mateřské školy. Tradičně básničky pro malé občánky secvičily s dětmi paní učitelky – Alena Rubická      a Veronika Slepičková. Rodiče se svými ratolestmi byli obdarováni drobnými dárkovými předměty, které budou určitě milou vzpomínkou na celý život. Díky paní Markétě Gensdorfové budou všem tuto událost připomínat její fotografie. Dekorací, kterou výtvarně ztvárnila paní Lucie Klejnová, učitelka zdejší mateřské školy, byl čáp   s miminkem.

 

Dne 11.ledna se konal v kulturním domě obce 1. Trstěnický ples sportovců.

Dne 18. ledna kulturní dům ožil tradičním Hasičským plesem.

Dne 25. ledna pořádal spolek Jedlová, svůj Myslivecký ples.

Dne 8. února se nenechal zahanbit ani myslivecký spolek Hubertus dalším Mysliveckým plesem. Jako již tradičně členové spolku připravili bohatou tombolu i pestrý program.

Dne 15. února proběhl již 5. ročník Pytlácké noci. Celý večer zpříjemňovala kapela, a o zábavu hostů bylo postaráno bohatým doprovodným programem a štědrou tombolou.

Dne 22.února připravil Klub žen obce Drmoul Maškarní bál pro dospělé. Večer se vydařil a jedna maska byla hezčí než druhá.

Dne 29. února se uskutečnily v naší obci oslavy – MASOPUSTU.

Program byl jako každý rok bohatý a veselý. V 15 hodin zahájil soubor Marjánek odpolední oslavy. Poté vystoupily děti ze Základní a Mateřské školy obce Drmoul. Průvod, který následoval, vedl traktor, který ochotně obci zapůjčil pan Lazur. Během průvodu se o hudební doprovod postaraly paní učitelky, Zdeňka Hurtová a Veronika Slepičková. Klidný průběh akce Plzeňskou ulicí zajišťovali hasiči.

Paní Gregušová poskytla účastníkům akce příjemné zastavení se sladkým i teplým občerstvením. Někteří ochutnali koláčky a čaj, jiní svařáček, ostatní si zatančili.

Jakmile průvod masek došel zpět ke kulturního domu, čekala na sále účastníky kapela souboru Marjánek. Ta se postarala o masopustní hudební vystoupení. Veselí pokračovalo vystoupením paní Kubínové s panem Babičkou, kteří zahráli nejen            k poslechu, ale také k tanci až do 19. hodiny. Během programu bylo připraveno několik zábavných soutěží. Nejdříve byli zabaveni ti nejmenší. Děti se snažily ulovit velkou jitrnici na provázku. Další soutěž byla pohybová – úkolem páru bylo udržet během tance mezi čely, co nejdéle nafouknutý balónek. Do soutěží se zapojilo opravdu hodně účastníků a všichni byli velmi šikovní.

Dospělí soutěžili v pojídání zelí čínskými hůlkami a pití piva brčkem, tato soutěž se osvědčila již při loňském Masopustu. A všichni si ji velmi užili. Výherkyní obou soutěží se stala na plné čáře paní Maruška, která nenašla přemožitele. Její rychlost byla neuvěřitelná.

K zabavení dětí během celého odpoledne sloužila také tzv. Masopustní dílna, ve které si děti mohly vymalovat svoji škrabošku.

O občerstvení se postaral pan Milan Roth z Hospůdky na hřišti. Všichni si pochutnali na výborné tlačence, jitrnicích a jelítkách. Děti ze Základní a Mateřské školy si po zahájení oslav pochutnaly na sladkých koblížcích.

Dne 7. března se konal v kulturním domě obce Skautský ples.

Byla to poslední akce, která se mohla konat v hojném počtu účastníků.

Aby ale v obci nebyly opomenuty tradiční oslavy Velikonočních svátků, připravili paní Veronika Slepičková a Jana Mouchová hlavně pro malé občánky on-line velikonoční hru nazvanou „ Stezka bystrého zajíčka po síti “. Cílem bylo vyplnit správně hrací kartu a odkrýt vzkaz od velikonočního zajíčka.

Od 1. dubna do 9. dubna děti nacházely každý den na webových stránkách obce Drmoul a na Facebooku obce připravené úkoly.

Hra byla vytvořena pro dvě věkové kategorie dětí.

  1. věková kategorie byla pro děti 4 – 7 let
  2. věková kategorie byla pro děti 8 – 12 let

Prvních 15 úspěšných luštitelů z obou kategorií bylo odměněno malou sladkou pomlázkou, kterou jim děvčata odvezla až domů.

Dne 30. dubna se každoročně v obci staví májka. Tuto tradici chtěla obec  zachovat i přes vyhlášený nouzový stav v ČR, a tak, ve velmi omezeném počtu lidí se   o to postarali členové SDH. Májku dodaly Lesy Drmoul s.r.o.

Na dlouhou dobu se veřejný život v obci pozastavil.

Koncem měsíce června pan starosta ing. Josef Švagl pasoval na školáky odcházející děti z Mateřské školy. Chlapci dostali od obce kufřík s výbavou na výtvarnou výchovu a k tomu ještě drobné dárkové předměty obce s pamětním listem pro každého. Společně s paní místostarostkou Janou Mouchovou se přišli rozloučit také se žáky 5. tříd. Předali žákům pěkné upomínkové předměty obce a popřáli všem úspěšné vykročení, ať již na 2.stupeň základní školy, či na osmiletá gymnázia.

Dne 15. července jsme všichni s velkou radostí uvítali návštěvu pana Jana Přeučila s paní Evou Hruškovou. Konečně se v kulturním domě obce mohla konat nějaká akce nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Od 16té hodiny si připravili pro děti pohádku Šípková Růženka. Paní Eva Hrušková společně se svým synem Zdeňkem Rohlíčkem zahráli s překrásnými loutkami pohádku. Děti byly nadšené, veselé a tanečně naladěné. S herci se zájmem spolupracovaly. Těm byl velkou odměnou dětský smích a potlesk. Představení mělo velký úspěch a navštívily ho nejen děti, také dospělí z obce, ale přijeli se podívat také z Tachova, Kynšperku nad Ohří či Karlových Varů.

Od 19. hodiny pan Jan Zbořil, moderátor celé večerní akce přivítal na pódiu oba herce. Program s názvem Klobouky Jana Přeučila byl úžasný. Pan Přeučil i přes jeho úctyhodný věk okouzlil všechny přítomné. Vyprávěl s takovou grácií, že všichni v sále jen s obdivem naslouchali. Do jeho vyprávění se vždy s nějakou zajímavou historkou zapojila i paní Hrušková. Nenechala se vůbec zahanbit. Nejen, že byla velmi milá, ale při jejích písních byla okouzlující. Mnozí v sále si s ní rádi společně zabroukali pohádkové písničky, které se ještě pamatovali. Bylo na první pohled vidět, že jsou sehraný pár.

Místostarostka, paní Jana Mouchová závěrem za všechny moc poděkovala kytičkou paní Evě Hruškové a drobnými dárky panu Janu Přeučilovi.

Poděkovala také děvčatům, které se postarali o výzdobu sálu a malé občerstvení pro všechny.

O víkendu 15. – 16. srpna 2020 se na Cechu konaly mezinárodní závody motocyklů. Členové Motokrosu předem informovali občany o přípravách i o maximálních bezpečnostních opatřeních.

Závody se vydařily a motocykloví nadšenci si užili trochu adrenalinu.

Dne 5. září se v kulturním domě od 9.00 do 11.00 hod. konala přednáška: Nástrahy při stavbě obchvatu I/21 aneb stavba z technického a kontrolního pohledu.

Přednášejícím byl pan Martin Zábojník, hlavní stavbyvedoucí firmy EUROVIA CS, a.s. a Ing. Václav Skalický, asistent správce a stavby. Součástí přednášky byla i výstava fotografií ze stavby. Přednášející přiblížili účastníkům podrobnosti, zkušenosti a realizaci stavby z jejich pohledu.

Tato akce předcházela 22. Drmoulským slavnostem, které se konaly od 13:30 hodin. Začátek byl posunut na tuto hodinu z důvodu deštivého počasí. Ale nakonec byla tato změna jediná a vše mohlo proběhnout podle plánu.

Po slabém dešti pan starosta Ing. Josef Švajgl zahájil slavnosti. Ihned po zahájení místostarostka Jana Mouchová sezvala porotu, která měla za úkol ohodnotit 4 různé jablkové záviny, které připravily občanky Drmoulu. Nebylo to vůbec jednoduché. Každý štrůdl byl svým způsobem chutný. Po sečtení hlasů od porotců byla vyhodnocena jako vítězka paní Pavlínka, na 2. místě paní Jaruška, 3. místo získala Švanda banda a 4. místo patřilo paní Gábině. Nakonec bylo odsouhlaseno, že příští rok proběhne soutěž o nejlepší bábovku.

A zábava mohla začít. Odstartoval ji Junior Dixieland Mariánské Lázně, který svými písněmi potěšil všechny zúčastněné. Mikrofon poté předali dechové kapele Chodovarka. A závěrem večera se představila Revival banda Třísestrovský revajvl,       a do půlnoci bavila hosty taneční kapela FOX band.

Doprovodným programem akce bylo Dětské divadlo z bedny pana Pohody, které krásně zahrálo tři pohádky. U pohádky sedělo hodně dětských diváků a to bylo pro herce velkou odměnou. Pan Pohoda přivezl i stánek s dřevěnými výrobky a stroj na ražbu mincí. U dalšího stánku si děti navlékaly náramky z korálků a nechaly si namalovat na obličej něco hezkého, co si samy vybraly. I v letošním roce na slavnosti přijel Domov Pramen z Mnichova se svými výrobky a jako každoročně bylo z čeho vybírat.

Jelikož se v červnu nemohl konat Dětský den, bylo za Kulturním domem na louce připraveno co nejvíce aktivit pro děti.

Na Drmoulských slavnostech, v září 2020 byly poprvé představeny omalovánky pro děti s místy v naší obci. Ilustrovali je manželé Novákovi. Děti se s těmito omalovánkami seznámily po úspěšném absolvování stezky ,,Kdo si hraje, nezlobí.“ Za splnění jednotlivých úkolů čekala na každého odměna. Kdo absolvoval celou stezku, obdržel v cíli medaili. Akce se zúčastnilo téměř 80 dětí a to bylo největším poděkováním organizátorům.

O občerstvení se po celou dobu konání slavností postarala Hospůdka na hřišti. Cukrárna Na Mandlu zajistila zákusky a zmrzlinu. Paní místostarosta poděkovala všem, kteří se zapojili do příprav, průběhu i následnému úklidu.

Nesmíme opomenout, že Drmoulské slavnosti navštívili spřátelení dobrovolní hasiči z Griesbachu,( místní část Mähringu ). Přestože strach z Covidu stále přetrvával, přijeli. Nejdříve si mysleli, že se pouze přivítají s kolegy a pojedou domů, ale nakonec, se jim v obci tak zalíbilo, že zůstali až do večera.

Dne 29. listopadu se v 17 hodin povedlo na návsi obce Rozsvítit vánoční stromeček, bohužel bez doprovodného programu a pouze v omezeném počtu, který byl povolen na základě Mimořádného opatření ministra zdravotnictví.

Kulturní výbor již druhým rokem pomáhá paní Janě Mouchové s rozmístěním vánočního osvětlení po obci – zdobení vánočního stromu, altánu u kostela, prostranství před obecním úřadem a kulturním domem. V roce 2020 společně ozdobili i dva vánoční stromky u obecního úřadu. Jednalo se o novinku, která se snad stane tradicí.

Aby si občané přinesli vánoční atmosféru do svých domovů, zněly obecním rozhlasem tradiční koledy. Ti, co se u stromečku setkali si mohli vyslechnout vánoční koledy živě v podání chlapců Jana Račáka a Vojtěcha Starenka, kteří zahráli na lesní rohy.

Dne 5. prosince se v obci objevilo KOUZELNÉ ZJEVENÍ. Obcí prošel Mikuláš, čert i anděl. Tyto tři postavičky vylákaly do ulic nejednu rodinu.

Následující den byla v obci zapálena druhá adventní svíčka.

Po zapálení třetí adventní svíčky se zaměstnanci obce rozhodli roznést seniorům drobné dárky až domů. Tyto dárky tradičně dostávali senioři při vánočním setkání seniorů v kulturním domě, které se bohužel vlivem špatné epidemiologické situace nemohlo konat.

Také rozloučení s rokem 2020 proběhlo v tichosti.

KLUB MAMINEK

Dne 1. ledna se členky podílely na zajištění pohoštění při Novoročním setkání občanů Drmoulu v kulturním domě.

Každoročně pořádají Strašidelný bál pro dospělé, který se bohužel v roce 2020 nemohl uskutečnit.

Dne 5.září se aktivně zapojily do příprav a organizace různých zábavných stanovišť při oslavě Dětského dne, který byl spojen s Drmoulskými slavnostmi.

KLUB ŽEN DRMOUL

Klub žen sdružuje ženy různých zájmů a věku. Nepřetržitě působí už od roku 1982 a náplň činnosti zůstává přibližně stejná. Ženy se zajímají o dění v obci, o historii obce, okolí a tomu také přizpůsobují své aktivity.

V počátku měsíce února se uskutečnila první hodina tanečního kurzu pro jednotlivce. O tento druh zábavy projevily zájem ženy z klubu i ostatní občané. Hodiny vedla učitelka tance paní Bedřiška Zíková. Bohužel, pokračování této akce překazil Covid-19 a proto se celý kurz neuskutečnil.

Dne 22. února uspořádal klub žen jako každým rokem Maškarní ples. Přišlo téměř 80% účastníků v maskách, včetně hudby. Ples se stal chloubou klubu a odměnou pořádajícím byli spokojení účastníci.

Bohužel, v důsledku epidemie Covid-19, musely ženy přesunout svoji činnost do podzimních měsíců s nadějí, že se situace co nejdříve uklidní.

Během prvních setkání, jakmile to situace dovolila, začaly s organizací nějakých aktivit.

Dne 22. září uskutečnily tak očekávaný společný zájezd za hranice okresu. První zastávkou byl středověký hrad Pernštejn, který nikdy nebyl obsazen násilím. Z nádvoří se kochaly krásným výhledem na široké okolí. Po náročné turistické zastávce poobědvaly v Klášterci nad Ohří. Po nabrání potřebných sil, absolvovaly ještě prohlídku renezančního Kláštereckého zámku.

Na listopadové schůzce klubu, byla na žádost dosavadní vedoucí p. Heleny Levé, schválena tato změna:

VEDOUCÍ KLUBU: HUML Lenka

ZÁSTUPCE: LEVÁ Helena

POKLADNÍ: KOSTOMLATSKÁ Eva

KULTURNÍ ČINNOST: KNEDLÍKOVÁ Růžena

 

HONEBNÍ SPOLEČENSTVO DRMOUL TRSTĚNICE

Honební společenstvo Drmoul Trstěnice obhospodařuje k výkonu práva myslivosti, která se rozkládá v katastru obcí Drmoul, Trstěnice a Horní Ves.

V honitbě se loví zvěř srnčí, jelen evropský, jelen sika a zvěř černá.

V menší míře probíhá lov divokých kachen na tahu.

V současnosti se na výkonu práva myslivosti – tzn. ochraně a lovu zvěře, přikrmování, budování a údržbě mysliveckého zařízení podílí cca 28 myslivců, kteří se i finančně spolupodílí na provozu honitby.

SLOŽENÍ VEDENÍ SPOLEČENSTVÍ

honební starosta – Jaroslav Zeman

místostarosta – František Hromíř

členové HS – Ing. Göran Wohlrab, Vladimír Janeček

mysl. hospodář – Ing. Václav Vyskočil

AKTIVITY SDRUŽENÍ

Dne 8.února uspořádalo myslivecké sdružení již tradiční Myslivecký ples na sále kulturního domu v Drmoulu.

 

SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ DRMOUL

Jednotka, která je zařazena do III. poplachového stupně má 15 členů, se účastní různých zásahů: požárů budov, lesů, vypalování trávy, asistence u dopravních nehod, čerpání vody ze sklepů, budování protipovodňových hrází z pytlů s pískem při přívalových deštích, vyhledávání pohřešovaných osob, odstraňování spadlých stromů, asistence při transportu nadměrných osob, shazování sněhu ze střech a čištění okapů na budovách obce, asistence PČR – dle potřeby, spolupráce s OÚ na krizovém řízení. Ročně hasičská jednotka vyjíždí cca 25 až 30 krát.

LEDEN

Počátkem prosince minulého roku začala jednotka s přípravami na  tradiční Hasičský ples. Plakáty, vstupenky či pozvánky, musely být hotovy do začátku ledna, aby se mohli věnovat přípravě losů, oslovení partnerů a sponzorů, shromažďování cen do tomboly a dalších s tím spojených činností. Před plesem připravili společně sál, hasičskou výzdobu, zajistili občerstvení, obsluhu. Po naplnění baru bylo vše připraveno a mohl se ples uskutečnit.

Dne 18. ledna ve 20 hodin byl zahájen slavnostní fanfárou 66. Hasičský ples sboru dobrovolných hasičů Drmoul. K poslechu a tanci hrála kapela Starovarka, která navodila tu správnou atmosféru jako nepostradatelnou součást této akce.

Po kolektivním focení všech hasičů přišel na řadu prodej losů a výdej bohaté tomboly. O půlnoci se již tradičně losovala čísla vstupenek. Zábava s muzikou trvala do půl třetí, a ani potom se mnohým návštěvníkům plesu, nechtělo domů.

Mimo tradiční návštěvníky se plesu zúčastnili také dobrovolní

a profesionální hasiči z okolí a také pozvaní hasiči z německého  Griesbachu. Tato akce  byla zařazena do projektu „Setkávání dobrovolných hasičů Drmoul – Griesbach“ Dispozičního fondu, Program přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014-2020, registrační číslo projektu DF/EÚS/EGR/0122.

Pro pořádající hasiče, skončil ples až druhý den odpoledne, kdy uklízeli sál, bar

i hasičskou klubovnu, která poskytla drmoulským hasičům zázemí pro přípravu plesu. Poděkování patří kapele Starovarka za báječnou muziku, sponzorům – jejichž jména nebo názvy byly na plese vyvěšeny, a samozřejmě všem, kteří se na přípravě                 i průběhu plesu podíleli.

 

Dne 24.ledna si hasiči osobně vyzvedli v Masojedech u Českého Brodu automobil Fiat Ducato, který jim zajisté ulehčí výjezdy k zásahům. Vozidlo je určeno pro 9 osob   a bylo získáno z dotací Karlovarského kraje a státu v hodnotě 1 000 000 Kč. Dne 25.ledna proběhla v klubovně SDH výroční valná hromada. Jako hosté se jednání zúčastnili: ředitel územního odboru Cheb ing. Doubrava, starosta obce Drmoul ing. Švajgl, místostarostka paní Mouchová a starostka obce Trstěnice paní Repíková.

Přítomní si vyslechli zprávy starosty SDH, velitele JPO, pokladníka, vedoucí mládeže a předsedy kontrolní a revizní rady. Následně byl zvolen výbor sdružení dobrovolných hasičů Drmoul, který bude pracovat následných 5 let v tomto složení:

 

Starosta sboru…………..Petr Starenko

Náměstek starosty…….Josef Moucha

Velitel jednotky…………Josef Havlík

Pokladník…………………Vladimír Janeček

Vedoucí mládeže………Aneta Mikulenková

Velitel sboru…………. ..Vladimír Bělohoubek

Člen jednotky…………..Marcel Katrňák

 

Kontrolní a revizní rada sboru:

Předseda KRR………….Ing. Arnošt Linka

Člen KRR………………..Josef Šedivý

Člen KRR………………..Vladimír Sobotka

 

Následně proběhla diskuse, hosté přednesli své příspěvky, nechybělo ani malé občerstvení a na závěr proběhlo zaplacení členských příspěvků.

 

ÚNOR

Dne 15. února členové SDH pomohli s organizací Pytláckého plesu.

 

Dne 29. února se hasičský sbor zúčastnil Masopustního průvodu.

 

BŘEZEN

Dne 7. března zorganizovali hasiči oslavu MDŽ a tradiční soutěž  ,,Okurkiádu“, kterou tentokrát vyhrál pan Vladimír Křivánek.

V měsíci březnu měli hasiči ještě v plánu sběr železa a elektroodpadu, stavební úpravy v garážích, bohužel na základě zavedených opatření, nebylo možné toto uskutečnit.

 

DUBEN

V měsíci dubnu bylo naplánováno SDH setkání s hasiči z Griesbachu na stanici HZS v Mariánských Lázních, školení pro členy jednotky, bohužel z důvodu vyhlášení nouzového stavu a zavedení mimořádných opatření kvůli epidemii Covid -19 byly akce zrušeny. Bylo v ohrožení i stavění májky. Na konci dubna členy SDH oslovil kulturní výbor obce se žádostí o pomoc při dodržení tradice Stavění májky. Materiál dodala jako každý rok, firma Lesy Drmoul s.r.o. a oslovení hasiči májku bez přítomnosti veřejnosti postavili. Díky tomu jsme jako jedna z mála obcí měli májku.

 

KVĚTEN

V měsíci květnu byla také zrušena Soutěž mladých hasičů ,,Memoriál Josefa Korouse“. Hasičská zbrojnice se uzavřela, průběžně ji hasiči dezinfikovali a k dispozici zůstala otevřená pouze členům zásahové jednotky. Dezinfekci poskytla obec Drmoul  a firma Nová Karna.

V průběhu koronavirové karantény byli členové SDH Drmoul připraveni, vedle zásahů při mimořádných událostí, pomoci občanům, kteří by je o to požádali – například k dopravě k lékaři, za nákupy nebo vyzvednutí léků a dalších potřebných prostředků, které by si sami občané nemohli opatřit. Dobrovolní hasiči byli nápomocni občanům i s pořízením nedostatkového zboží – roušek.

Oslovili tedy svým jménem okolní firmy i dobrovolníky.

V průběhu dvou víkendů uspořádal SDH akci: ,,Rouškobraní aneb Pergola plná roušek“. Celkem si občané rozebrali více než 900 roušek.

Poděkování patří: p. Budkovi z firmy Nová Karna, která byla největším dodavatelem roušek. Firma ochotně doplňovala ubývající zásoby i v neděli. Dobrovolnicím: ,,Holkám“ z Trstěnic i Švadlenkám z Drmoulu, které nás neúnavně zásobovaly ručně šitými rouškami. Samozřejmě také rodičům, vedoucím mladých hasičů Drmoul,  Večerce Drmoul, Děvčatům z Velké Hleďsebe, a SDH Velká Hleďsebe za další roušky. VŠEM MOC DĚKUJEME!!!

 

ČERVEN

Během trvání karantény firma ČEZ vyhlásila výzvu dotační pomoci pro boj proti Covidu, která byla zaregistrována vedoucí mladých hasičů paní Anetou Mikulenkovou.

SDH oslovil p. starostu ing. Josefa Švajgla, a ihned během víkendu byla sepsána žádost a elektronicky odeslána. Následující pondělí byla žádost schválena a již v úterý byla výzva stažena. Díky této rychlé spolupráci uvnitř sboru a obce, získala obec prostřednictvím firmy ČEZ pro hasiče šicí stroj, na kterém byly šity roušky, dále dva postřikovače, kterými hasiči dezinfikovali lavičky, popelnice, hrací prostředky na dětském hřišti a další obecní majetek a nakonec ještě 3D tiskárnu, na které se za podpory Obecního úřadu a firmy Efekta, tiskli obličejové štíty.

Znovu nezbývá nic jiného, než konstatovat: DĚKUJEME!!!

 

Po uvolnění některých opatření hasiči při akci obce posbírali v obci Drmoul železný šrot a u budovy hasičského sboru vysloužilý elektroodpad, který hasiči shromažďují

i v průběhu celého roku.

 

ČERVENEC

V měsíci červenci také ochotně pomohli s úklidem sálu před i po kulturním vystoupení pana Jana Přeučila a paní Evy Hruškové.

Kroužek mladých hasičů, který pracoval po splnění podmínek v omezeném režimu začal opět rozjíždět přípravu na podzimní část svých aktivit.

Všichni společně si přáli, aby se situace již ustálila, jelikož se nemohli z důvodu vydaných mimořádných opatření, které obsahovali stále nová a nová omezení, zúčastnit spousty hasičských aktivit: mládežnických soutěží, dětského dne a stále nebylo v létě jisté, zda se budou moci uskutečnit tradiční Drmoulské slavnosti nebo soutěže dětí po celém okrese.

Po prázdninách všichni s radostí uvítali, že se mohou hasiči podílet na organizaci Drmoulských slavností, na které byli pozváni zástupci hasičů

z německého Griesbachu. Projekt ,,Setkávání dobrovolných hasičů Drmoul-Griisbach“ se podařilo prodloužit do prosince příštího roku.

 

Členové výjezdní jednotky samozřejmě nadále plnili, i přes všechna vládní opatření, svoje povinnosti.

 

Koncem roku proběhla změna ve funkci velitele jednotky hasičského sboru, kde pana Josefa Havlíka vystřídal pan Stanislav Bartůněk, člen hasičského záchranného  sboru v Mariánských Lázních. Pan Josef Havlík bude vykonávat funkce zástupce velitele jednotky a velitele družstva.

 

Josef Havlík pro hasiče a (nejen pro ně) odvedl velký kus práce. Jeho jméno je spojeno s mnoha projekty a akcemi, které se v hasičské zbrojnici konaly ve spolupráci s obcí nebo s dalšími členy SDH, např: výměna garážových vrat, pořízení plechové garáže na elektroodpad, stavební úpravy uvnitř zbrojnice, vybudování šatny pro jednotku, začátek úprav garáže pro nové auto, zateplení, nová fasáda s nápisem HASIČI na budově, pergola u hasičárny, pořízení hasičské techniky- především transportér, Tatra a nový DA, příspěvek obce Trstěnic pro hasičskou jednotku, vytvoření a schválení znaku SDH Drmoul.

Pomáhal obnovit kroužek Mladých hasičů, aktivně se nadále zúčastňuje příprav i průběhu Hasičského plesu a dalších akcí sdružení.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na hlavní úkol  – úkol dobrovolného hasiče, různá školení, kurzy a zásahy u mimořádných událostí.

Plnil také bezpočet povinností vyplývající z funkce velitele jednotky SDH Drmoul. A to vše, ve svém volném čase.

 

Chtělo by se jen říci: PEPO, ZA VŠE VELKÝ DÍK.

 

Závěrem si společně můžeme jen povzdechnout, že se počátkem měsíce ledna bez zlepšení současné situace nebude moci uskutečnit pýcha SDH – tradiční hasičský ples.

 

 

 

 

 

 

 

SUMEČEKSPOLEK RYBÁŘŮ

Spolek vznikl v roce 1999, ale již od roku 1992 působil jako skupina lidí, která se věnovala ochraně vodních ploch a sportovnímu rybaření.

V současnosti je činnost spolku zaměřena zejména na rekreační, volno časovou a zájmovou činnost. Dále spolupracuje s obcí při údržbě tří pronajatých vodních ploch a klubu SUMEČEK, který pomáhá financovat činnost spolku.

Pro občany obce je každoročně v měsíci květnu organizováno odemykání rybníků. Spolek se ve spolupráci s obcí podílí na zabezpečení Dne dětí a rovněž na zájmové činnosti dětí, kdy pořádá Den mladého rybáře.

Bohužel i tento spolek byl donucen počátkem roku 2020 odložit své naplánované aktivity a některé zcela zrušit. A tak se musela také výroční schůze spolku, která byla plánována na březen, přesunout na období, kdy již bylo možné setkání spolku uskutečnit.

Výroční členská schůze 2020

Dne 11. července byla tedy konečně svolána členská schůze spolku SUMEČEK. Hlavním programem schůze bylo projednání účetní závěrky za rok 2019, informace o práci výboru spolku a zhodnocení stavu hospodaření na rybnících. Dále byly předány upomínkové předměty u příležitosti životního jubilea p. Klejnovi a v jeho nepřítomnosti i p. Bórikovi. Na schůzi byly rovněž projednány akce spolku do konce roku. Diskutovalo se zejména o pomoci obci s opravami dřevěných prvků u rybníku za školou, a o podzimních výlovech rybníků. Při vypuštění rybníku za školou, se rybáři zaměřili na opravu hastrmana, kterého poničili neznámí vandalové.

Hostem členské schůze byl starosta obce ing. Švajgl. V diskusi seznámil přítomné členy spolku o plánech a záměrech obce, zejména v oblasti vodního hospodářství.

Bohužel, v souvislosti s předešlými událostmi ohledně epidemie COVID -19, byla účast členů spolku na schůzi nízká (necelých 57 %).

Spolek má nyní 16 aktivních členů s různým věkovým složením.

VÝBOR SPOLKU SUMEČEK 

PŘEDSEDA:
HOSPODÁŘ:
POKLADNÍK:
KOVAŘÍK Bohumil
PACLT StanislavLAZUR Miroslav

ČLENOVÉ

BĚLOHOUBEK Vladimír

BÓRIK Otto

FOLTA Jiří

HOLUB David

HOLUB Petr

HOLUB Václav

KLEJNA Miloš

KONÍČEK Miloš

KŮTA Jiří

KVORKA Milan

PAZDERA Jaroslav

SLOVENKAI Zdeněk

ŠALIGA Josef

Koncem roku podal spolek rybářů inzerát k pronájmu budovu klubovny.

 

 

 

 

 

 

TJ SOKOL DRMOUL

Mužstvo dospělých TJ si přineslo do vstupu roku 2020 velmi dobré umístění z podzimní části 1. A třídy, a to, krásné 5. místo. Během zimní přípravy se zúčastnili zimního turnaje O pohár starosty Chebu.

Mladší žáci, kteří zažívali premiéru v krajském přeboru, sice obsadili jako nováčci poslední místo, ale svojí bojovností předvedli vyrovnané výkony se zkušenými protihráči. Pochvalu zaslouží trenér mladíků, pan D. Bolek. Jejich píle byla po zásluze odměněna – v průběhu zimní přípravy absolvovali Krajský přebor ve futsalu, kde vybojovali nádherné a zasloužené 2. místo z celkem zúčastněných 12-ti týmů.

Dne 1. března proběhla v Hospůdce na hřišti každoroční Valná hromada TJ, kde se hodnotilo uplynulé období sezóny, hospodaření TJ a byly stanoveny cíle a úkoly na další období. V souhrnu můžeme konstatovat, že sportovní, finanční a materiální úroveň klubu byla na velmi dobré úrovni.

Bohužel, členové TJ byli nuceni přijmout nelichotivou zprávu ohledně personální problematiky mužstva dospělých. Tato situace je postavila před rozhodnutí, zda setrvat v 1. A třídě za současného stavu, nebo projednat určitou formu spolupráce s Viktorií Mariánské Lázně. Vlivem epidemie byla jednání s TJ Viktorií Mariánské Lázně odložena.

Hostem valné hromady TJ byl starosta obce ing. Josef Švajgl, který v závěru nastínil případné další možné investice ve sportovním areálu.

Aby byl udržen fotbal v obci, byla ihned, jak to situace dovolila, provedena fúze s TJ Viktorie Mariánské Lázně. Od začátku sezony 2020 /2021 vystupoval tým mužů jako mužstvo Viktorie Mariánské Lázně „B“. Pokles hráčů byl opravdu markantní. V důsledku zdravotních a věkových důvodů zůstalo pouze 7 aktivních hráčů. Tyto hráče, dle potřeby doplňovali hráči z “ A“ týmu divizní Viktorie a jejího dorostu.

S radostí můžeme ale pozvednout výkony mužstva mladších žáků, kteří se velmi zdatně zapojili do pokračujících utkání.

Na podzim začaly v areálu sportovišť probíhat práce na zprovoznění vodního vrtu  (zajištění cisterny, příprava lože a konstrukce pro její instalaci ).

 

ZÁSTUPCI TJ SOKOL

PŘEDSEDA: BOLEK Tomáš

SEKRETÁŘ: MOUCHA Martin

 

 

  1. ŠKOLSTVÍ – ZÁKLADNÍ ŠKOLA

Počátkem roku 2020 se žáci 5. třídy ve Vlastivědě začali učit o státech Evropy. Předem se v rámci předmětu Informatika naučili vytvářet prezentace pomocí aplikace PowerPoint. Poté si vybrali jednu z evropských zemí, o které si zjistili důležité informace a zajímavosti, usedli k počítačům a vytvořili každý svoji prezentaci. To ale nebyl konec. Svou práci se museli naučit i prezentovat. Nejdříve si vše vyzkoušeli mezi spolužáky ve třídě. Poté pozvali své spolužáky z nižších ročníků i s jejich učiteli              a udělali jim zajímavou přednášku o Evropě. Velké finále se konalo koncem ledna         v podvečer, kdy se všichni žáci se svými rodiči a sourozenci sešli ve škole. Děti               s pomocí svých rodičů doma připravily kulinářské speciality z různých evropských zemí a přinesly je do školy k ochutnání ostatním. Vznikla tak ve škole obrovská tabule plná dobrého jídla a pití z různých koutů Evropy. Jedlo se, pilo a vyprávělo. V této příjemné atmosféře každý žák prezentoval svou evropskou zemi. Všechny prezentace byly velmi povedené a sklidily po právu velký úspěch.

Dne 19. února 2020 si druháci vyzkoušeli základy kuchařského umění. Společně si připravili chutnou svačinku – palačinky. Pracovali ve skupinách. Z připravených surovin zadělali těsto a poté sami smažili a otáčeli palačinky na rozpálené pánvi. Nakonec je namazali zavařeninou nebo nutelou a s chutí se pustili do jídla. Tato praktická činnost byla propojena s výukou českého jazyka, při které děti skládaly a ve správném pořadí psaly věty z již známého receptu. Doplňovali zároveň i/y po měkkých a tvrdých souhláskách. Takže spojily zábavu s výukou a velmi je to bavilo.

Dne 20. února 2020 se žáci opět vypravili s panem Ponožkou do lesní školy. Jejich úkolem bylo pozorovat změny v přírodě. Na Cechu sv. Víta zkontrolovali jejich domečky. Učili se používat uši v přírodě a naslouchat zimním zvukům. Po chvíli se jim podařilo najít hodně přírodních hudebních nástrojů a také si do školy donesli přírodniny, z kterých si tyto nástroje vyrobili.

Dne 5. března 2020 vyjeli žáci 1. a 2. třídy do kláštera v Teplé. Byl tam pro ně připraven vzdělávací program Malíř a malba. Nejprve je průvodci provedli několika klášterními sály. Děti se učily vnímat nástěnné malby nejen jako dekoraci, ale také jako poselství tvůrce a objednavatele obrazu. Při prohlídce se seznámily se základními historickými fakty o klášteře. Poté si vyzkoušely práci staré malířské dílny: na velkoformátový papír  měly barvami ztvárnit obraz inspirovaný známým výtvarným dílem „Poslední večeře“.

Dne 10. března 2020 se ve škole objevily první zprávy o možném uzavírání škol. Nikdo tomu nechtěl uvěřit, ale bohužel, se to stalo skutečností. Ředitelka školy společně s učitelkami byly postaveny před hotovou věc – urychleně informovat děti, rodiče o tom, jakým způsobem bude dále probíhat výuka.

Děti si takřka odstěhovaly školu domů. V počátcích distanční výuky učitelky zadávaly výuku na webu školy. Tento způsob byl ale velmi náročný pro obě strany, proto se společně rozhodli pro platformu Škola v pyžamu. Učitelé takto jednodušeji zadávali domácí úkoly, měli možnost ihned reagovat přes počítač. Žáci zase měli přehled o splněných či nesplněných úkolech. Všem ale chybělo to nejdůležitější – osobní setkávání nejen s kamarády, ale i s učitely.

Aby tomu tak nebylo, zapojili se společně do mezinárodního programu Zoom.

Do online výuky se zapojila většina učitelů a velký počet dětí.

Jelikož se děti o velikonočních svátcích neměly možnost věnovat tradičním akcím, připravily ve škole své výrobky, které byly vystaveny na nástěnkách před kulturním domem. Veselé, barevné a nápadité výrobky žáci předali i zaměstnacům Obecního úřadu, kterým udělaly velkou radost.

Dne 25. května 2020 byl umožněn žákům 1. stupně návrat do školy. Docházka byla dobrovolná, vznikly uzavřené školní skupiny po patnácti dětech. Stále se dodržovala přísná hygienická opatření. Nadále probíhala distanční výuka pro žáky, kteří zůstali doma.

Dne 7. června 2020 třeťáci v průběhu domácí výuky navštívili les, aby načerpali nejen energii, ale i nové poznatky. Zkoumali a hledali, kde všude v lese najdou vodu a v jaké podobě. Nezapomněli také opravit domečky domácím skřítkům. Dále během domácí školy vymysleli pohádky, které byly zaměřené na současnou epidemiologickou situaci.

Dne 26. června 2020 proběhlo v základním škole rozloučení se žáky 5. třídy. Ředitelka školy, Mgr. Vladislava Chalupková, která byla zároveň i třídní učitelkou, měla připravena pro všechny školáky závěrečné vysvědčení. Součástí této slavnostní události, za účasti zástupců z obce, byly páťákům předány pamětní listy a drobné dárkové předměty s flesh diskem pro každého. Akce se konala před kulturním domem, aby se mohli zúčastnit také rodiče.

Ke konci školního roku ukončila činnost v základní škole paní učitelka Zdeňka Hurtová.

Dne 29. a 30. června bylo vyhlášeno ředitelské volno z důvodu rekonstrukce podlah ve třídách v 1. patře školy.

Důsledkem epidemie Covid – 19 byli žáci i učitelé nuceni přejít několikrát během školního roku 2020 na distanční vzdělávání, které převážně spočívalo v online výuce. Učitelé k této výuce využívali ZOOM ( online hodiny ), domácí úkoly, zasílali domácí práce žákům, kteří neměli možnost online výuku využívat. Každá třída se denně učila 2 – 3 hodiny. Střídaly se předměty jako ČJ, AJ, MA, PRV, VL a PŘ. Prvňáčci, kterým bylo potřeba se více věnovat, byli rozděleni do dvou skupin. Byly vytvořeny ranní                 a odpolední skupinky dětí.

Poděkování za zvládání náročných úkolů patří všem žákům, učitelkám, ale také všem provozním zaměstnancům.

Přes všechna úskalí, školáci v průběhu školního roku i nadále plnili činnosti podle plánu projektu.

Les ve škole – na konci ročního putování byly všechny třídy odměněny certifikátem Lesní třída a darovacím dekretem 10m2 Nového pralesa na Ještědském hřebeni.

Recyklohraní – žáci sbírali baterie a drobný elektroodpad i plnili různé recyúkoly.

Co nám roste na zahradě – pečovali o vermikompostér. Žáci využívali úrodu  bylinek,    z kterých si připravovali meduňkovo – bezinkovou šťávu. Zasadili brambory a dýně      a pro radost p. učitelek také afrikány a vyseli měsíčky.

Sice byly prázdniny, ale všichni společně uvítali prázdninovou akci: Letní vzdělávací dny pod vedením p. učitelek Petry Mouchové a p. Karin Lazurové. Od 17. do 20. srpna 2020 probíhaly tyto dny při ZŠ Drmoul. Akce byla financována z projektu AŠSK, takže pro 15 přihlášených dětí byla zcela zdarma. Děti putovaly po stopách pramenů Mariánskolázeňska. Prošly naučnou stezkou Kladská s Domem přírody CHKO Slavkovský les. Navštívily botanickou zahradu v Bečově nad Teplou s komentovanou prohlídkou. Dále ještě minimuzeum ve Třech Sekerách, kde žáky provedla místní starostka. Děti stihly i výtvarnou dílnu a mnoho sportovních aktivit.

Dne 1. září 2020 proběhlo Slavnostní přivítání všech žáků. Do 1. třídy se zapsalo     14 dětí. Mgr. Renata Rothová jim připravila barevné měsíce:

Září bylo zaměřeno na žlutou barvu, všichni byli oblečeni ve žlutém, vyhledávali a malovali žluté věci.

Říjen měl být barvou oranžovou – bohužel již museli oranžový měsíc trávit doma. Děti s pomocí rodičů alespoň vydlabaly oranžové dýně a vyzdobily okolí svých domovů.

Listopad potvrzuje barvu svého okolí – hnědou. Podzim dětem ukázal společně všechny již známé barvy. Krásně zbarvené listí využily děti pro výrobu listnatých housenek.

Do druhé třídy pod vedením Mgr. Boženy Němcové se sešlo 16 druháčků. Společně začali pilným opakováním učiva z 1. třídy. Naplánovali si učení v lesní školičce, na které je doprovázeli lesní skřítci. Prošly naučnou stezkou a seznámily se s živočichy       i rostlinami dané oblasti. Druháčci byli hodně pozorní a tak jim neunikly ani domečky pro skřítky. Ve škole si je ještě představily a poté začaly plnit skřítkovské úkoly.

Do třetí třídy, kterou vyučuje Mgr. Bc. Miluše Hornáková, se sešlo 13 žáků. Během září si opakovaly učivo, a již se těšily na novinku – angličtinu, která děti velmi nadchla. Angličtinu si oblíbily hlavně při zpěvu písniček.

Žáky čtvrté třídy čekalo několik změn. Jednou z nich byla změna třídní učitelky.

Čtvrťáky vyučovala Petra Mouchová společně s asistentkou pedagoga Anetou Novákovou. Další změnou bylo přemístění třídy do přízemí. Žáci si tak během září zvykali na nové prostředí. Děti plnily nejen úkoly osnovy čtvrté třídy, ale také se věnovaly vaření, školní zahradě. V rámci tělesné výchovy si osvojily pravidla miniházené v praxi a také plnění některých disciplín Sazka olympijského víceboje pro získání diplomu. Dále měli žáci v plánu dopravní výchovu, které se bohužel vzhledem k opatřením proti Covid-19 nedočkali.

Od poloviny října byli žáci nuceni přejít opět na distanční výuku. Alespoň přes web kameru nadále plnili učivo 4. ročníku.

Žáci 5. třídy pod vedením Mgr. Vladimíry Rychtrové využili krásné podzimní počasí k výuce v přírodě. Sledovali změny podzimní krajiny, sbírali plody a materiál k vytváření mandal z přírodnin technikou koláže.

Ve vlastivědě si připomněli výročí zavraždění knížete Václava, zhlédli dokument o jeho životě a na základě získaných poznatků se pokusili namalovat temperou patrona našeho národa.

Výtvarnou výchovu si ještě procvičili technikou pastel, kterou se snažili zachytit podzimní květiny.

Žákům paté třídy se také podařilo úspěšně dokončit závěrečnými zkouškami dopravní výchovu. Všichni obdrželi první řidičské průkazy na kolo.

Jelikož se školáci nemohli zúčastnit každoročních oslav Halloweenu a na školní zahradě se urodilo velké množství dýní, darovali žáci vše do plzeňské ZOO jako krmivo zvířatům.

 

 

 

MATEŘSKÁ ŠKOLA

Leden 2020

Počátkem roku se třída Kuřátek rozrostla o dvě nové děti. Třída Včeliček se během prvních týdnů tohoto roku zapojila do recitování básniček při slavnostní události Vítání občánků.

Dne 15. ledna 2020 se pak děti zúčastnily návštěvy u svých velkých kamarádů v ZŠ Drmoul na akci návštěvy planetária.

Únor 2020

Od 12. do 18. února se některé děti z mateřské školy zúčastnily lyžařského kurzu na sjezdovce v Mariánských Lázních. Všichni zúčastnění si vedli velmi skvěle.

Měsíc únor byl pro děti v mateřské škole ve znamení maškarních oslav.

Dne 19. února to vše začalo prvním maškarním rejem malých bruslařů přímo na ledové ploše zimního stadionu.

Dne 21. února se od rána nesly školkou veselé písničky, na které si děti v maškarních kostýmech mohly zatančit. Masky byly opravdu okouzlující a děti v nich roztomilé. Během maškarního plesu plnily děti řadu zábavných úkolů, jako navlékání korálků, hod tenisákem na cíl, překážkovou dráhu nazvanou  – Bradavická škola, balónkový tanec a na závěr hru ,, Židličkovaná”.

V průběhu celého dopoledne bylo pro děti připraveno pestré občerstvení.

Jednoduše řečeno, maškarní karneval se ve školce opravdu povedl a všichni si jej společně parádně užili.

Dne 29. února nechyběly děti z mateřské školy ani na Masopustu. Společně děti          z hudebně pohybového kroužku předvedly písně Kalamajka a Hádej medvěde, spojené s tanečním vystoupením.

 

Březen 2020

Bohužel i provoz mateřské školy byl poznamenám epidemií Covid-19.

Dne 16. března se mateřská škola pro všechny děti uzavřela. Vinou epidemie Covid-19 musela být zrušena velká většina připravených akcí pro děti v MŠ.

Musíme vyzdvihnout velkou snahu připravit alespoň na školní zahradě rozloučení s předškoláky. Pro děti bylo připraveno loutkové divadlo a za účasti všech učitelek a paní ředitelky se tato akce, velmi povedla.

V měsíci září sestavily učitelky třídy tak, aby ve Včeličkách byli pouze předškoláci a ve třídě Kuřátek byly ostatní děti.

Začátkem školního roku se podařilo s dětmi MŠ zrealizovat výlet na Kolonádu do Mariánských Lázní, kde byly pozvány do kavárny na zmrzlinu.

Stihly ještě turistický výlet spojený se sběrem hub do obce Tři Sekery.

Poslední zrealizovanou akcí mateřské školy v roce 2020 bylo představení divadla pana Pohody, který přijel s pohádkou Pejsek a sluníčko.

 

  1. 9. SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ ZÁLEŽITOSTI

Obecní úřad založil v loňském roce tradici s osobními přáními občanům, kteří mají významná životní jubilea. Bohužel se v roce 2020 tato tradice musela v některých případech obejít bez osobního setkání. Na žádného jubilanta ale obecní úřad nezapomněl, každý dostal od obce alespoň krásné blahopřání.

Tolik očekávané zrušení změn letního a zimního času jsme se ani v roce 2020 ještě nedočkali.

Dne 10. září proběhlo v obci u autobusové zastávky očkování psů proti vzteklině.

Obecní úřad se nadále věnoval možnostem, jak vylepšit informovanost občanů. Podařilo se jim zlepšit způsoby komunikace, jak obecním rozhlasem, tak zejména facebookem a upravenými webovými stránkami.

Nyní se již zajisté občané, kteří mají zájem se dozvědět co nejvíce o své obci, lépe na webu orientují.

V roce 2020 vznikla poprvé ,, Hra s Drmouláčky“. Své světlo světa zahlédla v prosinci u žáků v MŠ a ZŠ Drmoul jako vánoční dárek od obce. Ilustrovala ji paní Lucie Klejnová, která obci pomáhala i s ilustracemi velikonočních omalovánek. Obrázky jsou originální a na obci doufáme v další spolupráci s touto šikovnou paní učitelkou mateřské školy.

Seniorům se jako vánoční dárek rozdávaly i křížovky nazvané ,, Obec Drmoul v křížovkách“ (s obsahem zaměřeným na naši obec: obrázky, text i následné tajenky).

 

  1. 10. POČASÍ

leden 2020 – měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný.

Průměrná teplota     0,5°C (= 1,7°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          3,2°C

Průměrná minimální teplota          -2,2°C

Počet mrazových dnů          29          Počet ledových dnů               5

Nejteplejší den          31.1. teplota 8,4°C

Nejchladnější den       6.1. teplota -3,2°C

Absolutní teplotní maximum          31.1. teplota 13,8°C

Absolutní teplotní minimum          3.1. teplota -5,8°C

Množství srážek        15,6mm (= -17,9mm od průměru)

srážky pokryly 47% měsíčního Ø

Snih celkem   5,5cm

Souv. sněhová pokrývka      2 dny

Maximální náraz větru         8,5m/s

Průměrná rychlost větru     2,1m/s

únor 2020 – měsíc jako celek za toto období byl teplotně a srážkově nadprůměrný. Nejteplejší únor za období posledních dosavadních měření.

Průměrná teplota     5,0°C (= 4,7°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          9,1°C

Průměrná minimální teplota          0,9°C

Počet mrazových dnů          14          Počet ledových dnů               0

Nejteplejší den          23.2. teplota 10,9°C

Nejchladnější den     8.2. teplota 0,0°C

Absolutní teplotní maximum          1.2. teplota 14,3°C

Absolutní teplotní minimum          6.2. teplota -4,1°C

Množství srážek        51,8mm (= 17,8mm od průměru)

srážky pokryly 152% měsíčního Ø

Snih celkem   6cm

Souv. sněhová pokrývka      0 dny

Maximální náraz větru         12,5m/s

Průměrná rychlost větru     3,3m/s

březen 2020 – měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný.

Průměrná teplota     5,7°C (= 1,5°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          11,3°C

Průměrná minimální teplota          1,2°C

Počet mrazových dnů          12         Počet ledových dnů             0

Nejteplejší den          12.3. teplota 12,7°C

Nejchladnější den     22.3. teplota -0,7°C

Absolutní teplotní maximum          12.3. teplota 19,8°C

Absolutní teplotní minimum          25.3. teplota -4,7°C

Množství srážek        41,4mm (= -1,8mm od průměru)

srážky pokryly 97% měsíčního Ø

Snih celkem   0,5cm

Souv. sněhová pokrývka      0 dny

Maximální náraz větru         15,2m/s

Průměrná rychlost větru     3,2m/

duben 2020 – byl jako měsíc, teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný.

Průměrná teplota     10,3°C (= 0,5°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          17,7°C

Průměrná minimální teplota          3,5°C

Počet mrazových dnů          5

Počet letních dnů                 0

Nejteplejší den          30.4. teplota 15,0°C

Nejchladnější den       1.4. teplota 0,9°C

Absolutní teplotní maximum          9.4. teplota 22,4°C

Absolutní teplotní minimum          1.4. teplota -3,8°C

Množství srážek        22,6mm (= -18,4mm od průměru)

srážky pokryly 55% měsíčního Ø

Snih celkem   0,0cm

Maximální náraz větru         12,5m/s

Průměrná rychlost větru     2,7m/s

květen 2020 měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný.

Průměrná teplota     12,1°C (= -2,2°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          17,9°C

Průměrná minimální teplota          6,6°C

Počet mrazových dnů          1

Počet letních dnů                 2

Počet tropických dnů           0

Nejteplejší den          19.5. teplota 19,9°C

Nejchladnější den     12.5. teplota 5,2°C

Absolutní teplotní maximum          19.5. teplota 26,3°C

Absolutní teplotní minimum          13.5. teplota -0,1°C

Množství srážek        98,8mm (= 27,1mm od průměru)

srážky pokryly 136% měsíčního Ø

Snih celkem   0,0cm

Maximální náraz větru         13,4m/s

Průměrná rychlost větru     2,7m/s

červen 2020 – měsíc jako celek byl teplotně průměrný a srážkově nadprůměrný.

Dne 13.06. ve večerních hodinách v bouřce padaly kroupy. Jejich velikost byla z počátku kolem 3cm postupně byly velké až 1,5cm.

Průměrná teplota     17,9°C (= 0,0°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          17,9°C

Průměrná minimální teplota          13,6°C

Počet letních dnů                 9

Počet tropických dnů           2

Nejteplejší den          28.6. teplota 23,5°C

Nejchladnější den       5.6. teplota 13,7°C

Absolutní teplotní maximum          13.6. teplota 30,9°C

Absolutní teplotní minimum          13.6. teplota   8,9°C

Množství srážek        147,2mm (= 67,2mm od průměru)

srážky pokryly 184% měsíčního Ø

Maximální náraz větru         11,2m/s

Průměrná rychlost větru     2,8m/s

červenec 2020 – měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně i srážkově podprůměrný.

Průměrná teplota     18,9°C (= -0,9°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          25,9°C

Průměrná minimální teplota          13,2°C

Počet letních dnů                 19

Počet tropických dnů           2

Nejteplejší den          10.7. teplota 23,8°C

Nejchladnější den     11.7. teplota 13,8°C

Absolutní teplotní maximum          28.7. teplota 32,6°C

Absolutní teplotní minimum            8.7. teplota 8,9°C

Množství srážek        68,0mm (= -13,5mm od průměru)

srážky pokryly 84% měsíčního Ø

Maximální náraz větru         10,3m/s

Průměrná rychlost větru     4,5m/s

srpen 2020 – měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný.

Průměrná teplota     20,3°C (= 1,0°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          26,9°C

Průměrná minimální teplota          15,3°C

Počet letních dnů                 22

Počet tropických dnů           8

Počet tropických nocí          1

Nejteplejší den          9.8. teplota 24,6°C

Nejchladnější den     4.8. teplota 15,6°C

Absolutní teplotní maximum          9.8. teplota 32,6°C

Absolutní teplotní minimum          28.8. teplota 9,4°C

Množství srážek        45,8mm (= -19,4mm od průměru)

srážky pokryly 70% měsíčního Ø

Maximální náraz větru         10,7m/s

Průměrná rychlost větru     4,5m/s

září 2020 měsíc byl za celkové období teplotně i srážkově nadprůměrný.

Průměrná teplota     15,1°C (= 1,4°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          21,7°C

Průměrná minimální teplota          10,8°C

Počet letních dnů                 8

Počet tropických dnů           0

Počet tropických nocí          0

Nejteplejší den          15.9. teplota 20,5°C

Nejchladnější den     27.9. teplota 7,6°C

Absolutní teplotní maximum          15.9. teplota 29,7°C

Absolutní teplotní minimum          27.9. teplota 2,9°C

Množství srážek        105,0mm (= 42,8mm od průměru)

srážky pokryly 169% měsíčního Ø

Maximální náraz větru         9,4m/s

Průměrná rychlost větru     2,1m/s

říjen 2020 měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně i srážkově nadprůměrný.

Za všechny říjnové měsíce vyšel srážkově jako nejbohatší.

Průměrná teplota     10,1°C (= 0,8°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          14,2°C

Průměrná minimální teplota          7,1°C

Počet letních dnů                 0

Počet mrazových dnů          0

Nejteplejší den            3.10. teplota 19,9°C

Nejchladnější den     13.10. teplota 5,4°C

Absolutní teplotní maximum          3.10. teplota 23,7°C

Absolutní teplotní minimum          30.10. teplota 2,8°C

Množství srážek        169,4mm (= 120mm od průměru)

srážky pokryly 343% měsíčního Ø

Snih celkem   0,0cm

Maximální náraz větru         15,6m/s

Průměrná rychlost větru     2,6m/s

listopad 2020 měsíc jako celek za toto období vyšel teplotně mírně nadprůměrný a srážkově podprůměrný.

Průměrná teplota     4,8°C (= 0,8°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          7,2°C

Průměrná minimální teplota          2,5°C

Počet mrazových dnů          9

Počet ledových dnů              0

Nejteplejší den          3.11. teplota 12,9°C

Nejchladnější den     21.11. teplota -1,1°C

Absolutní teplotní maximum          3.11. teplota 15,5°C

Absolutní teplotní minimum          22.11. teplota -3,1°C

Množství srážek        22,0mm (= -22,4mm od průměru)

srážky pokryly 50% měsíčního Ø

Snih celkem   0,0cm

Souv. sněhová pokrývka      0 dny

Maximální náraz větru         9,8m/s

Průměrná rychlost větru     2,0m/s

prosinec 2020 – měsíc jako celek za toto období byl teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný.

Průměrná teplota     3,1°C (= 3,1°C od průměru)

Průměrná maximální teplota          7,2°C

Průměrná minimální teplota          0,9°C

Počet mrazových dnů          9

Počet ledových dnů              0

Počet arktických dnů           0

Nejteplejší den          6.12. teplota 10,9°C

Nejchladnější den     2.12. teplota -2,8°C

Absolutní teplotní maximum          3.12. teplota 12,3°C

Absolutní teplotní minimum          22.12. teplota -6,3°C

Množství srážek        22,0mm (= -0,6mm od průměru)

srážky pokryly 101% měsíčního Ø

Snih celkem   4,5cm

Souv. sněhová pokrývka      1 den

Maximální náraz větru         15,2m/s

Průměrná rychlost větru     2,0m/s

 

 

  1. 11. POHYB OBYVATELSTVA

Ke dni 31. prosince 2020 vykazovala statistika obce Drmoul………….obyvatel.

Z toho nově narozených……….a …….. zemřelých. Do obce se přistěhovalo a přihlásilo k trvalému pobytu…….. občanů. Odstěhovalo se nebo odhlásilo…….. občanů.

Věkové složení obyvatelstva ke konci roku bylo…………..…

Bohužel i v naší obci se doba covidová dotkla u pohybu našeho obyvatelstva.

Během roku 2020 se v naší obci nakazilo Covidem…….. občanů, z toho se ………občanů uzdravilo. Na ty, se kterými jsme se museli navždy rozloučit, budeme stále vzpomínat.

 

  1. 12. RŮZNÉ

Tato část kroniky každoročně obsahovala různé aktivity nejen pana starosty a zaměstnanců obce, ale také nevšední události.

Bohužel, v letošní kronice se musíme pozastavit u událostí z trochu jiného soudku… Nejenom důsledkem epidemie Covid-19 nás v roce 2020 opustila spousta dobrých lidí z našeho okolí, ale také známých a úspěšných osobností.

Pro připomenutí si některé z nich uvedeme:

  1. ledna

Madla Vaculíková, 94 let, spisovatelka

  1. ledna

Jaroslav Kubera, 72 let, politik

  1. ledna

Otto Bertis Bubeníček, 76 let, cirkusový artista, otec bratrů Bubeníčků (Otto a Jiří)

  1. ledna

Otakar Mareček, 76 let, veslař, reprezentant a olympionik

  1. ledna

Jiří Zahradník, 91 let, entomolog, autor řady publikací o hmyzu, fotograf a hudebník

  1. ledna

Luboš Dobrovský, 87 let, novinář a politik

Staša Fleischmannová, 100 let, fotografka a autorka vzpomínkové literatury

  1. února

Ivan Král, 71 let, hudebník

 

  1. března

Jan Vyčítal, 77 let, zpěvák a karikaturista

  1. března

Dana Zátopková, 97 let, atletka a oštěpařka

  1. března

Eva Pilarová, 80 let, zpěvačka a herečka

  1. března

Vladimír Zábrodský, 97 let, hokejista

  1. dubna

Zdeněk Přikryl, 91 let, sochař

  1. dubna

Jaroslava Brychtová, 95 let, malířka, sochařka a sklářská výtvarnice

  1. dubna

Zdeněk Jičínský, 91 let, právník a poslanec, signatář Charty 77

  1. dubna

Heda Čechová, 91 let, rozhlasová a televizní hlasatelka

Antonín Peltrám, 89 let, politik, v letech 1998 až 2000 ministr dopravy a spojů ČR ve vládě Miloše Zemana

 

  1. května

Čestmír Řanda mladší, 60 let, herec, scénograf, producent a výtvarník

  1. června

Milan Černohouz, 77 let, zpěvák a podnikatel

 

  1. června

Radovan Procházka, 93 let, politický vězeň a zpravodajský důstojník

  1. července

Miloš Jakeš, 97 let, komunistický politik

  1. července

Miloš Nesvadba, 95 let, výtvarník a herec

  1. července

Jan Skopeček, 94 let, herec a dramatik

  1. srpna

Miloš Říha, 61 let, hokejista a hokejový trenér

  1. září

Jiří Menzel, 82 let, režisér a herec

  1. září

Břetislav Enge, 70 let, automobilový závodník

  1. října

Karel Fiala, 95 let, zpěvák a herec

  1. října

Ladislav Dušek (herec), 77 let, herec

  1. října

Jindřich Černý, 90 let, dramatik a divadelní kritik

Zdeněk Dolanský, 68 let, herec

  1. listopadu

Kamila Moučková, 92 let, moderátorka

  1. prosince

Vadim Petrov, 88 let, hudební skladatel

  1. prosince

Karel Vachek, 80 let, režisér dokumentárních filmů a pedagog FAMU

  1. prosince

Ladislav Mrkvička, 81 let, herec

 

ZE SVĚTA:

  1. ledna

Ivan Passer, 86 let, česko-americký filmový scenárista a režisér

  1. února

Kirk Douglas, 103 let, americký herec

  1. dubna

Stirling Moss, 90 let, britský pilot Formule 1

  1. dubna

John E. Otto, 81 let, prozatímní ředitel FBI

  1. dubna

James B. Adams, 93 let, americký prokurátor a prozatímní ředitel FBI

  1. dubna

Gid’on Pat, 87 let, izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu

 

 

  1. května

Maria Singhová, 31 let, americká pravnučka rakouského císaře a posledního českého krále Karla I.

  1. května

Renato Corti, 84 let, italský římskokatolický duchovní a emeritní biskup novarský

  1. května

Oliver E. Williamson, 87 let, americký ekonom a Nobelova cena 2009

  1. června

Pierre Nkurunziza, 55 let, prezident Burundi

  1. července

Georg Ratzinger, 96 let, německý duchovní, starší bratr papeže Benedikta XVI.

  1. srpna

Gerald Carr, 88 let, americký astronaut

  1. září

Marian Jaworski, 94 let, polský kardinál, lvovský arcibiskup

  1. září

Jurij Fjodorovič Orlov, 96 let, jaderný fyzik

  1. října

Giovanni D’Alise, 72 let, italský biskup

  1. října

Štefan Sečka, 67 let, slovenský biskup

  1. října

Sean Connery, 90 let, skotský herec

  1. listopadu

Peter Sutcliffe, 74 let, anglický sériový vrah

 

  1. listopadu

Raúl Eduardo Vela Chiriboga, 86 let, ekvádorský arcibiskup

  1. listopadu

Henryk Roman Gulbinowicz, 97 let, polský kardinál

  1. listopadu

Diego Maradona, 60 let, argentinský fotbalista

  1. prosince

Valéry Giscard d’Estaing, 94 let, bývalý francouzský prezident

  1. prosince

Vjačeslav Kebič, 84 let, bývalý běloruský premiér

 

  1. 13. ČINNOST KRONIKÁŘE

V polovině roku 2020 jsem převzala pomyslnou štafetu od skvělého, dlouholetého kronikáře pana Otty Bórika.

Kronika roku 2020 bude určitě jiná, nemám tolik volného času na zúčastnění se všech pořádaných akcí v obci, natož, na pořizování fotodokumentace z akcí obce. Jsem velmi zaměstnaná jak v zaměstnání, tak i v soukromém životě. Proto bych chtěla požádat o shovívavost a omluvit se za trochu stručnější pojetí kroniky.

Hana Kostohryzová