Kronika 2017


Úvodem

Není lehké udělat si jednoznačný názor na uplynulý rok. Ve světě  i doma se stalo tolik zvláštních událostí, že jejich následky vyvolaly vážné pochybnosti, zda ve prospěch dalších generací ještě existují síly schopné tento nepříznivý vývoj zvrátit. Jisté však je, že nejen Evropa, ale i celý svět v současnosti procházejí složitou etapou svého vývoje.

V pátek 20. ledna se 45. prezidentem USA oficiálně stal Donald J. Trump. Propukla nekonečná série podezření, urážek a manifestací, která se táhla až do prosince.

V pondělí 6. února oslavila královna Alžběta II. 65 let svého vládnutí.

V neděli 12. února odpálila Severní Korea raketu, která dopadla poblíž Japonska, následně 28. srpna další raketa přelétla přes Japonsko a dopadla do Tichého oceánu.

V pondělí 6. března turecký prezident Erdogan přirovnal současné německé představitele k nacistům, protože nenechali v několika městech vystoupit turecké ministry hospodářství a spravedlnosti.

Ve středu 29. března Velká Británie – 9 měsíců po úspěšném referendu – aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájila proces odchodu z EU, který musí být do 2 let ukončen. Odchod tak silného partnera zaskočil představitele EU nejen kvůli financím, ale hlavně jako precedens pro ostatní nespokojence s politikou EU.

Ve čtvrtek 30. března Vídeň zakázala burky a nikády na veřejnosti.

V úterý 4. dubna syrský prezident Asád údajně nařídil chemický útok na civilisty v provincii Idlib a 7. dubna jako odvetu vypálily USA 59 raket Tomahavk na syrskou leteckou základnu Šajrát.

V pátek 30. června umožnilo Německo párům stejného pohlaví uzavírat sňatek a adoptovat děti.

V úterý 4. července Rakousko poslalo k Brennerskému průsmyku 4 obrněné transportéry a 750 vojáků k zastavení proudu migrantů mířících z Itálie.

V neděli 9. července oznámil Irák, že jeho vládní síly osvobodily Mosul od samozvaného islámského státu.

Ve čtvrtek 2. srpna poslal turecký soud 2 Čechy na 6 let do vězení za pomoc kurdským milicím.

V pondělí 25. září se Kurdové v úspěšném referendu většinově vyslovili pro nezávislý stát Kurdistán. Irák, Turecko i Írán  však výsledky referenda odmítly.

V neděli 1. října vyhlásilo Katalánsko po úspěšném referendu nezávislost na Španělsku. Španělsko jako protiopatření omezilo Katalánsku autonomii a vydalo zatykač na katalánského premiéra (ten uprchl do Bruselu, kde marně žádal o zastání u EU).

V pondělí 2. října na koncertu v americkém Las Vegas útočník zastřelil 60 a postřelil více jak 500 osob a o měsíc později, v neděli 5. listopadu, v Texasu zastřelil útočník v kostele téměř 30 lidí. Obě události zahájily v USA vážnou diskusi o zpřísnění platných opatření pro držení zbraní.

V úterý 17. října padlo hlavní město samozvaného islámského státu Rakka.

Ve středu 6. prosince prezident Trump oznámil, že USA uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Vlna odporu proti tomuto hrubému porušení mezinárodních dohod přinutila OSN urychleně na 21. prosince svolat Valné shromáždění, kde 128 členů tento krok odsoudilo, 35 se zdrželo (včetně ČR) a 9 bylo proti. Kde jsou doby, kdy představitelé velmocí aspoň předstírali důležitost dodržování mezinárodních pravidel. Kdo bude mít morální právo vytýkat třeba americkým a ruským generálům nálety na civilní objekty v Sýrii, a kdo Asádovi chemický útok proti jeho odpůrcům?

V pondělí 11. prosince prezident USA Trump nařídil NASA připravit pilotované mise na Měsíc a na Mars.

Válka s tzv. islámským státem postupně přerůstá v nebezpečnou ozbrojenou konfrontaci „chudého“ islámského a „bohatého“ křesťanského způsobu života. Už v neděli 1. ledna zabíjel terorista na silvestrovské zábavě v Istanbulu,  ve středu 22. března zabíjel terorista autem v Londýně, v pondělí 3. dubna zabíjel terorista v petrohradském metru nastraženou bombou, v pondělí 22. května se odpálil terorista na koncertu v Manchestru, ve čtvrtek 17. srpna zabíjel terorista dodávkou v Barceloně, v pátek 15. září vybuchla nálož dvou muslimských mladíků v londýnském metru…

Že jde o jednotlivosti? Omyl, jde jen o to, co vyplulo na povrch. Málo se psalo o strachu občanů z násilí, který stále sílí, ať už se jedná o strach rodičů o své děti, o strach učitelů důsledně řešit přestupky žáků z islámských rodin, o strach policie provádět kontrolní činnost  v prostorách koncentrovaného pobytu migrantů, či o strach z důsledků možných válečných konfliktů. Náš životní styl evidentně prochází zkouškou, a ne vždy úspěšně.

Čím dříve se západní svět smíří s tím, že světovou migraci lze jen usměrnit a nikoli zastavit, tím dříve se podaří ukončit současnou krizi. Proto by nikdo neměl spoléhat na to, že přerozdělování migrantů skončí. Jsme-li si jisti, že je náš současný životní styl životaschopnější než jejich, pak jej důsledně  prosazujme v rámci demokracie a humanity v konkrétních podmínkách jednotlivých států – a to bez obav z toho, co o nás řeknou jiní.

Hlavní události v ČR ve velké míře odrážejí situaci ve světě, ať už se podíváme do jakékoliv sféry:

Nejvyšší příčku zájmu obsadily volby do poslanecké sněmovny. Premiér Sobotka se od začátku roku snažil připravit dobrou volební pozici pro svou stranu, a pro své záměry hledal spolehlivé spojence v koalici. Nezískal však ministra financí Andreje Babiše. Tento totiž již 3. ledna zveřejnil, že poprvé po 21 letech skončil státní rozpočet Česka v přebytku 61,8 mld  při schváleném schodku 70 mld Kč. Možná to byl důvod, proč se premiér rozhodl využít kauzu Čapí hnízdo a zbavit se trestně stíhaného nepohodlného ministra.

Až sem to bylo v normě,  21. května však udělal premiér Sobotka zásadní chybu: oznámil konec vlády, následně si to však rozmyslel, což vedlo k další roztržce s prezidentem Zemanem. Opozice si nemohla nevšimnout prudkého pádu volebních preferencí ČSSD     a připravovala se na volební šanci zaujmout uvolněná místa po již léta nejsilnější straně. V důsledku propastného pádu ČSSD tak        v říjnových volbách získalo poslance rekordních 9 stran, avšak při překvapivě jednoznačném vítězství hnutí ANO.

Dále měsíčně:

Leden – Pavel Telička byl zvolen místopředsedou Evropského parlamentu; v České Třebové se propadla střecha tělocvičny ve chvíli, kdy v ní sportovci hráli turnaj; soud uznal Nečasovou             a Rittiga vinnými z vyzrazení zprávy BIS a uložil jim podmínečné tresty.

Únor – Nejvyšší soud potvrdil, že zámek Opočno patří státu.

Březen – Plzeňský Prazdroj převzali Japonci; skončila těžba černého uhlí v Paskově.

Duben – Vlak u Neratovic srazil a usmrtil 2 dívky, jdoucí proti němu po kolejích (spekulovalo se, že hrály nebezpečnou hru Modrá velryba).

Květen – Policie zatýkala mezi špičkami Fotbalové asociace ČR rozhodujícími o sportovních dotacích (zadržen byl i šéf Miroslav Pelta); prezident Miloš Zeman propustil na svobodu Jiřího Kajínka.

Červen – Prezident ČR Miloš Zeman a chotí a dcerou byli v Londýně přijati britskou královnou Alžbětou II.

Červenec – Stát nařídil myslivcům plošně střílet divoká prasata kvůli africkému moru.

Srpen – V Třinci zapálili 3 mladíci dřevěný kostel nevyčíslitelné hodnoty z 16. století; vláda rozhodla o dalším zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč.

Říjen –1. října odstartovala účtenková loterie.

Prosinec – Miloš Zeman 6. prosince jmenoval Andreje Babiše českým premiérem a již 13. prosince jmenoval Babišovu vládu, následně 19. prosince sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2018 se schodkem 50 mld Kč.

V průběhu roku nás opustili: kardinál Miloslav Vlk, herec Jan Tříska, herec Vladimír Brabec, herečka Květa Fialová, zpěvák Karel Štědrý, písničkář Wabi Daněk, dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek, akademický sochař Olbram Zoubek, zpěvačka Věra Špinarová, loutkoherečka a ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, herečka Libuše Havelková, francouzský herec      a zpěvák Johnny Hallyday, hvězda francouzského filmu herečka Jeanne Moreau, představitel Bonda Roger Moore.


1.  Obecní záležitosti

Ve středu 1. března 2017 zastupitelstvo obce na svém zasedání projednalo a schválilo finanční příspěvky na pořádání dějepisné soutěže gymnázií, na pořádání festivalu postižených Souznění, na údržbu trstěnického hřbitova a na úhradu poplatků OSA za maškarní ples pořádaný Klubem žen. Dále zastupitelstvo schválilo obecně závazné vyhlášky obce: č. 1/2017 (stanovení pravidel pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezení prostorů pro volné pobíhání psů) a č. 2/2017 (pravidla k udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství, k ochraně životního prostředí a veřejné i zástavbové zeleně).

Ve středu 26. dubna 2017 zastupitelstvo obce na svém zasedání projednalo a schválilo závěrečný účet obce, výsledek hospodaření a finanční vypořádání za rok 2016, účetní uzávěrku základní a mateřské školy. Dále vzalo na vědomí zprávu odboru KÚKK o výsledku přezkoumání hospodaření obce za rok 2016.

Ve středu 12. července 2017 zastupitelstvo obce na svém zasedání projednalo a schválilo rozpočtové opatření č, 3/2017, finanční příspěvky pro Základní a mateřskou školu Drmoul          a Motokros na Cechu. Dále schválilo smlouvu o spolupráci obce a Trstěnic při zabezpečování požární ochrany a smlouvu              o zřízení služebnosti. Zastupitelstvo také schválilo užití znaku     a loga obce pro Dobrovolný svazek obcí Mariánskolázeňsko         a podání žádosti na MŠMTV ČR o dotaci na multifunkční hřiště.

Ve středu 10. října 2017 zastupitelstvo obce na svém zasedání projednalo a schválilo rozpočtové opatření č. 4/2017, dodavatele akce Veřejné osvětlení ulice Polní, nájemní smlouvu ŘSD a dále smlouvu o právu provést stavbu na cizím pozemku a smlouvu            o poskytnutí dotace pro SDH.

Ve středu 13. prosince 2017 zastupitelstvo obce na svém zasedání projednalo a schválilo plán inventur za rok 2017, schodkový rozpočet na rok 2018, smlouvu o zajištění  dopravní obslužnosti obce veřejnou hromadnou dopravou, příspěvek      na zájmové kroužky ZŠ, použití rezervního fondu ZŠ, příspěvek včelařům a knihovně Cheb a nákup pozemku p. č. 1291/3. Také schválilo odměny neuvolněným členům zastupitelstva od 1. 1. 2018.


2. Hospodaření obce

Obec Drmoul

Celkové příjmy k 31. 12. 2017 činily 15 639 823,08 Kč a tvořily je: daňové příjmy, nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery.

Plnění příjmů k upravenému rozpočtu: 101,5 %

Celkové výdaje k 31. 12. 2017 činily 12 016 785.75 Kč a tvořily je: výdaje na provoz ZŠ a MŠ, na kulturní a tělovýchovnou činnost,    na požární ochranu, na veřejné osvětlení, na komunální služby        a územní rozvoj, na sběr a svoz nebezpečných a velkoobjemových odpadů, na svoz tříděného odpadu, na činnost místní správy aj.

Stav běžného účtu k 31. 12 2017 činil 22 056 877 Kč

Zůstatek na pokladně k 31. 12. 2017 činil 10 767 Kč

Základní škola a Mateřská škola Drmoul

Celkové výnosy k 31. 12. 2017 činily 2 026 234 Kč a tvořily je: dotace na provoz, tržby za stravování, úroky a příjmy z provozu doplňkové činnosti.

Celkové náklady k 31. 12. 2017 činily 1 758 997,79 Kč a tvořily je: potraviny, knihy, kancelářské potřeby, čisticí prostředky, údržbářský materiál, bankovní poplatky, pojištění, voda, plyn, elektřina, telefon, poštovné, cestovné, softwarové, účetnické           a ostatní služby.

Hospodářský výsledek k 31. 12. 2017 činil 267 236,21 Kč


3. Průmysl, zemědělství, služby

Ve středu 15. února byly u MŠ a dětského hřiště umístěny sběrné nádoby pro sběr použitých jedlých olejů a tuků v uzavřených PET láhvích z domácností našich občanů. Už při prvním vývozu sběrných nádob však bylo zjištěno, že se v nich nacházejí motorové oleje a oleje přímo vylité do nádoby. Občané byli proto upozorněni na možnost zrušení sběru, jestliže nebudou dodržovat přijaté zásady.

V pátek a sobotu 24. a 25. března proběhl v obci jarní sběr velkoobjemového a nebezpečného odpadu do kontejnerů umístěných u hasičské zbrojnice. Hasiči prováděli oddělený sběr elektrospotřebičů  do plechové garáže,  označené symbolem Recyklace s hasiči ( k ní mohou občané vozit elektroodpad též v průběhu celého roku). Po dohovoru větší spotřebiče přivezli hasiči sami vlastními prostředky. V sobotu dopoledne hasiči také provedli sběr kovového odpadu, který občané připravili před branky svých domů.

Lesy Drmoul – s vědomím stále se prodlužujícího topného období posledních let a přísnějším ekologickým požadavkům –  prodávaly zájemcům v průběhu celého roku palivové dřevo: jehličnaté           za Kč 750,- /prm a listnaté za Kč 900,- /prm (za požadavek pořezání na špalky je účtován  příplatek 200,-/prm). Jednatel Bc. Bronislav Šlehofer zachovává dobré tradice a pro drmoulské občany je stále dovoz zdarma.

V pátek a sobotu 3. a 4. listopadu proběhl v obci podzimní sběr velkoobjemového a nebezpečného odpadu do kontejnerů umístěných u hasičské zbrojnice. Hasiči opět prováděli oddělený sběr elektrospotřebičů  do plechové garáže  označené symbolem Recyklace s hasiči.

V pondělí a úterý 18. a 19. prosince proběhl ve stodole prodej vánočních stromků (smrk, borovice) z obecního lesa za jednotnou cenu 100 Kč.

Na pátek 22. prosince jako každoročně připravovalo Rybářské sdružení Sumeček tradiční prodej vánočních kaprů. Rybník Hrušák, v němž se kapři po podzimním výlovu z rybníku U lesa až do dne prodeje  čistí, se však nachází v záborovém pásmu obchvatu a jeho letošní využití již nebylo rybářům povoleno. Až do poslední chvíle hledal předseda Bohumil Kovařík s výborem společenství rybářů náhradní řešení. Nabídky za dočasné umístění kaprů z našeho výlovu, nebo dokonce za nákup cizích kaprů k prodeji, byly však s ohledem na možnosti společenství nepřijatelné. Doufejme, že naše kapry budeme „štědrovečeřet“  už příští rok.


4. Výstavba, doprava, spoje

Přestože byl úsek silnice 1/21 u naší obce zařazen kvůli častým dopravním nehodám s vážnými důsledky do mapy nejrizikovějších míst silnic kraje, zahájení stavby již léta slibovaného a stále odkládaného obchvatu bylo opět o rok odloženo. Průsek křovin        a lesa jsme sice letos nepřehlédli, ale také jsme nemohli přehlédnout, že došlo k nárůstu dopravní zátěže. Denní i noční průjezdy kolon kamionů obcí jsou stále častější a vážných dopravních nehod stále přibývá. Tolik let slibů bez nápravy!!! Nikdo se nemůže divit, že další odklad stavby obchvatu nás zklamal. Pokud se však příští rok konečně dočkáme, ještě nebudeme mít klid. Nevíme, co nás bude v letech 2018 a 2019 čekat, jak nás kromě stále rostoucího provozu na silnici Planá-Cheb bude ovlivňovat provoz vozidel samotné stavby a s ním spojená různá dodatečná opatření. Nebude proto na škodu obrnit se trpělivostí.

V neděli 29. října dopoledne došlo na Hamrnické křižovatce        k  dopravní nehodě nárazem automobilu opilého řidiče do automobilu manželů Štědrákových s dcerou, kteří při nehodě utrpěli několik lehkých a také jedno středně těžké zranění. Na pomoc přispěchali manželé Katrňákovi a do příjezdu záchranky poskytli zraněným nezbytnou první pomoc. Marcel Katrňák je zdejším dobrovolným hasičem, technikem výjezdové jednotky a také instruktorem mladých hasičů. Tímto chvályhodným činem poskytl příklad všem občanům a správný vzor svým mladým svěřencům.

Smlouva o zajištění autobusové linky č. 10 Městské hromadné dopravy Mariánské Lázně pro zajíždění z Hamrníků do Drmoulu byla obnovena i pro tento rok.


5.  Veřejný život v obci

V sobotu 14. ledna se v hasičské zbrojnici konalo Odpoledne otevřených dveří zaměřené k náboru mladých hasičů. Sbor dobrovolných hasičů Drmoul přistoupil k tomuto kroku v důsledku snížení počtu mladých hasičů  po odchodu dlouholeté osvědčené instruktorky mladých hasičů Jitky Bělohoubkové a nástupu nového instruktora Marcela Katrňáka. Akci zahájil starosta SDH Drmoul Petr Starenko. Pozvání se vlastně týkalo nejen dětí, ale zejména jejich rodičů. Ti se totiž ve velké míře podílejí na vytváření a podpoře zájmů svých dětí, proto i oni by měli znát instruktory, vědět kde       a čemu se jejich děti přiučí (topografie, práce s buzolou, orientace v mapě, vázání uzlů, střelba ze vzduchovky, zdravověda,  orientace v místě události a přivolání potřebné pomoci) a jaké dovednosti získají (zejména při práci s hasičskou technikou). Se svými dětmi pak využili příležitost besedovat s velitelem výjezdové jednotky Josefem Havlíkem, prohlédnout si hasičské kroniky, nahlédnout    do hasičských prostorů a vozidel, do záchranářské i převozové  sanitky i policejního vozu. Přes husté sněžení se akce i díky průběžnému občerstvení vydařila.

V sobotu 28. ledna v kulturním domě pořádal místní sbor dobrovolných hasičů již 63. hasičský ples. Předcházel jej úspěšný předprodej vstupenek (zajistil úplné obsazení sálu) a včasné zaopatření hodnotných věcných cen do bohaté tomboly.  U zahájení plesové sezóny v obci nechyběli Starenkovi trubači ani  skvělá Starovarka z Chebu.

V sobotu 11. února se v kulturním domě pod patronací Mysliveckého spolku Hubertus konal tradiční myslivecký ples. K tanci i poslechu hrála skupina Saldo Band Luby. Kromě bohaté zvěřinové tomboly jsme měli možnost shlédnout nástup členů spolku v lesáckých uniformách a ceremoniál mysliveckého pasování, celebrovaný hospodářem spolku Václavem Stejskalem.

V sobotu 18. února v kulturním domě uspořádali hasiči na počest bývalého hasiče a kamaráda Tomáše Loslebena  již druhou Pytláckou noc   s bohatou zvěřinovou tombolou a překvapením.  K tanci hrála skupina Proměny band Plzeň.

V pátek 24. února muselo zaplesat srdce všem, kteří se zajímají    o historii obce a blízkého pohraničí. Uskutečnilo se totiž 1. společné setkání  v rámci projektu Život v pohraničí – společná setkávání prostřednictvím kulatého stolu. Jeho cílem je častější setkávání       a seznamování obyvatel z obou stran hranice, prohlubování vzájemných vztahů a neformálních kontaktů. Přítomné přivítala startostka Mgr. Vladislava Chalupková. Velmi potěšil zájem hostů z německého pohraničí, zejména starosty obce Mähring Josefa Schmidtkonze. Dokumenty z historie obce od roku 1945, které paní Růžena Knedlíková již dlouhá léta shromažďuje, budou digitalizovány a následně laminovány do závěsných tabulí, z nichž bude možné sestavovat různé varianty výstav.

Na sobotu 25. února večer připravil v kulturním domě Klub žen oblíbený Maškarní bál s bohatou tombolou a skupinou FOX BAND, která dokáže masky pěkně roztočit. Při stále rostoucím počtu            a fantazii maskovaných dvojic i jednotlivců se máme i do budoucna na co těšit. Anonymita uvolňuje a všichni  se dobře pobavili.

V sobotu 25. února se v kulturním domě pod záštitou Klubu žen konal velmi oblíbený maškarní bál. Byla připravena bohatá tombola a pro vítěznou masku byl Libuší Ondruchovou upečen tradiční dort. K tanci i poslechu hrál skvělý FOX BAND. Všichni se náramně bavili a těší se na příští rok.

V sobotu 26. února, tj. na prahu jarní části sezóny 2016/2017, se v Hospůdce na hřišti konala Valná hromada Tělovýchovné jednoty Sokol Drmoul, z. s.  (nový název platný od 1. ledna t.r.). Předseda Tomáš Bolek přivítal přítomné a přednesl zprávu jednoty o činnosti. Po podzimu 2016 je tým mužů zatím na 2. místě(se ztrátou 2 bodů na vedoucí tým Teplé a malým náskokem na Hrozňatov, Hazlov       a Vojtanov). Cílem je postup z okresní soutěže do nejnižší krajské soutěže I. B třídy. V zimní přestávce tým trénoval venkovními výběhy i v tělocvičně ZŠ Jih ML, a je dobře připraven na 25. březen, kdy odstartuje jarní část sezóny utkáním se Sokolem Stará Voda. Valná hromada odhlasovala, že Vladimíra Sobotku ml. ve výboru TJ nahradí J.  Kulyk, který povede mladší přípravku.

V sobotu 11. března odpoledne se v myslivecké klubovně v Horní Vsi konala výroční členská schůze Mysliveckého spolku Hubertus Drmoul-Trstěnice. Jednání zahájil předseda František Hromíř           a přednesl zprávu o činnosti spolku. Zprávu o hospodaření podal hospodář Václav Stejskal a s ročním plánem seznámil přítomné jednatel Miroslav Třmínek. Po diskusi se podařilo udělat snímky členů spolku a hostů, pak se už jako vždy dobře stolovalo.

V sobotu 11. března navečer se v hasičské zbrojnici tradičně konal již 21. ročník Okurkové ligy. Při zahájení popřáli hasiči k MDŽ svým životním partnerkám květinami a nabídli jim večeři a kávu se zákuskem. V následné soutěžní ochutnávce 16 vzorků okurek zvítězila Vendulka Mašková.

V sobotu 18. března v kulturním domě pořádal Klub maminek Dětský karneval s bohatou tombolou. Klaunské trio Šapitošou rozveselilo děti stejně jako vloni. Jejich představení se dětem velmi líbilo, takže příští rok prý opět přijedou, tentokrát jako pohádkové bytosti. Kromě tance si děti dosyta užily též připravené soutěže a hry.

V sobotu 1. dubna se konala výroční členská schůze Rybářského spolku SUMEČEK v hospůdce U sumečka. Výroční zprávu předložil Bohumil Kovařík a zprávu o hospodaření Miroslav Lazur. Do výboru byl dovolen Vladimír Bělohoubek. Spolek na vlastní žádost opustil Zdeněk Vavřík.

V sobotu 8. dubna za velkého zájmu rodičů s dětmi provedlo Rybářské sdružení SUMEČEK výlov rybníka U školy a Horního rybníka. Všechny velké ryby z rybníka U školy byly převezeny        do rybníka U lesa, většími rybami z Horního rybníka byl doplněn stav v rybníce u školy.

Na sobotu 8. dubna připravil Klub žen Drmoul v kulturním domě Velikonoční zastavení otevřením velikonočních tvůrčích dílen. Dospělí i děti měli možnost zdobit perníčky, vyrobit si kraslici, proutěnou velikonoční ozdobu či uplést pomlázku. V průběhu vydařené akce vystoupil hudebně dramatický kroužek dětí ZŠ vedený učitelkou Mgr. Zdenkou Hurtovou s pásmem velikonočních písní a zvyků Přišlo jaro do vsi.  Na závěr nám zazpívala 12letá Anna Gálisová –  a ohromila svým zpěvem celý sál.

V sobotu 29. dubna připravil Rybářský spolek Sumeček na rybníce U lesa slavnostní akt Odemykání rybníků, který byl vykonán předsedou spolku Bohumírem Kovaříkem za účasti členů spolku a diváků. Sluníčko svítilo a ryby braly. Byl to opět jeden hezký den u vody.

V neděli 30. dubna postavili hasiči na návsi májku za velké účasti přihlížejících. Žáci a rodiče s menšími dětmi ji  ozdobily krepovými fábory. Ruční stavění májky se zřejmě nikdy neokouká, proto se pokaždé na akci schází kromě našich občanů též početná skupina cizích obdivovatelů. K úspěchu akce přispěl stánek s občerstvením, který dobře provozoval Milan Roth se spolupracovníky.

V sobotu 20. května na rybníku U lesa uspořádal Rybářský spolek Sumeček Den mladého rybáře. Mladé rybáře přišla osobně podpořit starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková, která na závěr rozdala všem soutěžícím věcné ceny a nejlepším z nich diplomy: 1. místo obsadila Kristýnka Kovaříková , 2. místo Jeník Křižan a 3. místo David Paclt. Škoda jen, že účast soutěžících byla již třetím rokem   po sobě velmi nízká. Je to pro výbor podnět k zamyšlení, a jeho řešení se jistě dozvíme na jarní výročce spolku.

V neděli 21. května odpoledne uspořádala Obec Drmoul s Klubem českých turistů Mariánské Lázně jubilejní 10. ročník Odemykání Panské rozhledny. Za přítomnosti starostky Mgr. Vladislavy Chalupkové byla rozhledna  po zimě opět slavnostně odemčena. Pro přítomné podávali místní hasiči klobásy, pivo a nealko, a ženy z klubu chléb se škvarkovou pomazánkou. Prodávaly se pohlednice, knihy a upomínkové předměty obce. S hlavou vzhůru   a napětím všichni přítomní sledovali zlatý hřeb programu: náročnou ukázku slaňování osoby v nosítkách z rozhledny. A příští rok? Zatím jen víme, že profesionální hasiči  končí s ukázkami slaňování, a obec ani turisté již neplánují svůj další organizační podíl na této akci. Nezdá se však, že by tím končila i akce turistů Zdrávi došli    na Panskou rozhlednu. Takže za rok pod rozhlednou nashledanou?

V neděli 28. května se na hřišti TJ Sokol konal Dětský den. Tradičně hasiči s dětmi stříkali na terč, rybáři s dětmi lovili z kádě    a sportovci s dětmi soutěžili. Starostka Mgr. Vladislava Chalupková a učitelky MŠ provedly nejmenší děti nástrahami Pohádkové cesty lesem. Jaroslava Slepičková a Libuše Ondruchová z Klubu žen připravily koláčky – a děti si na nich moc a moc  pochutnaly. Významně se na slavnostním průběhu akce podílela i Hospůdka     na hřišti.

Ve středu 31. května hasiči na návsi pokáceli májku. Přihlížejících bylo tentokrát více než bývá a ti byli svědkem bezpečného pádu měsíční ozdoby obce.

Ve slunečnou sobotu 10. června zorganizoval SDH Drmoul autobusový zájezd na VII. celorepublikový sraz hasičstva s výstavou historické hasičské techniky – Hasičské slavnosti Litoměřice 2017. Účastníci zájezdu shlédli nevšední podívanou      na slavnostní nástup a předlouhý průvod hasičů, výstavu hasičské techniky (od 2kolových a 4kolových ručních stříkaček, přes parní    a motorové stříkačky, historické hasičské automobily, až po tu nejmodernější hasičskou techniku) a  dynamické ukázky zásahů s hasičskou technikou. Byl to zážitek, na který se nezapomíná.

V sobotu a v neděli 1. a 2. července proběhla jak v hasičské zbrojnici, tak i v okolí obce Letní příprava mladých hasičů. Starosta SDH Petr Starenko a instruktoři Marcel Katrňák, Vladimír Sobotka    a Michal Zahradník připravili 2denní program (s přespáním v hasičárně), který 8 mladých hasičů bezezbytku naplnilo: všichni získali další hasičské vědomosti, dovednosti a návyky, a zvýšili si tělesnou kondici.

V sobotu 15. července se sešli hasiči za zbrojnicí na přátelském posezení při příležitosti pečení a konzumace masa z berana. František Soukup s Vladimírem Švarcem připravili výborný jehněčí guláš, hudbu provozoval každý, komu se malá harmonika dostala do ruky, zpíval i kdo neuměl. Hlavně se však povídalo o hasičském řemesle a životě vůbec.

V neděli 20. srpna (za zrušený termín 30.7.) se na rybníce Za cihelnou konala brigáda Za cihelnu krásnější, aneb vyměníme doutníky za buřty. Za dohledu i přímé pomoci starostky obce Mgr. Vladislavy Chalupkové a předsedy rybářského spolku Bohumila Kovaříka se brigádníkům podařilo rybník zbavit různých nečistot  a také zkrátit porost doutníků v rybníce na úroveň hladiny a tím předejít jejich vysemenění. Nakonec si brigádníci po zásluze pochutnali na klobáse a pivu.

V neděli 14. srpna se po několikaleté pauze konalo na hřišti TJ Sokol úvodní utkání našich mužů v krajské soutěži (I. B třída), kam se svým výborným jarním výkonem vrátili z okresní soutěže. Mužstvo s nejúdernějším útokem a nejlepší obranou, vedené Zdeňkem Langrem, pak ovládlo podzimní část soutěže a zaslouženě bude trávit zimní období na 1. místě. Podle slov sekretáře TJ Ing. Martina Mouchy, doufejme a věřme, že mužstvo bude pokračovat v pracovitosti a souladu a bude hrát v nové soutěži důstojnou roli, ať už pro jméno TJ, pro radost svou i fanoušků – a v neposlední řadě, aby se ctí reprezentovalo naši obec. Mužstvo starší přípravky skončilo v podzimní části na 3. místě, což je vynikající, neboť v této kategorii hraje prvním rokem. Od začátku podzimu se rozběhla práce s nejmenšími dětmi pod vedením Lady Kůtové.

V sobotu 26. srpna uspořádala obec již 19. DRMOULSKÉ SLAVNOSTI, tentokrát se Švejkem a tradičně u kulturního domu, kde byly připraveny jak atrakce pro děti i dospělé, tak stánky s občerstvením. Odpoledne Švejkův c.k. Kabaret spustil pořad plný písniček, scének, krásných tanečnic a soutěží (o unikátní Švejkovy půllitry). Pro děti byl připraven oblíbený aquazorbing, mobilní planetárium, skákací hrad a labutě. Do soutěže o nejlepší štrúdl se přihlásila pouze Libuše Ondruchová (zřejmě bude nutné zařadit jinou soutěž). Večer k tanci zahrála skupina DEXONS-MUSIC. Hodinu před půlnocí oslavu ukončili hasiči velkolepým ohňostrojem.

V sobotu 23. září se konal I. Workshop – a následně v sobotu      11. listopadu II. Workshop projektu Dotyky společné historie –        za účasti našich občanů i zástupců partnerské obce Mähring. Oba workshopy představily věrné a řemeslně zpracované modely budov, které původně stály ve středu obce a tvořily architektonický komplex budov: radnice se školou, synagoga, obecní židovský dům se školou, kaple sv. Josefa a kupecký dům. Následovala zajímavá    a podnětná prezentace historie naší obce, která by měla 18 ledna 2018 pokračovat III. workshopem. Starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková i paní Růžena Knedlíková mohly být s dosavadním průběhem akcí spokojeny.

V sobotu 27. října byla v kulturním domě slavnostně otevřena výstava Život v pohraničí od roku 1945 dodnes. Výstavu v rámci projektu Život v pohraničí – společná setkávání připravily obce Drmoul a Mähring. Výstavu otevřela starostka Mgr. Vladislava Chalupková a přivítala hosty z Mähringu i ostatní přítomné. Součástí výstavy bylo vystoupení žáků ZŠ Drmoul pod vedením učitelky Mgr. Zdenky Hurtové. Mimořádně též vystoupila 12letá Anna Gálisová, která nám překrásně zazpívala Dvořákovu árii z Rusalky a Schubertovu Ave Maria.

V sobotu 4. listopadu se v kulturním domě pod patronací Klubu maminek a místních hasičů konal 1. ročník Strašidelného bálu. Hudbu podukovalo trio Šapitošou. Organizátorům se splnilo tajné přání: přišlo mnoho strašidelných a originálních masek, očividně  od kreativních lidí. Nejfantastičtější masky byly odměněny (1. cena voucher, 2. cena dort). Jako novinka byla Arnoštem Mouchou v šatně nainstalována fotobuňka pro okamžitou pamětní fotku.

V pátek 24. až neděli 26. listopadu připravil Klub žen Drmoul v kulturním domě Vánoční výstavu. Prvními návštěvníky byli opět předškoláci a školáci, potom přišli rodiče a další občané. V neděli pak vystoupil v sále kulturního domu hudebně dramatický soubor školy vedený Mgr. Zdenkou Hurtovou s pásmem Živý betlém.

Ve čtvrtek 30. listopadu Klub žen a Obecní úřad Drmoul pozvaly občany do kulturního domu na vánoční dílnu Tvoříme z chvojí. Byla to přínosná a lesem provoněná předvánoční akce, v níž ženy zpracovaly velkou kupu chvojí a ze svého rozpočtu nečítaně kruhů a ozdob k uvití více než stovky adventních věnců. Vytvořit adventní věnec, svícen či dekoraci nebylo snadné pro rodiče, natož pro žáky, pomohly však zručné ruce žen klubu – a výsledkem byl vždy hezký vánoční výrobek, který potěšil.

Na sobotu 2. prosince odpoledne připravil obecní úřad Drmoul   ve spolupráci s MŠ v sále kulturního domu tradiční Vánoční posezení se seniory. Přítomné přivítala starostka Mgr. Vladislava Chalupková, byly rozdány drobné dárky a děti z mateřinky předvedly pásmo s básničkami, zpěvem a tanečky. Následovala zábava za zvuku lidovek v podání Daliborky.

V neděli 3. prosince odpoledne bylo Klubem žen, Obecním úřadem Drmoul a žáky ZŠ připraveno v kulturním domě Adventní zastavení.  Zde byla zřízena dílna k výrobě přáníček, betlémů, zápichů a jiných vánočních ozdob. Potom vystoupil hudebně dramatický soubor ZŠ s pásmem Od adventu do Vánoc. Na závěr zazněl pěvecký recitál Anny Gálisové. V podvečer se shromáždili  na prostranství za školou občané a učitelky se svými žáky                k Rozsvícení vánočního stromu. Starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková zahájila akci prvního adventu, potom učitelka Mgr. Zdena Hurtová akordeonem doprovodila žáky při zpěvu vánočních  koled. Přítomní měli k dispozici bohaté občerstvení a teplé nápoje. Pro menší děti už přinesl Mikuláš dárky, a přivedl si i anděla s čertem!

V pátek 15. prosince navečer Obec Drmoul pořádala v Hospůdce na hřišti Vánoční posezení členů zastupitelstva s představiteli drmoulských organizací, institucí, spolků a zařízení. Všechny přítomné srdečně přivítala starostka Mgr. Vladislava Chalupková. Před společnou večeří, ale též v jejím průběhu a po jejím ukončení, bylo o čem diskutovat. Na závěr všem paní starostka poděkovala     a připila na další spolupráci v novém roce.

V sobotu 23. prosince se večer před Statkem u Lazurů konalo další neformální setkání lidí dobré vůle. Zpěv vánočních koled,  zvuk hudebních nástrojů, osvětlený vjezd do statku, vyzdobený betlém a pohoda přítomných lákaly kolemjdoucí k zastavení.  Rodina Zdeňka Lazura byla vzorným hostitelem.

V pátek 29. prosince se v Kapli sv. Josefa zpívalo u jesliček. Chlad neubral na kvalitě slov pátera Řehoře Pavla Urbana ani         na zpěvu a spokojenosti přítomných.


6. Školství

V pátek 6. ledna opět nechyběla tříkrálová obchůzka. Králové K+M+B+ se zjevili všem žákům, učitelkám a pracovníkům základní   i mateřské školy a popřáli hodně štěstí do nového roku.

V sobotu 18. února odpoledne se konal masopust. Na jeho organizaci se kromě školy podílely obec, Klub žen a Hospůdka       na hřišti. Žáci, učitelky, rodiče, další občané i folklórní soubor Marjánek se shromáždili k masopustnímu průvodu před školou. Úvodem Pronobus požádal paní starostku o svolení k masopustnímu veselí s rozmarnými tanci a písničkami. Potom vystoupily děti z mateřinky, v maskách zpívaly, tančily a skotačily za doprovodu harmoniky Veroniky Märzové. Také žáci v maskách zpívali a tančili za doprovodu akordeonu Zdenky Hurtové.  Následovalo vystoupení folklorního souboru Marjánek, a bylo na co se dívat. Veselí obohatil také Klub žen masopustní písničkou            a masopustními koblihami.   Nakonec vyrazil celý masopustní průvod za neutuchajícího ryku. Po Plzeňské přešel na Vodní, kde byla zastávka s tancem, s koláčky Klubu žen a teplým čajem rodiny Rothů. Průvod poté pokračoval na hřiště, kde žáci opět zpívali a tančili pro radost všech přítomných. Zde oslava masopustu pokračovala vepřovými hody u Milana Rotha.

V pondělí 6. března se předškolní děti skupiny Včeliček, které  čekal zápis, zúčastnily školního vyučování v 1. třídě ZŠ, aby se přesvědčily na vlastní oči, že je od září budou čekat hodné paní učitelky, spolužáci i vyzdobené prostory školy.

V pátek 31. března se členové čtenářského klubu opět připojili k celorepublikové akci Noc s Andersenem. Shromáždili se v obecní knihovně, kde si až do pozdního večera užili bohatý program se společným přenocováním na téma Harry Potter a Čtyřlístek, který pro ně připravily  Mgr. Bc. Miluše Hornáková, Mgr. Renata Rothová a Karin Lazurová. Za zmínku stojí, že čtenářský klub je zapojen též do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy, a navázal kontakt s přidělenou východoslovenskou ZŠ Paňovce.

V úterý 4. dubna pořádala ZŠ a MŠ za hasičskou zbrojnicí oblíbené Vítání jara s vynášením smrtky. Přestože dětem počasí  opravdu nepřálo, zněly písničky a říkanky oslavující ukončení zimy a přivítání jara. Potom děti odstrojily Morenu, vhodily do ohně ji i její menší sestřičky, ozdobily lítačko barevnými krepovými fábory a se zpěvem se urychleně vrátily do tepla školy a školky.

Na neděli 30. dubna připravil pedagogický sbor základní i mateřské školy rituál Pálení čarodějnic. A protože čarodějnice nejsou jen zlé, oblékly si ty hodné (a to bezpochyby všichni žáci        i předškoláci jsou) různé hábity a tvary klobouků a pomalovaly si tváře.  Když prošly všemi čarodějnickými disciplínami, navázaly krepové fábory na březový vrchol májky připravené ke vztyčení, vyzvedly si uzeninovou odměnu a pospíchaly si ji konečně opéct. Bylo veselo, hlavně když někdo nespálil sebe – ale buřtík.

Ve čtvrtek 1. června přišel na školní hřiště žonglér, aby žákům a jejich učitelkám rozjásal Den dětí. A opravdu všem připravil hravé dopoledne svým uměním bavit, navíc umožnil žákům vyzkoušet si žonglování se žonglérským náčiním – a to byla ta největší legrace. Od ředitelky Mgr. Aleny Rubické a učitelského sboru to byl vskutku výborný nápad.

V pondělí 4. září byl před školou slavnostně zahájen ŠR 2017/2018 se 75 žáky. Toto tradiční společné setkání rodičů, žáků a učitelů pozdravily starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková a ředitelka školy Mgr. Alena Rubická. Společně s třídní učitelkou Mgr. Renatou Rothovou přivítaly 10 prvňáčků, které starší spolužáci hned odvedli do 1. třídy. Druháci odešli do třídy k Mgr. Zdenky Hurtové, třeťáci k Mgr. Boženy Němcové, čtvrťáci k Mgr. Miloslavě Rejchové a páťáci k ředitelce Mgr. Aleně Rubické. Také předškoláci vykročili do nového školního roku, rozděleni do třídy Včeliček (k vedoucí učitelce Lucii Klejnové a Bc. Martě Urbanové) a Kuřátek (ke Kateřině Hanzlíkové, Veronice Märzové a Petře Mouchové).

V pátek 20. října si škola připomněla svátek stromů, který je oslavován již ve více než 40 zemích světa. Žáci s vyučujícími se k oslavě Dne stromů shromáždili v tělocvičně, aby dokumentovali, co se o stromech, jejich životě a užitku naučili, ale především, co si na téma stromy připravili. Prvňáčkové přednesli básničku o podzimu, druháci zatančili a zazpívali ve vlastnoručně zhotovených maskách stromových skřítků, třeťáci se podělili s informacemi o javoru, čtvrťáci si připravili rozhovory s podzimem, kaštanem a lípou, páťáci představili portréty z listů.

V úterý 31. října se na škole konal Den duchů. Dopoledne žáci plnili duchařské úkoly, kreslili, malovali, dlabali a vyřezávali dýně. Potom ozdobili okolí školy a náves. Navečer se všichni se svými učiteli a rodiči sešli u altánku, kde za doprovodu harmoniky učitelky Mgr. Zdenky Hurtové zazpívali. Ještě než se sešikovali do průvodu s lampiony k obchůzce obce, prošli kolem krvavého Jacka a křídou pokreslili ulici strašidly.

V úterý 5. prosince se škola proměnila v Čertí školu. Čerti 5. třídy se postarali o to, aby se čertíci 1. a 2. třídy stali pořádnými čerty,      a připravili pro ně úkoly, v nichž si prověřili postřeh, čich, fyzickou zdatnost i odvahu (obstáli  dokonce i při návštěvě čerta ve sklepě, kterým se letos stal rodič Michal Zahradník). Čerti 3. a 4. třídy připravili zdravé pomazánky k pohoštění všech školních čertů.

Ve středu 20. prosince se v sále kulturního domu konala tradiční Vánoční školní besídka pro žáky, jejich rodiče a příbuzné. Prvňáci se proměnili v malé čertíky, druháci tančili rock´n´roll, třeťáci předvedli muzikál Louka, čtvrťáci předvedli kvalitu své angličtiny  ve vánoční scénce, páťáci zatančili na písničku Pátá a školní sbor zazpíval několik vánočních písní. Na závěr se žáci shromáždili        na pódiu a za svitu prskavek v sále sborově zazpívali vánoční koledu.


7. Sociální a zdravotní záležitosti

V neděli ráno 26. března a 29. října jsme opět posouvali ručičky hodin. Už se sice šušká o variantách řešení této anomálie zdravého lidského rozumu i v unii, ale snad nás čekání na obchvat dostatečně obrnilo trpělivostí proti počínání úřednického šimla.

Od soboty 1. dubna vstoupily v platnost obecně závazné vyhlášky obce č. 1/2017, která stanovuje pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezuje prostory pro jejich volné pobíhání, a č.2/2017 k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství, k ochraně životního prostředí, zeleně v zástavbě  a ostatní veřejné zeleně. Chceme-li žít zdravě a ve zdravém prostředí, je naší povinností se jimi řídit a upozorňovat ty, kteří je porušují.

V sobotu 19. srpna dopoledne proběhlo na autobusové zastávce   u školy očkování psů (Kč 100,-).

Na Cihelně celé léto ženy z Klubu žen poctivě cvičily na fitness nářadí, které tam obec instalovala pro zlepšení kondice občanů. Velmi si cvičení v přírodě pochvalují a vyzývají všechny občany, kteří uznávají, že jen v zdravém těle může být zdravý duch, aby si to také vyzkoušeli.


8.  Počasí

Leden byl teplotně silně podprůměrný měsíc (mínus 6,7 stupně). Maximální teplota vzduchu 21. ledna (1,7 stupně, koncem měsíce již více dní se slunečním svitem), minimální teplota 7. ledna (mínus    19 stupňů, začátkem měsíce silný vítr). Souvislá sněhová pokrývka trvala 18 dní, vrstva 10 až 20 cm (nejvíce sněžilo 12. až 16. ledna).

Únor byl teplotně nadprůměrný měsíc (0,3 stupně), i když to zpočátku tak nevypadalo. Už od 1. února silně sněžilo (až 20 cm vrstva) a 8. února klesla teplota na měsíční minimum (mínus 9,4 stupně). Dva týdny slunečního svitu však udržely plusové teploty, s výjimkou 24. února, kdy celou republiku zasáhl silný západní vítr, který zkomplikoval veškerou dopravu a zásobování domácností elektřinou. Maximální teplota vzduchu 27. února (9,9 stupně).

Březen byl také teplotně nadprůměrný (5 stupňů), zpočátku větrnější a chladnější(minimální teplota 8. února mínus 2 stupně), v závěru měsíce už opravdu jarní (maximální teplota vzduchu 28. března 17,4 stupně).

Duben byl teplotně podprůměrný (5,5 stupně), přestože ještě 2. dubna bylo 20,2 stupně. Srážkově však byl nadprůměrný, často pršelo a měli jsme i 3 bouřkové dny. To sráželo teploty vzduchu až na mínus 6 stupňů 21. dubna. Poslední dekáda byla chladná.

Květen byl teplotně průměrný (12,7 stupně). Ještě 10. května byla sice teplota vzduchu 1 stupeň (přízemní mínus 4 stupně), s přibývajícími slunečnými dny však teplota postupně rostla až na 26,6 stupně 29. května (zažili jsme první letošní letní den). Příští den se však zvedl silný vítr a hustě pršelo, nezměnilo to však nic  na skutečnosti, že měsíc skončil jako srážkově podprůměrný.

Červen byl teplotně nadprůměrný (17,5 stupně), srážkově pak mírně podprůměrný. Minimální teplota vzduchu 8 stupňů 17 června, maximální 28 stupňů 28. června. Celkem jsme měli 5 letních dnů.

Červenec nevybočil z průměru teplotně (17,9 stupně) ani srážkově. Maximální teplota vzduchu 29 stupňů 20. července, minimální 10 stupňů 14. července. Kromě 11 letních dnů jsme zažili i 2 tropické noci (nad 20 stupňů).

Srpen byl teplotně nadprůměrný (19 stupňů), ale srážkově podprůměrný. Potěšil nás třiceti dny výskytu slunečního svitu, patnácti letními dny, třemi tropickými dny (tj.nad 30 stupňů) a čtyřmi tropickými nocemi.

Září bylo teplotně podprůměrné (11,5 stupně) a srážkově nadprůměrné. Ještě 1. září bylo 22 stupňů, 4. září (v den kdy šly děti do školy) už jen 18 stupňů a 17. září 7 stupňů. Do konce měsíce už bylo slunečního svitu stále méně; začalo pršet a 2 dny bouřek umožnily půdě konečně zmenšit deficit vody.

Říjen byl podprůměrný teplotně (8,7 stupně) i srážkově. Maximální teplota vzduchu byla 17. října (17 stupňů). Koncem měsíce nás však překvapili vichřice a přívaly deště, 31. října pak první podzimní mrazový den (mínus 1 stupeň).

Listopad byl teplotně podnormální (2,6 stupně) a srážkově nadnormální. Maximální teplota vzduchu byla 2. listopadu (11 stupňů), minimální 28. listopadu (mínus 2 stupně). V neděli 12. listopadu napadl první podzimní sníh (do 10 cm) a udržel se celý týden.

Prosinec byl průměrný teplotně (mínus 0,5 stupně) i srážkově. Maximální teplota vzduchu 12. prosince (10 stupňů), minimální 19. prosince (mínus 7 stupňů). Sněžilo jen sporadicky a málo vydatně, takže jsme opět měli Vánoce na blátě. Pořádné sněhové nadílky jsme se dočkali až 28. prosince; aspoň Silvestr byl bílý.


9. Pohyb obyvatelstva

Ve středu 5. dubna přivítaly 14 budoucích prvňáčků pohádkové bytosti, aby je beze strachu provedly pohádkovou cestou zápisu žáků do 1. třídy základní školy. Připravené úkoly zvládlo 10 z nich  a obdrželo pamětní list a drobné dárky na památku zápisu. O odklad požádali 4 rodiče.

V pátek 10. listopadu v zasedací místnosti Obecního úřadu Drmoul starostka Mgr. Vladislava Chalupková slavnostně přivítala do života novorozené drmoulské občánky: Dominika Strejce, Sofii Rálišovou, Elišku Křivánkovou, Elišku Losovou, Annu Fajstavrovou a Viktora Humla. Děti z mateřské školy novorozeným v kolébce hezky zarecitovaly.

K 31. prosinci vykazovala statistika obce Drmoul 1006 obyvatel, z toho 10 nově narozených a 6 zemřelých. Do obce se přihlásilo 47 občanů a odhlásilo se 33 občanů.


10. Různé

V pondělí 20. března bylo Město Mariánské Lázně přijato jako 11. člen do dobrovolného svazku obcí Mariánskolázeňsko. Rozhodlo o tom jednání valné hromady svazku. Od roku 2003, kdy byl svazek založen jako sdružení 7 obcí s cílem spolupráce, ochrany a prosazování společných zájmů, jde tedy již o 4. posílení.

Ve středu 12. dubna ve Třech Sekerách proběhlo vyhlášení výsledků 7. ročníku soutěže O nejhezčí velikonoční výrobek. Základní škola Drmoul byla opět úspěšná: 1. místo v kategorii B získali žáci 1. třídy za jarní kopec s pasáčkem a ovečkami, 2. místo v kategorii K  získali žáci 4. třídy za slaměné věnce s vajíčky a kuřátky.

V neděli 11. června se u rybníka na Cechu konal pod záštitou obce Trstěnice Den dětí na Cechu. O děti i jejich rodiče se dále starali členové  Myslivecké spolku Hubertus, hasiči HZS Mariánské Lázně, stánkaři s občerstvením aj. Děti dosyta využily střelnici, plavbu  na loďce, stříkání na terč, projížďku na koních, jízdu na BVP a dobře připravené vědomostní, dovednostní a sportovní hry.

V sobotu 24. června se v areálu Klimentovských kasáren konala slavnost s příznačným názvem Proti proudu času.  Zorganizovala ji obec Velká Hleďsebe samostatně, bez podílnictví s Mariánskými Lázněmi. Návštěvníci si mohli prohlédnout automobilové veterány, vozidlo Rychlé záchranné pomoci, policejní vůz, některou soudobou i historickou vojenskou techniku a zbraně, hasičskou techniku, armádní náborovou kancelář a skupinu šermu a historických zbraní. Měli také možnost vidět zásahovou policejní jednotku v akci, vystoupení skupiny šermu a skupiny mažoretek aj.

V sobotu 29. července odpoledne se na návsi konala svatba místního hasiče Vladimíra Sobotky. Svatební kolona se shromáždila u hřiště a za velkého veselí vyjela s ženichem po Hamrnické, Plzeňské a Sekerské k zaparkování do Školní ulice. Náves již byla zaplněna velkým počtem přihlížejících. Po příjezdu nevěsty Michaely Kundrátové se svatebního obřadu ujala starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková. Snoubenci si řekli své ANO, stvrdili jej svým podpisem a skleničkou vína, přijali hojné gratulace – a režijně přešli pod místní hasičský sbor. Připravená ukázka, v níž novomanželé sehráli zasahující hasičskou dvojici, byla provázena výbuchy smíchu. Následovalo nezbytné fotografování a dějiště jedinečného zážitku pod širým nebem se přesunulo do sálu místního kulturního domu.

V sobotu a neděli 16. a 17. září se již potřetí konal Sraz vojenské techniky na Cechu sv. Víta. V pátek odpoledne a navečer se na bývalé vojenské cvičiště sjeli majitelé vozidel z různých armád a z různých časových období, hasiči HZS Mariánské Lázně a SDH Drmoul. Návštěvníci srazu, převážně fandové a rodiče s dětmi, si mohli prohlédnout vystavenou vojenskou a hasičskou techniku a projet se bévépéčkem, obrněným transportérem i offroad terénními vozidly. Překvapením večera byla Ohnivá show a nechyběl ani krásný ohňostroj. Do noci se pak povídalo o technice a vzpomínalo na minulý sraz.

V pátek a sobotu 20. a 21. října se v zasedací místnosti obecního úřadu konaly volby. Tam zamířili občané Drmoulu, aby si zvolili podle nejlepšího vědomí a svědomí své zástupce do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. A nejinak tomu bylo jistě i v ostatních volebních místnostech republiky. Co se však dělo poté, co výsledky prošly hlavami naší politické garnitury, je přinejmenším podivné. Platí vůbec ještě heslo Sláva vítězům – čest poraženým?

V sobotu 25. listopadu se v kulturním domě v Dolním Žandově naši mladí hasiči zúčastnili mikulášské nadílky organizované Okresním sdružením hasičů Cheb za přispění SDH Dolní Žandov. Všechny přivítali okresní náčelník Petr Musil a okresní instruktorka Drahomíra Havlíčková a poděkovali za práci všem instruktorům i jejich svěřencům. Nebylo to však jen o dárcích. Mladí hasiči se umí také hezky bavit a část akce protančili.

Ve dnech 27. až 29. října si členové výjezdové jednotky SDH sáhli téměř na dno svých sil. V pátek likvidovali požár prádelny v Chodové Plané až do sobotního rána, kdy začalo taktické cvičení v Poutnově (dálková doprava vody a vyhledávání osob ztracených ve složitém terénu za účasti policie), celou neděli pak zajišťovali likvidaci následků silného větru (stromy přes vozovku, rozvodněný potok, zaplavené jímky) a odstraňování velkého množství nafty na silnici mezi Drmoulem a Velkou Hleďsebí vodou a sorbentem. Starostka obce Mgr. Vladislava Chalupková i velitel výjezdové jednotky Josef Havlík veřejně poděkovali zasahujícím hasičům za jejich obětavost a čas.  I my občané máme hasičům za co děkovat: nás i náš majetek chrání spolehlivá jednotka.


11. Činnost kronikáře

Jak jsem v minulém roce konstatoval, přibývající věk mi stále více brání být u všeho rozhodujícího. Dokud však budu chodit, dál budu dokumentovat život obce, roznášet fotky pro radost a pokračovat v hledání spolehlivých spolupracovníků v jednotlivých spolcích a klubech. Kromě Aloise Fišera spolupracuji s Milošem Koníčkem, Růženou Knedlíkovou, Mgr. Renatou Rothovou a Petrem Starenkem (dokonce jsem získal i několik anonymních fotografií). A výsledek? V tomto roce jsme společně připravili záznamy bezmála 50 akcí. Všem děkuji.

V pátek 30. června jsem byl přítomen aktu rozdávání vysvědčení ve 4. třídě místní základní školy. Ze zkušenosti vím, že v očekávání prázdnin bývají i méně úspěšní žáci pozitivně naladěni. To, čeho jsem byl svědkem, nepřekvapilo jenom mne. Nikdy jsem den před prázdninami neviděl tolik slz – žáci se loučili se svou třídní učitelkou Mgr. Renatou Rothovou, která je vedla od 1. třídy. Sám jsem měl štěstí na dobré učitele a hned jsem si vzpomněl na svou bývalou učitelku, kterou jsme jako žáci základní školy za její lásku  a nekonečnou trpělivost milovali. Takové splynutí zanechá u dotyčného pedagoga a jeho žáků hlubokou stopu, protože do vztahu dali i část svého srdce. Škoda jen, že zatím neexistuje systém zpětné vazby, který by pedagogům umožnil sledovat své bývalé žáky po delších etapách, aby si mohli ověřit, co dělali dobře a čeho by se měli v budoucnu raději vyvarovat. To však neovlivním, tak jenom za sebe: Pokud bych dnes mohl se svou nebohou  bývalou učitelkou mluvit, určitě bych jí řekl, že si jako žáci její třídy moc rozumíme, pravidelně se scházíme a na příští rok připravujeme sraz po 60 letech. Byla ta stopa dost hluboká?